We wtorek 12 października 2010, o godz. 17:00 w siedzibie Fundacji Batorego kapituła Konkursu o Nagrodę im. Beaty Pawlak ogłosi nazwiska tegorocznych laureatów.
Wręczeniu nagrody towarzyszyć będzie dyskusja Ja, autor z udziałem: Konstantego Geberta, Moniki Redzisz, Mariusza Szczygła i Wojciecha Tochmana.
Chcemy porozmawiać o granicach obecności autora, miejscu autorskiego komentarza w reportażu, zarówno prasowym, literackim jak i filmowym czy fotograficznym. Czy reportaż jako gatunek rządzi się jakimiś własnymi regułami? Czy jest coś takiego, jak „prawda reportażu”? Czy i jakie ograniczenia narzuca ten gatunek? Jak sytuacja wygląda w przypadku różnych mediów?
Tymczasem poznaliśmy już nominowanych do nagrody:
Wojciech Górecki, Toast za przodków, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2010
Zbiór reportaży o Kaukazie Południowym – Gruzji, Azerbejdżanie i Armenii. Pokazując mozaikę kultur i religii na pograniczu Europy i Azji, autor stawia pytanie, co łączy, a co dzieli kraje regionu. Pisze o kulcie Stalina, legendach i stosunku do przodków, zderzeniu tradycji z nowoczesnością i powszechnej korupcji. Opowiada o spotkaniach ze zwykłymi ludźmi, ale podbudowuje swoje relacje solidną wiedzą.
KLIKNIJ, by kupić tę książkę NAJTANIEJ!
Marek Kęskrawiec, Czwarty Pożar Teheranu, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2010
Reportaż literacki o Iranie, który przez dziesięciolecia funkcjonował w obrębie stereotypu surowego brodatego mężczyzny i opatulonej w czador smutnej kobiety, a latem 2009 roku nagle pokazał światu drugie oblicze – młode i zbuntowane. To książka o kraju przeciwieństw, w którym cienka linia oddzielająca dozwolone od zabronionego jest w ciągłym ruchu, a gościnność i umiłowanie poezji sąsiadują z okrucieństwem i lękiem.
KLIKNIJ, by kupić tę książkę NAJTANIEJ!
Jacek Leociak, Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2010
Książka analizująca konkretne przypadki Polaków, którzy w czasie II wojny światowej udzielali pomocy ukrywającym się Żydom. Ukazuje różne motywy działania - zarówno ludzką chęć pomocy, jak i chciwość. Wykorzystuje bogate źródła historyczne, szczegółowo odtwarzając ówczesną rzeczywistość. Prezentuje moralne dylematy towarzyszące akcji pomocy Żydom, przedstawia dramaty ratowanych i ratujących.
KLIKNIJ, by kupić tę książkę NAJTANIEJ!
Konrad Piskała, Sudan. Czas bezdechu, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2010
Zapis podróży z północy na południe kraju, w którym posiadanie własnego drzewa jest luksusem. Tysiące ludzi w Sudanie nieustannie dokądś wędruje - w poszukiwaniu pracy, z powodu wojen czy przymusowych przesiedleń. Piskała wędruje wraz z nimi, pokazując życie i poglądy ludzi różnych ras, wyznań, języków i środowisk. Opisuje kontrasty i podziały składające się na obraz współczesnego Sudanu.
KLIKNIJ, by kupić tę książkę NAJTANIEJ!