Reportażyści wyróżnieni

Data: 2010-10-08 13:16:53 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Reportażyści wyróżnieni

We wtorek 12 października 2010, o godz. 17:00 w siedzibie Fundacji Batorego kapituła Konkursu o Nagrodę im. Beaty Pawlak ogłosi nazwiska tegorocznych laureatów.

 

Wręczeniu nagrody towarzyszyć będzie dyskusja Ja, autor z udziałem: Konstantego Geberta, Moniki Redzisz, Mariusza Szczygła i Wojciecha Tochmana.

 

Chcemy porozmawiać o granicach obecności autora, miejscu autorskiego komentarza w reportażu, zarówno prasowym, literackim jak i filmowym czy fotograficznym. Czy reportaż jako gatunek rządzi się jakimiś własnymi regułami? Czy jest coś takiego, jak „prawda reportażu”? Czy i jakie ograniczenia narzuca ten gatunek? Jak sytuacja wygląda w przypadku różnych mediów?

 

Tymczasem poznaliśmy już nominowanych do nagrody: 

 

toastWojciech Górecki, Toast za przodków, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2010 

 

Zbiór reportaży o Kaukazie Południowym – Gruzji, Azerbejdżanie i Armenii. Pokazując mozaikę kultur i religii na pograniczu Europy i Azji, autor stawia pytanie, co łączy, a co dzieli kraje regionu. Pisze o kulcie Stalina, legendach i stosunku do przodków, zderzeniu tradycji z nowoczesnością i powszechnej korupcji. Opowiada o spotkaniach ze zwykłymi ludźmi, ale podbudowuje swoje relacje solidną wiedzą.

 

KLIKNIJ, by kupić tę książkę NAJTANIEJ!

 

 

pozarMarek Kęskrawiec, Czwarty Pożar Teheranu, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2010 

 

Reportaż literacki o Iranie, który przez dziesięciolecia funkcjonował w obrębie stereotypu surowego brodatego mężczyzny i opatulonej w czador smutnej kobiety, a latem 2009 roku nagle pokazał światu drugie oblicze – młode i zbuntowane. To książka o kraju przeciwieństw, w którym cienka linia oddzielająca dozwolone od zabronionego jest w ciągłym ruchu, a gościnność i umiłowanie poezji sąsiadują z okrucieństwem i lękiem.

 

KLIKNIJ, by kupić tę książkę NAJTANIEJ!

 

ratowanieJacek Leociak, Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2010 

 

Książka analizująca konkretne przypadki Polaków, którzy w czasie II wojny światowej udzielali pomocy ukrywającym się Żydom. Ukazuje różne motywy działania - zarówno ludzką chęć pomocy, jak i chciwość. Wykorzystuje bogate źródła historyczne, szczegółowo odtwarzając ówczesną rzeczywistość. Prezentuje moralne dylematy towarzyszące akcji pomocy Żydom, przedstawia dramaty ratowanych i ratujących.

 

KLIKNIJ, by kupić tę książkę NAJTANIEJ!

 

sudanKonrad Piskała, Sudan. Czas bezdechu, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2010 

 

Zapis podróży z północy na południe kraju, w którym posiadanie własnego drzewa jest luksusem. Tysiące ludzi w Sudanie nieustannie dokądś wędruje - w poszukiwaniu pracy, z powodu wojen czy przymusowych przesiedleń. Piskała wędruje wraz z nimi, pokazując życie i poglądy ludzi różnych ras, wyznań, języków i środowisk. Opisuje kontrasty i podziały składające się na obraz współczesnego Sudanu.

 

KLIKNIJ, by kupić tę książkę NAJTANIEJ!

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje