Co pisał w prywatnych listach autor Procesu? Biblioteka Narodowa Izraela skatalogowała w formie cyfrowej setki rysunków, rękopisów i listów prywatnych Franza Kafki, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku.
- Dzieła Franza Kafki przez lata znajdywane zostały w poszczególnych krajach Europy.
- Rękopisy i listy zostały zdigitalizowane i udostępnione w formie cyfrowej.
- W czasie pandemii część bibliotek zaczęła udostępniać swoje zbiory w formie online.
Do sieci trafił zbiór prywatnej korespondencji oraz manuskrypty twórczości Franza Kafki. Skany wykonane zostały przez Bibliotekę Narodową w Izraelu, która strzeże dorobku autora Zamku.
Do sieci trafiły rękopisy Franza Kafki
Od niedawna w Internecie zobaczyć część wyjątkowych zbiorów Biblioteki Narodowej Izraela. Wśród nich znalazły się niezwykle ważne zapiski Franza Kafki, jednego z najwybitniejszych twórców XX wieku.
Czytaj także: Prywatne dzienniki królowej dostępne online!
Biblioteka udostępniła w sieci skany listów prywatnych, rękopisów opowiadań oraz rysunków wykonanych przez Kafkę. Wśród udostępnionych zbiorów znalazł się manuskrypt niedokończonego tekstu Przygotowania do ślubu na wsi, a także skany notatnika, w którym ćwiczył hebrajski.
To, co najbardziej intrygujące, to przede wszystkim listy Kafki oraz jego prywatne zapiski. Z udostępnionych plików wyłania się bowiem całkiem nowy obraz Franza Kafki. Wśród notatek autobiograficznych znalazły się m.in. praskie wspomnienia ze szkoły: „Spośród uczniów, którzy uczyli się wraz ze mną, ja byłem głupi, ale nie najgłupszy”.
Nieodkryty Franz Kafka
Franz Kafka urodził się 3 lipca 1883 roku w Pradze. Wywodził się z rodziny o korzeniach żydowskich. Jego ojciec był właścicielem sklepu galanteryjnego. Pomimo swojego pochodzenia, Kafka posługiwał się językiem niemieckim. Hebrajski poznał dopiero pod koniec swojego życia.
Czytaj także: Powstała gra komputerowa inspirowana wyobraźnią Franza Kafki
W wieku 19 lat Kafka poznał pisarza i kompozytora Maxa Broda, z którym przyjaźnił się aż do śmierci. To właśnie jemu Kafka powierzył swoje wszystkie teksty i zapiski, nakazując, by ten po jego śmierci dokonał zniszczenia dzieł. Brod nie zgodził się z wolą zmarłego przyjaciela. W czasie wojny Max Brod uciekał przez Europę wraz z tekstami Kafki. Pośmiertnie ukazały się powieści takie jak Proces, Zamek czy Ameryka.
Kiedy w 1968 roku zmarł powiernik pisarza, teksty Kafki zostały częściowo utracone, a Biblioteka Narodowa Izraela przez wiele lat podejmowała starania, by odzyskać utracone dziedzictwo kulturowe. Zapiski Franza Kafki po latach ponownie odkrywano w poszczególnych krajach Europy.
Część z tekstów ponownie trafiła do biblioteki, gdzie oglądać mogą je czytelnicy. Teraz – także w formie wirtualnej.