- Coraz bardziej zanikamy w niedotykalnym, wirtualnym świecie za szybą telewizora, komputera czy samochodu, a poprzez fakt mnożenia obrazów siebie i naszego życia usiłujemy udowodnić sobie i światu, że jednak istniejemy. Cordelius to - moim zdaniem - nieco przerysowany, ale jednak symptomatyczny bohater naszych czasów - mówi w rozmowie na marginesie premiery swojej najnowszej powieści Manhattan Babilon Lech Majewski, reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta i malarz.
Lato 2003 roku. Manhattan, wciąż dotknięty głęboką traumą po zamachach z 11 września 2001. Dwudziestodwuletni Cordelius Bendix, pracownik magazynu sprzętu elektronicznego, niemal nie rozstaje się ze swoją kamerą i obsesyjnie rejestruje nią świat wokół siebie, w tym życie mieszkańców sąsiedniej kamienicy. Pewnego dnia filmuje najwyraźniej morderstwo popełnione w mieszczącym się tam na trzecim piętrze przybytku rozkoszy, który zaspokaja wszelkie, nawet najbardziej radykalne fantazje seksualne klientów. Cordelius nie zgłasza się jednak z nagraniem na policję, ale usiłuje na własną ręką dowiedzieć się prawdy o zagadkowym wydarzeniu i zatrudnia się w burdelu jako sprzątacz. Prywatne śledztwo prowadzi go do zdeprawowanego świata, w którym każdy skrywa mroczne tajemnice...
Lech Majewski to polski pisarz, reżyser filmowy i teatralny, ale też pisarz, poeta i malarz. Napisał powieści: Kasztanaja, Szczury Manhattanu, Basquiat, Oficjalne centrum świata, Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot cudownej, Metafizyka. Jego filmy to m.in. Rycerz, Lot świerkowej gęsi, Więzień Rio, Ewangelia wg Harry'ego, Pokój saren, Wojaczek, Angeles, Ogród rozkoszy ziemskich. W 2013 roku do kin zawitała jego Onirica, inspirowana Dantem i głęboko symboliczna, która zebrała niezwykle pochlebne recenzje na całym świecie, o której chociażby w "Rolling Stone Magazine" napisano, że "porusza i wstrząsa naszą wyobraźnią".
Przeczytajcie pełny zapis rozmowy z Lechem Majewskim!