Program Rozwoju Czytelnictwa gotowy!

Data: 2013-06-13 09:39:39 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Program Rozwoju Czytelnictwa gotowy!

Zakończyliśmy prace nad Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa i niebawem, prawdopodobnie już w lipcu, ogłosimy jego założenia - powiedział Polskiej Agencji Prasowej minister kultury Bogdan Zdrojewski. Program ma pomóc powstrzymać spadek czytelnictwa wśród Polaków.

 

Opracowanie przez rząd, wspólnie ze stroną społeczną, wieloletniego programu na rzecz czytelnictwa i wprowadzenie go w życie to jeden z postulatów Paktu dla Kultury, podpisanego w maju 2011 r.

 

Program ma na celu promocję czytania, poprawienie społecznego wizerunku książki, zwiększenie zakupów książek dla bibliotek, a także stworzenie platformy cyfrowej ułatwiającej dostęp do książek i czasopism.

 

W 2012 roku pilotażowy projekt programu stworzyło ministerstwo kultury, jednocześnie swój projekt Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa sporządził Komitet Społeczny Paktu dla Kultury.

 

- Nasze projekty trochę się różniły rozłożeniem akcentów w poszczególnych sprawach, ale były zbieżne jeśli chodzi o cel, do jakiego zmierzamy. Powstał więc jeden wspólny projekt; powoli rozpoczynamy realizację programu - zapowiedział w rozmowie minister kultury.

 

Projekt Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa ma zostać ostatecznie zaakceptowany na czerwcowym spotkaniu Obywateli Kultury w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Szczegóły programu zostaną ogłoszone niebawem - poinformował Zdrojewski.

 

W Narodowym Programie Czytelnictwa mają się znaleźć m.in. gwarancje finansowe dotyczące wspierania czytelnictwa na najbliższe 3-5 lat. Pieniądze będą przeznaczane na m.in. zakupy biblioteczne. - Kwota minimalna przeznaczona na ten cel to 20 mln zł rocznie. Określiliśmy też dość precyzyjnie strukturę nowości bibliotecznych - jedna trzecia książek z tej puli powinna stanowić lekturę dla dzieci i młodzieży - wyjaśnił Zdrojewski.

 

Zdaniem ministra ogłoszenie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa jest potrzebne, choć - jak zastrzegł Zdrojewski - system wspierania czytelnictwa jest już realizowany w Polsce, niezależnie od powołania programu.

 

Zdrojewski zwrócił uwagę na Program Ministra Kultury związany z promocją literatury, kampanie społeczne wspierane lub organizowane przez resort ("Cała Polska Czyta Dzieciom", "Narodowe czytanie Pana Tadeusza", "Pierwsza Książka Mojego Dziecka") i inne inicjatywy ministerialne - np. tę dotyczącą obniżenia podatku VAT na ebooki. Na razie to jednak tylko rządowy postulat - o tym, że stawka podatku VAT na ebooki powinna być taka, jak na książki tradycyjne mowa jest w przyjętej w marcu przez Radę Ministrów "Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego 2020", przygotowanej przez MKiDN.

 

Zgodnie z przepisami europejskimi Polska może stosować pięcioprocentową stawkę podatku VAT, jeśli chodzi o tradycyjne papierowe książki i o audiobooki. Natomiast zgodnie z unijną dyrektywą w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, ebooki muszą być opodatkowane 23-proc. stawką podatku VAT. 23-proc. stawka wynika z faktu, że sprzedaż ebooków online traktowana jest jak usługa świadczona drogą internetową, a nie jako sprzedaż określonych treści. Tymczasem nowoczesne czytniki do książek nie są dostosowane do możliwości innego pobierania treści książek niż online. Nierówna stawka VAT dla książek papierowych i ebooków powoduje zdaniem wydawców, że oferta elektroniczna jest niekonkurencyjna w porównaniu z tradycyjną.

 

Łatwiejszy dostęp do książki, internetyzację bibliotek i przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra kulturalne, zakłada inny ministerialny projekt - "Biblioteka +" (część Wieloletniego Programu Rządowego "Kultura +"), który powstał w odpowiedzi na potrzebę poprawy stanu bibliotek publicznych w Polsce. Wspierane są remonty, przebudowa, rozbudowa i budowa budynków bibliotek w mniejszych gminach. Głównymi beneficjentami programu są gminne biblioteki publiczne.

 

Minister kultury ogłosił "Bibliotekę +" w 2011 r., ale w pierwszym roku funkcjonowania programu wpłynęło niewiele wniosków. Ministerstwo skorygowało zasady programu, a Rada Ministrów przyjęła je w grudniu ubiegłego roku. W porozumieniu z resortem finansów - wydłużono czas koniecznych rozliczeń, zmniejszono też wysokość wkładów własnych, które należy zadeklarować składając wniosek; poszerzono też grono beneficjentów - z programu mogą więc obecnie skorzystać biblioteki w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców, a nie - jak to było pierwotnie - do 15 tys.

 

- Zaobserwowaliśmy stuprocentowe zainteresowanie programem. Zmiana jest bardzo wyraźna, także jeśli chodzi o jakość wniosków. Do tej pory (...) 142 publiczne biblioteki gminne wsparto łączną kwotą ponad 87 mln zł. W tym roku odbędą się jeszcze dwa nabory – w lipcu i wrześniu - podsumował minister.

 

PAP, fot. Wikipedia.org

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje