Najciekawsze premiery książek w styczniu 2023. Co warto przeczytać w nowym roku?

Data: 2023-01-03 09:56:07 | Ten artykuł przeczytasz w 14 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Właśnie wkroczyliśmy w 2023 rok! Wśród postanowień noworocznych wielu z nas rozpoczyna także zupełnie nowe wyzwania czytelnicze na nowy rok! To dobry czas na to, by sprawdzić, co w nadchodzacych tygodniach będa mieli nam do zaoferowania popularni wydawcy. 

Obrazek w treści Najciekawsze premiery książek w styczniu 2023. Co warto przeczytać w nowym roku? [jpg]

Styczeń właśnie się rozpoczął, a wydawnictwa nie próżnują, jeśli chodzi o propozycje wydawnicze. Dziś przygotowaliśmy dla Was zestawienie kilkunastu najciekawszych premier, które już niedługo trafią na półki księgarń. Sprawdźcie nasze propozycje! 

Premiera 10 stycznia 2023 roku

Bielmo. Niezwykły przypadek Edgara Allana Poe – Louis Bayard

Bielmo. Niezwykły przypadek Edgara Allana Poe autorstwa Louisa Bayarda to jednak z pierwszych styczniowych premier, która na księgarskich półkach ukaże się już 10 stycznia nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka. Cztery dni przed premierą powieści na Netflixie ukaże się natomiast jej adaptacja.

Książka przenosi nas do 1830 roku. W Akademii  West Point jeden z jej kadetów zostaje brutalnie zamordowany. Chociaż wisielcza śmierć mogłaby wskazywać na samobójstwo, to śledczy szybko ustalają, że ktoś zbeszcześcił zwłoki, wykrajając z nich serce. Na miejsce zbrodni przybywa Augustus Landor – emerytowany śledczy nowojorskiej policji.

Mężczyzna ma przeprowadzić dyskretne, niewzbudzające skandalu dochodzenie. Przeszkodą staje się kodeks milczenia młodych kadetów. Nieoczekiwanie jego sprzymierzeńcem okazuje się ekscentryczny poeta Edgar Allan Poe. Chociaż ma on skłonności do alkoholu i często jest nieprzewidywalny, to budzi sympatię dawnego policjanta. Czy tej dwójce uda się dojść do sedna sprawy i odkryć mroczną tajemnicę?

Horyzont – Barry Lopez

Horyzont to powieść z gatunku literatury pięknej napisana przez Barry'ego Lopeza, który został okrzyknięty jednym z największych myślicieli Ameryki. W Polsce książka ukaże się dzię Wydawnictwu Marginesy.

Powieść stanowi osobisty i wyjątkowy zapis z podróży w dalekie zakątki świata. Autor opowiada nam o zachodnim Oregonie i dalekiej Arktyce, Galapagos i kenijskiej pustyni, Zatoce Botanicznej w Australii i lodowych szelfach Antarktydy.

Skupia się na wpływach prehistorycznych ludów. Bada historie eksploracji. Nie zapomina także o brutalnych kolonialistach, którzy ochoczo plądrowali zakątki Afryki. Lopez w głównej mierze szuka sensu życia w świecie, który wydaje się go pozbawiony. 

Premiery 11 stycznia 2023 roku

Spaleni w ogniu – Jaume Cabré

Spaleni w ogniu to najnowsza powieść Jaume Cabré, autora takich książek jak Wyznaję czy Agonia dźwięków, które w Polsce ukazują się nakładem Wydawnictwa Marginesy.

Głównym bohaterem książki jest pochodzący z Barcelony Ismael. Mężczyzna miał trudne dzieciństwo, ale udało mu się o siebie zawalczyć i zdobyć wyższe wykształcenie. Teraz pracuje jako nauczyciel języka i literatury. Niespodziewanie, w czasie wizyty w pasmanterii, natyka się na przyjaciółkę z dzieciństwa. To zdarzenie sprawia, że pomiędzy nimi powoli zaczyna rodzić się uczucie. Wkró†ce bohater ląduje w szpitalu i musi dociec, dlaczego tak naprawdę tam trafił.

Isamael to jednak nie jedyny ważny bohater w książce. Drugim z nich jest rezolutny dzik. Jego przygody są pretekstem do filozoficznych rozważań na temat sensu życia, czasu i świata. 

Muzyka nocy – Jojo Moyes

Muzyka nocy to jedna z najstarszych powieści Jojo Moyes, która stworzyła bestsellery takie jak Zanim się pojawiłeś i Kiedy odszedłeś. Książka została wydana przez Wydawnictwo Znak

Mąż Isabel zginął w tragicznym wypadku. Kobieta inaczej wyobrażała sobie ich wspólną przyszłość, a teraz świat jaki znała pogrążył się w chaosie. Przez wiele kolejnych dni Isabel czuła się smutna i wyobcowana. Nie potrafiła znaleźć sobie miejsca.

Nagle okazuje się, że kobieta w spadku po dalekim krewnym otrzymała domek na wsi. Decyduje się na przeprowadzkę, mając nadzieję na to, że wyjazd pomoże rozwiązać jej problemy.

Solitaire – Alice Oseman

Solitaire to literacki debiut Alice Oseman wydany teraz w Polsce przez Wydawnictwo JaguarW książce po raz pierwszy pojawiają się ukochane przez czytelników postaci z cyklu komiksów Heartstopper. Powieść opowiada o trudach dorastania. Porusza także temat skomplikowanych relacji z rówieśnikami oraz poszukiwania własnego ja.

Główną bohaterką książki jest Tori Spring. Introwertyczna dziewczyna uwielbia swoje własne towarzystwo. Uczennica dwunastej klasy prowadzi bloga i kocha spać. Nagle jednak w jej życiu pojawi się pewien tajemniczy chłopak. 

Czytaj także: Czy będzie 2 sezon serialu Heartstopper?

Michael Holden sprawia, że w Tori budzą się dziwne i skomplikowane uczucia. Ich relację ciężko jednoznacznie określić. W tym samym czasie w szkole zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Niewinne żarty na nauczycielach wymykają się spod kontroli. To właśnie Tori spróbuje się dowiedzieć kto za tym wszystkim stoi. Jakie to będzie miało dla niej konsekwencje?

Półmistrz – Mariusz Czubaj

Półmistrz to z kolei najnowsza książka Mariusza Czubaja, która na ryunku ukaże się w ramach nowej, kryminalnej marki Wydawnictwa Znak - Znak Crime.

Akcja książki rozpoczyna się dzień przed wybuchem drugiej wojny światowej. Polska reprezentacja wyrusza na olimpiadę szachową, korzystając z możliwości, jakie daje nowoczesny transatlantyk „Przyszłość”, płynący właśnie z Gdyni do Buenos Aires.

Na statku niespodziewanie ktoś popełnia brutalną zbrodnię. W oczodole zamordowanego morderca umieszcza szachowy pion. Śledztwo poprowadzi Edward Abramowski. Tajemniczy pasażer przeczuwa, że motywem morderstwa może być coś znacznie gorszego niż się wszystkim wydaje.

Wśród pasażerów znalazło się wiele wybitnych i dobrze nam znanych postaci. Jednym z nich będzie ekscentryczny pisarz Witold Gombrowicz.

Premiery 18 stycznia 2023 roku

Ministerstwo Prawdy – Carlos Augusto Casas

Ministerstwo Prawdy Carlosa Augusta Casasa to wydany przez Wydawnictwo Illuminatio thriller z wątkami znanymi z dystopii, Inspiracją dla powieści była jedna z najgłośniejszych ksiązek XX wieku -  Rok 1984 autorstwa George'a Orwella.

Powieść przenosi nas do przyszłości, gdzie każdy ruch jest skrzętnie kontrolowany. Społeczeństwo zostało podzielone na klasy społeczne. Nikt już prawie nie pamięta dawnego świata. Każdy akceptuje utraconą wolność i zakazy. 

Nikt nie zadaje pytań i nie podważa oficjalnych informacji... Poza młodą dziennikarką, Julią Romero, która nie wierzy w to, że jej ojciec popełnił samobójstwo. Decyduje się więc zbadać tę sprawę na własną rękę.

Kobieta rozumie, że jej ojciec, który lata temu odszedł z zawodu reportera, musiał odkryć coś, co zagroziło władzy. Wkrótce zdaje sobie sprawę z tego, że wszystkie jego artykułu zniknęły. Ślady prowadzą do Ministerstwa Prawdy. To ono mogło manipulować różnymi informacjami na temat śmierci ojca Julii. Ten organ mógł także usunąć wszystkie artykuły reportera. Co jeszcze odkryje młoda dziennikarka?

Diabeł z Hollywood – Elizabeth Oroark

Diabeł z Hollywood to romantyczna powieść Elizabeth Oroark, będąca pierwszym tomem cyklu Nie taki diabeł straszny.

Hayes Flynn to zdecydowanie szef z piekła rodem. Mężczyzna jest słynnym hollywoodzkim chirurgiem plastycznym. Chociaż jest niezwykle przystojny i pełen wigoru, to trudno nie mieć wrażenia, że pozbawiony został empatii i wrażliwości. 

Tali natomiast rozpaczliwie potrzebuje pieniędzy. Decyduje się więc zatrudnić u Flynna jako asystentka. Dziewczyna nie jest jednak bierna i uległa. Nie daje się tak łatwo podpuszczać. Wprost wytyka wady swojego szefa i bez ogródek mówi mu, co o nim myśli. 

Szybko okaże się, że Hayes ma także drugą, zupełne inną twarz. Jest ona znacznie bardzie ludzka i krucha. Między tą parą zacznie rodzić się dziwna relacja, która nie miała prawa zaistnieć. Zwłaszcza, że wydaje się iż bohaterów nic nie łączy.

Premiera 24 stycznia 2023 roku

Cieszę się, że moja mama umarła – Jennette McCurdy

Cieszę się, że moja mama umarła to prawdziwy bestseller USA autorstwa Jennette McCurdy,  popularnej przed laty aktorki, która w młodym wieku wkroczyła w świat show-biznesu. W Polsce ukazuje się pod szyldem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

McCrudy bez ogródek opowiada o strasznym świecie show-biznesu do którego została wepchnięta mimo swojej woli. Porusza także temat relacji z przemocową matką. Mówi o tym w jaki sposób udało jej się odzyskać panowanie nad własnym życiem. 

Zostanie aktorką nie było marzeniem młodej Jennette. Dziewczyna chciała stać się pisarką. Jej matka miała jednak inne ambicje i dokładnie zaplanowała życie córki. W toksyczny sposób kontrolowała swoje dziecko, wydzielała jej kalorie, ważyła ją pięć razy dziennie, a także kąpała do szesnastego roku życia. Brzmi to jak horror, jednak wydarzyło się naprawdę. 

Dziewczyna nie chciała zawieść swojej matki. Zgadzała się więc na wszystko, póki nie osiągnęła celów wyznaczonych przez rodzicielkę. Nabawiła się przez to zaburzeń odżywiania, popadła w uzależnienie od alkoholu i depresję. Dopiero terapia pokazała jej, że można inaczej. Jennette rzuciła aktorstwo i zaczęła pisać. Jak się okazało – jej debiut osiągnął niesamowity sukces i stał się bestsellerem w wielu miejscach na całym świecie. 

Premiera 25 stycznia 2023 roku

Lucie Yi NIE jest romantyczką – Lauren Ho

Lucie Yi NIE jest romantyczką to przesycona humorem powieść Lauren Ho, która pod koniec miesiąca ukaże się nakładem Wydawnictwa Kobiecego.

Tytułowa bohaterka pracuje jako konsultantka zarządzania, a prywatnie – leczy złamane serce po bolesnym zerwaniu. Za wszelką cenę jednak pragnie zostać matką.

Kobieta decyduje się więc wziąć sprawy w swoje ręce. Rejestruje się na portalu dla współrodziców z wyboru. Chce tam znaleźć kogoś, z kim będzie mogła zajść w ciąże. Oczekując czysto platoniczej relacji, nawiązuje kontakt z Collinem Readem – partnerem idealnym do prokreacji. 

Kiedy Lucie zachodzi w ciążę, musi zmierzyć się z licznymi przeciwnościami: nie tylko nieprzychylnie nastawionymi do pomysłów córki rodziców, ale także byłym narzeczonym, który postanowił wrócić do jej życia. Wkrótce okazuje się także, że układ, jaki zawarła z Collinem będzie znacznie trudniejszy do utrzymania w swojej podstawowej wersji „bez zobowiązań”.

 

Tagi: premiery książek,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje