Poszerzaj horyzonty, czytając

Data: 2017-02-16 12:36:21 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Poszerzaj horyzonty, czytając

W dzisiejszych czasach dostęp do kultury i rozrywki jest bardzo prosty, a mnogość dostępnych możliwości jest wręcz przytłaczająca. Umasowienie Internetu sprawiło, że wielkie wydarzenia, koncerty czy filmy są dostępne na wyciągnięcie ręki, nawet w małych miejscowościach. W tym kontekście coraz mniej osób sięga po książki. A szkoda - czytanie daje bowiem wiele korzyści. 

 

Obecnie dużo mówi się o tym, że kultura czytelnictwa w naszym kraju z roku na rok coraz szybciej zanika. Według raportu TNS Polska na temat stanu czytelnictwa w Polsce, tylko 37% Polaków przeczytało w 2015 roku przynajmniej jedną książkę. Jest to prawie o 4% mniej w stosunku do poprzedniego roku. Statystyki te budzą niepokój, zwłaszcza w kontekście pozytywnego wpływu, jakie  ma czytanie książek na różne aspekty naszego życia. 

 

Lepsza komunikacja

 

Ludzie czytający książki posiadają znacznie większy zasób słownictwa, niż ci, którym nie zdarza się sięgać po lektury. Bez względu na to, po jaką książkę sięgniemy, znajomość różnego rodzaju wyrażeń i określeń z pewnością się poszerzy. Dzięki zwiększeniu ilości znanych nam słów, potrafimy lepiej komunikować się z innymi, trafniej nazywać zjawiska i emocje oraz lepiej rozumieć to, co mówią do nas inni - zwłaszcza jeśli używają wyszukanego słownictwa. Zależność ta została potwierdzona naukowo. Profesor Keith Oakley z Uniwersytetu w Toronto od wielu lat zajmuje się kwestią psychologii czytania. Dzięki jej pracy udowodniono między innymi, że czytelnicy (zwłaszcza beletrystyki) są bardziej empatyczni wobec innych ludzi, a dzieci czytające od najmłodszych lat dużo lepiej radzą sobie w wyciąganiu wniosków z obserwowanych sytuacji. Czytanie ma więc ogromny wpływ na relacje międzyludzkie i poprawia zdolność obserwacji ludzkich zachowań.

 

Szersze horyzonty

 

Wiedzę można pozyskiwać z przeróżnych źródeł, ale w przypadku korzystania z książek, nauka może być również… relaksująca. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Sussex, podczas czytania poziom stresu zmniejsza się aż o 68%! Dlatego gdy czytamy np. książki podróżnicze, dużo łatwiej jest nam zapamiętać ich treść, niż gdybyśmy się uczyli z podręcznika geografii. – Książki na temat dalekich podróży poszerzają nasze horyzonty i pomagają w zrozumieniu podejścia do życia, właściwego dla innych kultur. Zapotrzebowanie na tego typu treści jest bardzo duże, ponieważ ludzie są zwyczajnie ciekawi nowych, nieznanych światów. – tłumaczy Grzegorz Grabiec, właściciel Wydawnictwa Manendra, publikującego książki poruszające temat kultury indyjskiej. – Wśród naszych książek, największym zainteresowaniem cieszą się m. in. Nieznane Indie i Szafranowy Krzyż, czyli osobiste relacje ludzi, doświadczających tego innego świata na własnej skórze. To dla nas potwierdzenie, że najbliższe są nam historie opisane przez osoby, które doświadczyły swego rodzaju szoku kulturowego przyjeżdżając do nieznanego kraju, a ich wspomnienia opierają się bardzo często na porównaniu rzeczywistości, z której przyjechali, do tej zastanej - dodaje.

 

Rozwija kreatywność

 

Każdy rodzic wie, że czytanie dzieciom przynosi wiele korzyści dla ich rozwoju, a także rozwija ich wyobraźnię. Często zapominamy jednak, że stymulowanie wyobraźni jest niezwykle istotne także w dorosłym życiu. Bujna wyobraźnia często wiąże się z wysokim ilorazem inteligencji. Nic więc dziwnego, że osoby z wyższym wykształceniem częściej sięgają po książki, niż ci, których poziom wyedukowania jest niższy. Można z tego wysnuć wniosek, że czytanie w pośredni sposób wpływa nie tylko na kreatywność, ale także na odnoszenie sukcesów w życiu zawodowym. Im więcej książek czytamy, tym więcej odniesień i powiązań dostrzegamy wokół siebie, dzięki czemu łatwiej rozwiązujemy pojawiające się problemy zarówno natury osobistej, jak i zawodowej. Nie ma jednak znaczenia, czy sięgamy po literaturę fantasy czy science fiction, gdzie poziom abstrakcji jest bardzo wysoki, czy też wybieramy beletrystykę lub kryminały - nasz mózg i tak pracuje. Dlatego warto czytać, nawet jeśli książki, które wybieramy zaliczane są do tzw. lekkiej literatury.

 

informacja nadesłana

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje