Popularny wydawca zrywa współpracę z polskimi autorkami. Burza wśród booktokerek

Data: 2024-07-25 11:32:43 | Ten artykuł przeczytasz w 13 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Jednym z gorętszych tematów w bookmediach pod koniec lipca stała się decyzja Wydawnictwa Prószyński i S-ka związana z rezygnacją z dalszej współpracy z częścią swoich autorek. Wydawca zdecydował się rozwiązać umowy z niektórymi autorkami wydawanymi w ramach imprintu młodzieżowego Young. Poprosiliśmy Wydawnictwo o komentarz w tej sprawie. 

Książki promowane na booktoku
fot. ilustracyjna / Granice.pl

Aktywność osób autorskich w mediach społecznościowych bywa dobrym narzędziem marketingowym. W ostatnim czasie booktok stał się także przestrzenią, w którym ujawniane są nie tylko blaski, ale i cienie z życia twórczyń i twórców. Niedawno jednym z tematów, które podjęły liczne influencerki książkowe, była decyzja Wydawnictwa Prószyński i S-ka w sprawie rezygnacji z wydawania części książek z młodzieżowego imprintu Prószyński Young. Skąd taka decyzja wydawcy? I co sądzą o tym autorki?

Wydawnictwo rozwiązało współpracę z polskimi autorkami

Wydawnictwo Prószyński i S-ka pod koniec lipca 2024 r. rozwiązało umowy z wieloma polskimi autorkami, co wzbudziło niemałe zamieszanie w bookmediach. Sprawa ta jest głośno komentowana zarówno na TikToku, Instagramie, jak i portalu X. Jeden z najpopularniejszych filmików w tej sprawie został dodany przez booktokerkę Monia tu czyta na TikToku:

@moniatuczyta Co sądzicie? Dajcie dziewczynom troche wsparcia! #booktokpolska #proszynskiyoung #proszynski #polskieautorki ♬ dźwięk oryginalny - IG: Monia tu czyta

Influencerka twierdzi, że Wydawnictwo Prószyński rozwiązało umowy ze wszystkimi polskimi autorkami fantastyki, które miały wydać swoją książkę w tym roku. Sprawa dotyczyć miała zarówno debiutantek, jak i osób, które w wydawnictwie miały opublikować dalsze tomy swoich serii fantasy. W bookmediach pojawiło się też sporo słów wsparcia kierowanych do autorów, których wydanie książki zostało anulowane.

Faktycznie, jak udało się ustalić, część tytułów, z których zrezygnował wydawca, dotyczy powieści z gatunku młodzieżowego fantasy. Wśród osób, z którymi wydawca miał zerwać umowy, znajduje się Klaudia Wyrobek, autorka Serii Ambicji znana pod pseudonimem luna.scriptor. Dotychczas publikowała ona swoją twórczość jedynie na Wattpadzie, jednak w planach była także publikacja w tradycyjnym wydawnictwie. 21 lipca na Instagramie dodała krótką informację:  „Decyzją wydawcy Seria Ambicji nie zostanie wydana w wydawnictwie Prószyński”.  

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez luna_scriptor (@klaudia.pisarkafantasy)

31 grudnia 2023 r. Wyrobek umieściła wpis na Instagramie, w którym pochwaliła się nawiązaniem współpracy z Prószyńskim przy wydaniu jej twórczości.

Kilka miesięcy temu dostałam maila, który sprawił, że przez kolejne dni płakałam ze szczęścia, ale mimo upływu czasu, wciąż nie do końca dociera do mnie, że moja ukochana seria zostanie wydana w wydawnictwie prószyńskim. Osóbki, które tam pracują, oraz autorzy są tak cudowni, kochani, że czuję, że nie mogłabym trafić lepiej i wierzę, że wspólnie doprowadzimy SA do perfekcji [...]

– pisała wówczas debiutująca Klaudia Wyrobek (zachowano pisownię oryginalną).

Kolejną z autorek jest Nika Hoffmann, która w Prószyńskim debiutowała powieścią Porcelanowy książę. Wydawnictwo miało wydać kolejny tom z cyklu, jednak prawdopodobnie także i z tą autorką zdecydowano zawiesić współpracę. Na swoim X autorka zamieściła niejednoznaczny wpis, prosząc swoich czytelników o pomoc:

O wszystkim opowiem Wam podczas live'a albo w poście na ig, ale ostatnio miało miejsce pewne wydarzenie, które postawiło mnie w nieciekawej sytuacji finansowej. Nie chciałabym zakładać żadnych zbiórek, ale jeśli lubicie moją twórczość, możecie postawić mi symboliczną kawę :((

Dwa miesiące temu Malwina Kubiczek, która swoją pierwszą książkę – Cesarstwo cienia – także opublikowała nakładem Prószyński Young, dodała post mówiący o zerwaniu współpracy. Autorka już 13 maja poinformowała, że kolejny tom jej serii nie zostanie wydany.

Co ciekawe okazuje się, że zawieszono nie tylko współpracę z autorkami fantasy. Wydawnictwo zerwało również umowę z M.B. Mann, której debiut nosił tytuł Na cienkim lodzie i był romansem młodzieżowym. 21 lipca na jej mediach społecznościowych pojawił się wpis, w którym potwierdziła zakończenie współpracy z popularnym wydawcą:

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez M. ❄️ (@mb_mann_autorka)

Sprawę zdążył skomentować też jeden z popularnych polskich pisarzy – Jakub Żulczyk – który ostatnio sprzedał milionowy egzemplarz swojej twórczości. Autor Ślepnąc od świateł na swoim Threads pisze o tym, że to normalna biznesowa decyzja. W poście czytamy:

To nie jest żadna afera, normalna biznesowa decyzja. Społeczność wattpadowa weszła w rynek literacki na fali niespotykanych wcześniej zysków i nakładów - ja, jak piszę i wydaję prawie 20 lat, nie pamiętam takiego fenomenu jak young adult. W momencie przegrzanej hossy wydawcy rzucali się na dosłownie wszystko. Zwłaszcza ci duzi, którzy weszli do gry za późno. Autorom i autorkom wydawało się, że to normalność. Drodzy i drogie, zjawisko peakuje, jak każda moda i witamy w prawdziwym życiu.

Co dalej z młodzieżowym imprintem wydawcy?

Wydawnictwo Prószyński zdecydowało się więc rozwiązać umowy z niektórymi autorkami, choć nie wszystkie tytuły z tego gatunku wypadły z kalendarza premier.  Wśród zapowiedzi nadal znajduje się między innymi książki Serce Vilvena Agnieszki Nowak, która ma się ukazać 13 sierpnia. W zapowiedzi ujawniono, że będzie to pierwszy tom serii. Do sprawy nie odniosły się Małgorzata Paszko czy Danuta Psuty, które także debiutowały w Wydawnictwie Prószyński ze swoimi powieściami fantasy. 

Poprosiliśmy o komentarz zarówno autorki, z którymi zerwano współpracę, jak i samego wydawcę. Pisarki, z którymi rozmawiamy, zdecydowały się odmówić udzielenia komentarza. Rzeczniczka prasowa Wydawnictwa Prószyński i S-ka, Monika Szymborska, przyznaje, że faktycznie podjęto decyzję o rezygnacji z części tytułów. 

Rozumiemy, że rozwiązanie umowy może być bolesne. Uważamy jednak, że uwolnienie niektórych tekstów jest uczciwym postępowaniem, dzięki któremu osoby autorskie będą mogły opublikować je gdzie indziej

– mówi nam rzeczniczka prasowa wydawnictwa.

Jednocześnie dowiadujemy się, że Prószyński Young będzie dalej rozwijaną częścią oficyny:

Naszą odpowiedzialnością jako wydawcy jest podejmowanie racjonalnych decyzji, które służą obu stronom umowy. Prószyński Young nadal ma w planach wydawniczych wiele obiecujących tytułów, które na pewno mile zaskoczą czytelników

– dodaje Monika Szymborska.

„Uwolnienie tekstów”, o których wspomina przedstawicielka wydawnictwa, to skutek zerwania umowy, która obowiązała obie strony do współpracy. Od tego momentu autorki mogą ponownie w pełni dysponować swoimi książkami, w tym – m.in. składać propozycje wydawnicze w innych oficynach. Anna Piechowiak, której książka Szepty i cienie także nie zostanie wydana w Prószyńskim, podjęła decyzję, by swoją twórczość ponownie udostępnić nieodpłatnie na Wattpadzie.

W tej trudnej chwili będę Wam niewypowiedzianie wdzięczna za każdy wyraz zainteresowania książką

– napisała w swoim oświadczeniu opublikowanym na Instagramie.

W sierpniu Wydawnictwo Prószyński i S-ka planuje opublikować kilkanaście nowych książek, w tym z zarówno powieści Young Adult, jak i z zakresu literatury faktu, powieści obyczajowych czy literatury non-fiction. W planach wydawcy jest kilka głośnych tytułów, m.in. nowe wydania książek Jeffery’ego Deavera, powieść Lśnienie Stephena Kinga z barwionymi brzegami czy nowe wydanie Ostatniego bohatera Terry’ego Pratchetta z ilustracjami Paula Kidby’ego. 

źródła: TikTok, Instagram, Twiter, Threds

Tagi: literatura, aktualności literackie, rynek książki, rynek wydawniczy, bookstagram,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy