Zgodnie z najnowszymi badaniami, najbardziej "oczytanym" narodem świata są Finowie. W badaniu Polska znalazła się w czołówce jako piąty kraj z największą liczbą bibliotek na świecie. To cieszy - szczególnie w kontekście fatalnych wyników badań czytelnictwa w Polsce w 2015 roku, przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową. Pytanie, czy nie jest tak, że mamy sporo dobrze wyposażonych bibliotek, tylko po prostu Polacy nie chcą z nich korzystać?
Znakomity wynik Finlandii nie może dziwić. Mogący poszczycić się znakomitym systemem szkolnictwa kraj wypadł znakomicie w badaniu przeprowadzonym przez Johna Millera z Uniwersytetu Stanowego Central Connecticut w New Britain. W badaniu wzięto pod uwagę wyniki osiągane w specjalnych testach umiejętności związanych z literaturą, a także "współczynniki zachowań literackich", które obejmowały takie aspekty, jak liczbę bibliotek i gazet, długość okresu szkolnego czy dostępność komputerów w poszczególnych krajach.
Ranking "najbardziej oczytanych krajów świata" ma odzwierciedlać występujące w danym kraju "zachowania związane z literaturą" i wspierające je zasoby. Uwzględnia on dane z 200 krajów. Kraje skandynawskie zajmują czołowe pozycje w rankingu.
Czołowa piątka najbardziej oczytanych krajów świata przedstawia się następująco:
1. Finlandia
2. Norwegia
3. Islandia
4. Dania
5. Szwecja
Stany Zjednoczone zajmują w rankingu wysoką, siódmą pozycję, Kanada jest jedenasta, Francja - dwunasta, Wielka Brytania - dopiero 17. Polska zajmuje dwudzieste miejsce, zaś ranking zamykają Tajlandia, Indonezja i Botswana, która zajmuje 61 miejsce.
- Zachowania związane z literaturą należy kształtować, są one bowiem kluczowe dla narodów i jednostek, pragnących odnieść sukces w przyszłości - w świecie ekonomii opartej na wiedzy - powiedział koordynujący prace badaczy John Miller.
Co ciekawe, badanie wskazuje, że nie ma wyraźnej relacji między liczbą lat, w których dzieci objęte są obowiązkiem szkolnym czy nakładów na edukację a wynikami wszelkiego rodzaju testów edukacyjnych. Kraje z czołowej piątki rankingu swą dobrą pozycję zawdzięczać mają temu, że w kulturze skandynawskiej czytanie po prostu się ceni. Kluczowe jest także wpajanie najmłodszym, że czytanie jest nie tylko zajęciem rozwijającym, ale - może przede wszystkim - stanowi świetną rozrywkę.
Nas cieszyć mogą wyniki rankingu dotyczącego bibliotek. Tu wzięto pod uwagę zarówno liczbę bibliotek w danym kraju, jak i liczbę książek w nich dostępnych, a Polska znalazła się na wysokiej, piątej pozycji. W specjalnym raporcie badacze wskazali również na zmieniającą się rolę bibliotek we współczesnym świecie oraz ich znaczenie w krzewieniu czytelnictwa.
Ranking dotyczący bibliotek:
1 Estonia
2 Łotwa
3 Norwegia
4 Islandia
5 Polska
źródło: http://www.ccsu.edu/wmln/rank.html