Szokująca obietnica wyborcza polityczki. Mówi, że „spali wszystkie książki”

Data: 2024-02-08 12:18:51 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

„SPALĘ wszystkie książki, które wykorzystują, indoktrynują i seksualizują nasze dzieci” – obiecuje polityczka Valntina Gomez z partii MAGA, która kandyduje na funkcję sekretarza stanu. W sieci umieściła nagranie, w którym pali dwie książki dla nastoletnich odbiorców.

Obrazek w treści Szokująca obietnica wyborcza polityczki. Mówi, że „spali wszystkie książki” [jpg]
fot. kadr z filmu na platformie X / @ValentinaForSOS

Kampania wyborcza rozpoczyna się nie tylko w Polsce, ale także w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 2024 roku nowych sekretarzy stanów wybierze aż osiem różnych stanów. Jedna z kandydatek na tę funkcję z Missouri w swoich oficjalnych mediach społecznościowych prezentuje, jak pali książki oraz obiecuje, że będzie robiła to także po zwycięstwie w wyborach. 

Polityczka pali książki „seksualizujące dzieci” 

Valentina Gomez to 24-letnia republikańska polityczka startująca z ramienia własnej partii MAGA, która obiecuje swoim wyborcom m.in. powrót do papierowego głosowania czy zwiększenie roli gospodarki kapitalistycznej. Sama Gomez, przedstawiająca się jako MBA w dziedzinie finansów, na swoje stronie twierdzi, że jej celem jest „ochrona dzieci przed transpłciowością” i „ochrona sportu – są tylko dwie płcie”. Przed kilkoma dniami w mediach społecznościowych zamieściła nagranie, w którym za pomocą miotacza płomieni pali dwie publikacje skierowane do nastoletnich czytelników pochodzące z lokalnej biblioteki.

To właśnie zrobię z książkami do pielęgnacji, kiedy zostanę sekretarzem stanu. Te książki pochodzą z biblioteki publicznej w Missouri. Kiedy obejmę urząd, spłoną

– mówi Gomez na nagraniu.

Na filmie pretendentka do urzędu sekretarza stanu Missouri pali dwie książki: Queer: The Ultimate LGBTQ Guide for Teens oraz Naked: Not Your Average Sex Encyclopedia. To dwie publikacje, które mówią o cielesności, seksualności człowieka oraz tożsamościach seksualnych i płciowych.

Autorka spalonej książki: „Piszę o radzeniu sobie z hejterami takimi jak ta kandydatka”

Sprawą zainteresowały się amerykańskie media, w tym m.in. NBC. W artykule przygotowanym przez dziennikarzy stacji czytamy m.in. oświadczenie Maicolla Gomeza, dyrektora kampanii wyborczej pani Gomez. 

Chcesz być gejem? Dobrze, bądź gejem. Po prostu nie rób tego w obecności dzieci. Przestańcie umieszczać w bibliotekach książki o seksualizacji, indoktrynacji i wychowywaniu dzieci

– oświadczyć miał Maicoll Gomez. 

Film, w którym kandydatka na sekretarza stanu pali książki, zdobył ponad 800 tysięcy wyświetleń. Co ciekawe, spotkał się z krytyką także wyborców o republikańskich poglądach, dla których palenie książek miało być już przekroczeniem granicy. Niektórzy sugerowali, że książki dla młodzieży mówiące o seksualności należy umieścić w działach tylko dla pełnoletnich. 

Czytaj także: Religijny fanatyk spalił książki należące do biblioteki

Innego zdania jest autorka jednej z książek, które Gomez spaliła na swoim nagraniu. W rozmowie z dziennikarzami NBC Kathy Belge wyznała, że jej książka  powstała po to, by „omówić ważne problemy, z którymi borykają się nastolatkowie, takie jak coming out, znęcanie się, randki oraz znajdowanie znajomych i wsparcia. Oraz radzenie sobie z hejterami takimi jak ta kandydatka polityczna”. Belge dodała także, że Amerykanie powinni obawiać się kandydatów, którzy uważają palenie książek za dobry sposób robienia kampanii wyborczej. 

Czytaj także: Bibliotekarki spaliły książki. Tytuły były niezgodne ideologicznie

Od dwóch lat PEN America alarmuje w sprawie coraz powszechniejszego usuwania z publicznego dostępu (tzw. „book ban”) książek w stanach przez frakcje republikańskie. Najbardziej rozpowszechniony w Teksasie, na Florydzie, w Missouri, Utah oraz Karolinie Południowej, bywa regulowany prawnie przez ustawodawstwo stanowe. Wskutek tego książki – nie tylko dotyczące orientacji seksualnej, ale też różnorodności etnicznej czy kulturowej, a nawet historią Ameryki – zostają usuwane z księgozbiorów bibliotek szkolnych czy publicznych. Jak twierdzi PEN America, cenzurze poddane miały być także publikacje mówiące o przemocy, zdrowiu psychicznym czy żałobie. 

 
 
Tagi: literatura, LGBT+,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje