Pokochaj czytanie!

Data: 2016-06-09 12:07:52 | Ten artykuł przeczytasz w 9 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Pokochaj czytanie!

28 kwietnia 2016 roku, w Teatrze Muzycznym w Łodzi, odbyła się gala XV Łódzkiego Festiwalu Bibliotek Szkolnych „Pokochaj czytanie”.

 

To już 15 raz, z udziałem władz oświatowych i zaproszonych gości, odbył się finał  konkursów w ramach festiwalu organizowanego przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Inicjatorką tego Festiwalu była pani Bogusława Walenta - konsultantka i wizjonerka sferze popularyzacji czytelnictwa. Myślą przewodnią stworzenia konkursu była potrzeba integracji środowisk związanych z książką. Niestety nie doczekała tegorocznego finału… Pożegnaliśmy Ją 29 lutego 2016 roku.

 

Celem Festiwalu było wyeksponowanie roli książki w procesie edukacyjnym, zachęcenie do rozmów o przeczytanych książkach, umocnienie tradycji czytania, przygotowanie do odbioru i aktywnego uczestnictwa w kulturze, kształtowanie wrażliwości czytelniczej.

 

… zwycięzcy…

 

W finale znalazło się 188 uczniów ze 68 szkół. Konkursy odbywały się na etapie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Szkolne komisje konkursowe wytypowały po 2 uczniów do udziału w finale.

 

Zadaniem uczniów klas I-III (szkoła podstawowa) było przygotowanie dzienniczka lektur „Sam przeczytałem”. I miejsce zajęła Wiktoria Rajewska ze Szkoły Podstawowej nr 36, II miejsce Tomasz Misiński ze Szkoły Podstawowej nr 33, III miejsce Nikola Potępska ze Szkoły Podstawowej nr 12; wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Sawicka ze Szkoły Podstawowej nr 199, Emilia Olszewska ze Szkoły Podstawowej nr 192, Marysia Walkiewicz ze Szkoły Muzycznej 
im. Henryka Wieniawskiego. Natomiast Grand Prix otrzymał Witold Dutkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 122.

 

uczniowie

 

„Jestem wydawcą”- to hasło konkursu w klasach IV-VI szkoły podstawowej, w ramach którego dzieci miały przygotować projekt wydania bajek Ignacego Krasickiego. W tej kategorii  wyróżnienia otrzymali: Kornelia Kunce ze Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego i Marysia Dąbrowska ze Szkoły Podstawowej nr 120. III miejsce zajęła Natalia Dworniak  ze Szkoły Podstawowej nr 120, II miejsce Weronika Owczarek ze Szkoły Podstawowej nr 160, natomiast I miejsce zajęli Magdalena Żurawska vel Grajewska ze Szkoły Podstawowej nr 79 i Łukasz Łukowicz ze Szkoły Podstawowej nr 11.

 

wydawca

 

„To musisz mieć w swojej bibliotece”. W ramach tego hasła uczniowie gimnazjów mieli napisać recenzję 7 książek, które każdy powinien mieć w swojej bibliotece. I miejsce zajął Artur Pira z Publicznego Gimnazjum nr 36, Julii Gertner przyznano II miejsce (Publiczne Gimnazjum nr 33) a III miejsce - Magdalena Walicka z Publicznego Gimnazjum nr 46. Wyróżnienie otrzymała Maja Chałubińska z Gimnazjum im. Władysława Reymonta w Wiączyniu Dolnym.

 

musisz

 

„Książka – to Mistrz” – Najważniejsza książka w moim życiu. To temat eseju, który mieli napisać uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. W skład jury weszli między innymi pracownicy Uniwersytetu Łódzkiego: dr Jacek Ladorucki i dr Rafał Kępa. Byli zdumieni poziomem prac. Uznali, że niektóre z nich nadają się do publikacji. Jury przyznało dwa I miejsca: Marcie Malinowskiej z XXVI Liceum Ogólnokształcącego i Kamilowi Skrokowi z XXXIII Liceum Ogólnokształcącego i dwa II miejsca: Patrykowi Wdowiakowi z Zespołu Szkół Ekonomii i Usług i Aleksandrze Pawełczyk z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7. III miejsce otrzymała Aleksandra Kłak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7.

 

starsi

 

Dyplomy otrzymali dyrektorzy szkół, które wzięły udział w konkursach. Szczególne podziękowania złożono nauczycielom, którzy doprowadzili uczniów do zwycięstwa. 

 

nauczyciele

 

… wsparli nas…

 

Organizatorzy festiwalowego finału postarali się o pozyskanie sponsorów, aby trud uczniów był doceniony i nagrodzony. Wśród sponsorów znaleźli się: Uniwersytet Łódzki, Społeczna Akademia Nauk, granice.pl, Biuro Turystyczne Turkus, Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości, Urząd Marszałkowski.

 

Natomiast Patronatem honorowym Festiwal objęli: Prezydent Miasta Łodzi, Łódzki Kurator Oświaty, Uniwersytet Łódzki, Społeczna Akademia Nauk, Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, Ryszard Bonisławski Senator RP, TVP 3.

 

… a było to tak…

 

Uroczystość uświetnił spektakl do tekstu „Czerwony Kapturek” Jana Brzechwy z cyklu „Bajki samograjki”, przygotowany przez pracowników Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi. Uczestnicy mogli zapoznać się z  wystawą nagrodzonych prac oraz obejrzeli prezentacje  na temat osób i instytucji, którzy wsparli ideę tegorocznego Festiwalu. Uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 3, pod przewodnictwem pani Aleksandry Syrek, poprowadzili uroczystość. Zaproszonych gości i laureatów powitał Pan Dyrektor ŁCDNiKP Janusz Moos. Podsumował całoroczną pracę nad konkursem, przywołał historię festiwali a po obejrzeniu prezentacji wspomnieniowej postać ich Inicjatorki – Bogusławy Walenty.  która swą miłością do książki sprawiła, że biblioteka szkolna stała się miejscem magicznym mającym szczególne znaczenie w systemie edukacyjnym. Tu bowiem rozpoczyna się i kształtuje proces świadomego czytania. Festiwal zaś ma ten proces ubarwiać i czynić go atrakcyjnym. 

 

kapturek

 

… zaczęło się w 2001 roku…

 

Wytworzone przez panią Bogusławę Walentę koncepcje edukacji czytelniczej znakomicie prezentowane były w licznych projektach prowadzonych w ramach Festiwalu Bibliotek Szkolnych na przykład:

2001/2002 – Uczestnicy mieli zaprojektować ekslibris dla „swojej” szkolnej biblioteki

2002/2003 – „Wycieczki po Łodzi – pokazać swoje magiczne miejsca”

2003/2004 – „Znani i nieznani Łodzianie”

2004/2005 – „Miejsce pamięci i pamięć miejsc – w rocznicę zagłady Łódzkiego getta”

2005/2006 – „Niemieckimi śladami po Ziemi Obiecanej”

2006/2007 – „Dusza Polska i Rosyjska”

2007/2008 – „Ile Polski w każdym słowie”

2008/2009 – „Z rodzinnej półki”

2009/2010 – „Wędrująca książka”

2010/2011 – „5 słów o książce”

2011/2012 – „Biblioteka szkolna – laboratorium kultury”

2012/2013 – „Biblioteka szkolna drogą do sukcesu”

2013/2014 – „Czytanie wyróżnia”

2014/2015 –„ Ja czytam, ty czytasz, my czytamy”.

 

…Festiwal jako innowacja pedagogiczna…

 

Festiwal Bibliotek Szkolnych wpisał się już na stałe w kalendarz imprez festiwalowej Łodzi i jest już od kilku lat ważnym wydarzeniem kulturalnym promującym książkę i czytelnictwo. A niektóre z konkursów  (lata 2004-2007) miały charakter regionalny. Wpisały się w projekt edukacyjny promujący „Małe Ojczyzny”. Ponadto podkreślały wielokulturowość naszego miasta, przywoływały obraz miejsc, gdzie tolerancja jest wciąż żywa. Były także okazją do doskonalenia umiejętności poszukiwania informacji o naszym mieście w różnych źródłach.

 

Uczestnicy konkursu, dzięki zdobytej wiedzy, przekonali się, że Łódź jest miastem wyjątkowym, że warto pokazać je koleżankom i kolegom z innych regionów Polski, że systematycznie następuje jego rozwój, że jest coraz ciekawsze i ma wiele miejsc magicznych.

 

Łódzki Festiwal Bibliotek Szkolnych to projekt edukacyjny i kulturalny.  Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego nie szczędzi starań aby jego idea była szeroko znana. Łódź jest jedynym miejscem w całej Polsce, gdzie taka impreza się odbywa. Festiwal z założenia integruje wszystkich czytających jak i tych, którzy swą przygodę z książką dopiero zaczynają. Celem jest szeroko pojęta edukacja czytelnicza. Książka jest od wieków nośnikiem ludzkich myśli, wrażeń, wiedzy i idei. Zadaniem konkursów jest upowszechnienie czytelnictwa, które kształci i wzbogaca język, uwrażliwia na piękno, pozwala przeżywać emocje, poszerza wiedzę i daje dużo przyjemności. Jest jak muzyka, która łagodzi obyczaje; jak podróże, które przenoszą czytelnika w inne obszary. Naszym jednak głównym celem jest kształtowanie nawyku czytania i podwyższanie kompetencji czytelniczych. Osiągnięcie przez ucznia poziomu czytania krytycznego i twórczego poczytujemy sobie za sukces pedagogiczny. Jak tego dokonać? Działać tak, aby przekonanie, że czytanie to przykry obowiązek szkolny stało się nieprawdziwe. Wiadomo nam wszystkim, że książka ma obecnie wielu konkurentów. Jednak idea Festiwalu nie ma za zadanie walczyć z Internetem i innymi mediami, tylko z nimi współistnieć. Stąd zmaganie konkursowe były bardzo różnorodne zarówno w formie jak i treści. By promować czytanie uczestnicy robili zdjęcia, kręcili filmy, malowali, ilustrowali, pięknie czytali i recytowali, pisali eseje, recenzje i rekomendacje, realizowali się na scenie teatralnej, korzystali z Internetu…

 

W hołdzie inicjatorce festiwali pani Bogusławie Walencie postanowiono poszerzyć nazwę Festiwalu o tegoroczne hasło „Pokochaj czytanie”. W związku z tym zaprojektowano logo, które będzie firmować następne edycje.

 

Serwis Granice.pl patronuje i wspiera Łódzki Festiwal Bibliotek Szkolnych „Pokochaj czytanie”.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Linia oporu
Jacek Dukaj
Linia oporu
Gniazdo sierot
Ewelina Miśkiewicz
Gniazdo sierot
Po tamtej stronie rzeki
Ewa Szymańska
Po tamtej stronie rzeki
Już Ci nie uwierzę
Izabela M. Krasińska ;
Już Ci nie uwierzę
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Pokaż wszystkie recenzje