Podróż do Francji śladami tamtejszych nagród literackich i ich laureatów

Data: 2012-09-03 09:55:44 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Podróż do Francji śladami tamtejszych nagród literackich i ich laureatów

Rue Gaillon, numer 16-18. Szacowna paryska restauracja Drouant. W zaciszu kameralnych sal na pierwszym piętrze, przy pięknie nakrytych stołach... Przed nami jesień, sezon gorących premier, imprez targowych i wielkich literackich nagród. Na ciężki poniedziałkowy poranek wraz z Wydawnictwem Literackim wybierzmy się w małą literacką podróż do Francji. To tu, nad Sekwaną, przyznawane są dwa prestiżowe wyróżnienia: Nagroda Goncourtów oraz Nagroda Renaudot. Pierwsza od 1903 roku, a druga od 1926 - obie nierozerwalnie z sobą powiązane gdyż są ogłaszane w tym samym miejscu i czasie. Co roku w pierwszy wtorek listopada przed restauracją gromadzą się tłumnie dziennikarze i czekają na werdykt.

 

Nagroda Goncourtów

 

Pośród laureatów są m.in. Marcel Proust, André Malraux, Georges Duhamel oraz Simone de Beauvoir. W ostatnich latach Wydawnictwo Literackie przybliżyło polskim czytelnikom dzieła bardziej współczesnych zwycięzców tej nagrody: Jonathana Littela (Łaskawe, 2006), Atiqa Rahimiego (Kamień cierpliwości, 2008), a także Laurenta Bineta (HHhH, Prix Goncourt du Premier Roman, 2010).

 

Nagroda Goncortów jest przyznawana za najlepszą powieść wydaną w bieżącym roku, ale istnieją też cztery jej warianty - za debiut powieściowy, opowiadanie, biografię i poezję. Laureat Nagrody Goncourtów, otrzymuje symboliczne honorarium, bo wynoszące zaledwie 10 euro (wcześniej 50 franków). Czek o tej wartości jest jednak wyjątkowy - można otrzymać tylko raz, bo tylko raz można zostać laureatem nagrody. Skład jury jest dziesięcioosobowy - stąd popularna nazwa tego grona les Dix, Dziesięciu. Od 2002 roku przewodzi im Edmonde Charles-Roux.

 

Nagroda Renaudot

 

Została ustanowiona niemalże przez przypadek, wskutek niecierpliwości dziesięciu krytyków literackich oczekujących na werdykt sędziów Nagrody Goncourtów. Spontaniczna inicjatywa natychmiast przekształciła się w coroczne wydarzenie literackie. Tym samym, od 1926 roku, wyczekujący decyzji swoich „Goncourtowskich” kolegów sędziowie przyznają Nagrodę Renaudot i na wszelki wypadek - gdyby miało się okazać, że ich wybór pokrywa się z decyzją kapituły Nagrody Goncourtów - mają w zanadrzu alternatywnego zwycięzcę. W obecnym składzie jury są m.in. Jean-Marie Gustave Le Clézio oraz Frédéric Beigbeder. Przyglądając sie historii tej nagrody, w gronie wyróżnionych znajdziemy m.in. Louisa-Ferdinanda Céline'a (Podróż do kresu nocy, 1932) czy Louisa Aragona (Piękne dzielnice, 1936). W ubiegłym roku Nagrodę Renaudot przyznano Emmanuelowi Carrere'owi za powieść Limonow, która już 20 września trafi na polski rynek.

 

Po takim wprowadzeniu zapraszamy na spacer. Najpierw zaglądamy do sali Renaudot. Maleńka, zaledwie 15m², utrzymana w jasnej, pastelowej kolorystyce.

renaudot

Na ścianie widzimy m.in. rękopis Teofrasta Renaudota, żyjącego na przełomie XVI i XVII wieku francuskiego lekarza i założyciela pierwszej francuskiej gazety, który patronuje nagrodzie. 

rekopis

Wychodząc z pomieszczenia, znajdujemy się w wąskim korytarzyku, skąd tylko kilkanaście kroków dzieli nas od salon Goncourt.

goncourt

Sala jest niewielka, choć większa niż salon Renaudot, owalna, z elegancką boazerią na ścianach, a miejsce centralne zajmuje okrągły stół, przy którym zasiadają sędziowie.

stol

Na oparciach krzeseł przymocowano mosiężne tabliczki z nazwiskami sędziów.

tab

Na ścianach i w gablotach możemy dostrzec wiele pamiątek związanych z historią nagrody.

histo

Pięknie - elegancko i stylowo, prawda?

 

przygotowała: Marta Bartosik

Wydawnictwo Literackie

www.wydawnictwoliterackie.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje