Od pewnego czasu wyzwanie #Hot16Challenge2 staje się niezwykle popularne – nie tylko wśród muzyków, ale także – ludzi kultury i nauki. W akcji udział wzięli także pisarze, wydawcy i bibliotekarze.
Akcja Hot16Challenge po raz pierwszy pojawiła się w 2014 roku i zapoczątkowana została przez rapera Karola Solara Poziemskiego. Po sześciu latach doszło do reaktywacji inicjatywy – a wszystko po to, by pomóc w zbiórce pieniędzy przeznaczonej na zakup środków potrzebnych służbom medycznym.
Jako jedni z pierwszych w akcji Solara udział wzięli raperzy, m.in. Bedoes, Mata i Taco Hemingway. Wkrótce do akcji nominowani byli także inni twórcy muzyczni, wśród których znaleźli się Maryla Rodowicz, Piotr Rogucki czy Beata Kozidrak, a także politycy – w tym Prezydent Andrzej Duda.
Jak się okazało, w inicjatywę zaangażowało się równie wielu ludzi kultury – pisarzy, ale także wydawców i bibliotekarzy. Swoje nagrania w sieci udostępnili m.in. Robert Małecki (m.in. cykl o Bernardzie Grossie oraz trylogia o Marku Benerze), Ryszard Ćwirlej (m.in. Pójdę twoim śladem, Zaśpiewaj mi kołysankę) oraz Krzysztof Piersa (Złota rybka w szambie. Jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu, Komputerowy ćpun).
Oprócz tego do akcji dołączyła także Czwarta Strona – imprint Wydawnictwa Poznańskiego oraz kilka bibliotek publicznych – w tym Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu. Nominowani zostali także znani językoznawcy - Jan Miodek i Jerzy Bralczyk.
Do wykonania własnych utworów nominowani zostali także kolejni pisarze – m.in. Przemysław Semczuk, Grzegorz Kalinowski, Jakub Ćwiek i Beata Majewska. Chociaż nominowane do akcji są konkretne osoby lub instytucje – do zrzutki dołączyć może każdy. Obecnie zebrano już ponad 3 miliony złotych.