Pisarki zrzeszone w Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich poparły Strajk Kobiet – ruch będący odpowiedzią na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał aborcje z powodu ciężkiej wady płodu za niezgodne z konstytucją.
W zeszłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym stwierdził, że niezgodna z konstytucją jest możliwość dokonywania aborcji z powodu ciężkiej wady płodu. Wyrok TK zapoczątkował ogólnokrajowy protest – Strajk Kobiet. W ramach swoich postulatów strajkujący żądają możliwości decydowania o przerwaniu ciąży oraz zmian w bieżącej polityce prowadzonej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.
Czytaj także: Polscy twórcy książek dla dzieci przeciw dyskryminacji osób LGBT
Protest poparło wiele gwiazd oraz celebrytów, a także część firm. Symbol błyskawicy będący symbolem Strajku Kobiet pojawił się w zdjęciach profilowych m.in. Wydawnictwa Poradnia K czy Wydawnictwa SQN. Na profilu na Facebooku Wydawnictwa Sonia Draga umieszczono symbol błyskawicy z hashtagiem #jesteśmyzwami, za pomocą zdjęcia w tle solidarność z protestującymi wyraziło także Wydawnictwo W.A.B.
29 października do protestu oficjalnie dołączyły twórczynie i twórcy należący do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Na profilu na Facebooku pisarki Manuli Kalickiej (m.in. Początek i koniec czy Eliksir miłości) opublikowano zostało oficjalne członków SPP.
List PISAREK
My, polskie pisarki, zrzeszone w Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich, uważamy, że mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek zabrać głos po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Wybuch konfliktu i pojawienie się masowych protestów ulicznych jest wynikiem wieloletniego lekceważenia głosu kobiet w debacie publicznej.
Tylko kobieta, której sprawa ta bezpośrednio dotyczy, wspierana przez mężczyznę, który poczuwa się do ojcostwa, ma prawo decydować, co robić w sytuacji obciążenia płodu ciężkimi wadami. Powinna odpowiedzialnie rozważyć swoją sytuację życiową, ocenić szanse dziecka na godne życie i wziąć pod uwagę własne siły, także psychiczne. Niestety, często spotyka się z brakiem wsparcia ze strony mężczyzny, choć każde dziecko ma nie tylko matkę. W Polsce nakłada się na barki kobiet podwójny ciężar, odpowiedzialność za dom i odpowiedzialność za utrzymanie rodziny. Nie można od nikogo żądać heroizmu.
Szermuje się abstrakcyjnymi argumentami moralnymi. Upominamy się o argumenty racjonalne. Stan histerii, trwającej do lat trzydziestu, zaburzył procedury medyczne a lekarze często bardziej skłonni są chronić własne sumienia niż pacjentki. W Polsce kobieta z samoistnym poronieniem traktowana jest jako podejrzana o aborcję. Odmawia się młodym ludziom podstawowej edukacji, niezbędnej przed wejściem w wiek dojrzewania. Brak informacji ośrodkach antykoncepcyjnych i dostępu do nich. Powszechna, państwowa opieka medyczna nie umożliwia dostępu do badań. Młode kobiety boją się zachodzenia w ciążę, by nie stać się zakładniczkami abstrakcyjnych reguł, rzekomo motywowanych religią miłości.
Nie wszyscy wiedzą, ale my jako autorki się z tym spotykamy, że w Polsce już pojawiła się cenzura obyczajowa. Od kilku lat temat niechcianej ciąży znika z utworów dla młodzieży. Wydawcy się boją, choć literatura pomaga młodym ludziom przygotować się na sprawy, z którymi i tak zmierzą się wżyciu dorosłym.
Dziękujemy wszystkim mężczyznom, którzy rozumieją te problemy i wspierają kobiety.
Dość hipokryzji! Chcemy miłości i wolności! To oznacza także wolność podejmowania decyzji we własnych sprawach.
Pod listem podpisali się: Anna Nasiłowska, Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Żaneta Nalewajk-Turecka, Przewodnicząca Komisji Kwalifikacyjnej SPP, Łucja Dudzińska, poetka, członkini Zarządu Głównego SPP, Małgorzata Karolina Piekarska, Przewodnicząca Oddziału Warszawskiego SPP, Małgorzata Strękowska-Zaremba, członkini Zarządu OW SPP, Manula Kalicka, członkini Zarządu Warszawskiego SPP, Anna Fryczkowska, Marta Fox, Sylwia Gibaszek, Krystyna Kofta, Tamara Bołdak-Janowska, Krystyna Lenkowska, Anna Janko, Joanna Jagiełło, Magdalena Niedźwiedzka, Krystyna Rodowska, Piotr Mitzner, Jarosław Mikołajewski i Krzysztof Beśka, członek Zarządu Oddziału Warszawskiego SPP.
Czytaj także: Pisarze z całego świata interweniują w sprawie sytuacji społeczność LGBT w Polsce
Protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego trwają pomimo objęcia całego kraju czerwoną strefą. W środę głos w sprawie wyroku zabrała Kinga Duda, a w czwartek, 29 października, Prezydent RP. Andrzej Duda w swojej wypowiedzi podkreślił, że popiera zakaz aborcji eugenicznej, zaznaczył jednak, że „nie może być tak, że prawo nakazuje kobiecie tego typu heroizm”.