Pawie Pióro dla Wojciecha Cejrowskiego

Data: 2009-03-30 21:18:57 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - Pawie Pióro dla Wojciecha Cejrowskiego

Wojciech Cejrowski został tegorocznym laureatem VII edycji ogólnopolskiego Konkursu Literackiego  Pawiego Pióra, organizowanego przez Zespół Szkół Poligraficzno-Księgarskich w Krakowie. Uczniów nagrodzono zaś za najlepsze recenzje. Wyniki konkursu ogłoszono w piątek.

Wbrew powszechnym opiniom - młodzież czyta. I to nie tylko obowiązkowe podręczniki, ale i współczesną literaturę: powieści Jerzego Pilcha, Doroty Masłowskiej czy Hanny Krall. Spośród książek polskich autorów co roku wybierają lekturę ich zdaniem najciekawszą, najbardziej poruszającą. I wręczają Literacką Nagrodę Pawiego Pióra. W tym roku największe uznanie zdobył Wojciech Cejrowski za powieść "Gringo wśród dzikich plemion".



Rozdaniu nagród towarzyszy spotkanie z twórcą. Podczas tegorocznej edycji był to Witold Bereś - dziennikarz, reżyser, pisarz.
Opowiadał o spotkaniach z Ryszardem Kapuścińskim, ks. Józefem Tischnerem, Markiem Edelmanem. A także o tym, jak zostaje się dziennikarzem i jak kręci się taki film jak "Anioł w Krakowie".

Poza nagrodą dla Cejrowskiego w piątek wybrano także najlepszych młodych recenzentów. Zostali nimi Kamila Węglarz z Olkusza, Jolanta Marczewska z Krakowa i Alicja Wójcik z Dąbrowy Górniczej. Autorzy najlepszych recenzji zostaną uhonorowani nagrodami przez Polską Izbę Książki, Instytut Książki oraz Stowarzyszenie Księgarzy Polskich na gali z okazji Światowego Dnia Książki 23 kwietnia 2009 roku w teatrze Buffo w Warszawie.

Konkurs od siedmiu lat organizuje Zespół Szkół Poligraficzno-Księgarskich w Krakowie.
- To taka "mała Nike" - mówią o Pawim Piórze organizatorzy. Jak przyznają nagrodzeni, wśród których znaleźć można Dorotę Masłowską, Janusza Wiśniewskiego czy Jerzego Pilcha, nagroda jest tym cenniejsza, że młodzi ludzie to najbardziej wymagający odbiorcy.
- Mówię szczerze i całkiem prawdziwie: nie ma nagrody, która sprawiłaby mi większą radość. Dzielą nas dwa pokolenia, a mimo to czytacie i aprobujecie moje książki. Oznacza to, że pamięć o ludziach przeze mnie opisywanych pozostanie w was - wzruszała się Hanna Krall, odbierając nagrodę dwa lata temu.

Źródło: www.ksiazka.net.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje