Pawie Pióro dla Wojciecha Cejrowskiego

Data: 2009-03-30 21:18:57 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - Pawie Pióro dla Wojciecha Cejrowskiego

Wojciech Cejrowski został tegorocznym laureatem VII edycji ogólnopolskiego Konkursu Literackiego  Pawiego Pióra, organizowanego przez Zespół Szkół Poligraficzno-Księgarskich w Krakowie. Uczniów nagrodzono zaś za najlepsze recenzje. Wyniki konkursu ogłoszono w piątek.

Wbrew powszechnym opiniom - młodzież czyta. I to nie tylko obowiązkowe podręczniki, ale i współczesną literaturę: powieści Jerzego Pilcha, Doroty Masłowskiej czy Hanny Krall. Spośród książek polskich autorów co roku wybierają lekturę ich zdaniem najciekawszą, najbardziej poruszającą. I wręczają Literacką Nagrodę Pawiego Pióra. W tym roku największe uznanie zdobył Wojciech Cejrowski za powieść "Gringo wśród dzikich plemion".



Rozdaniu nagród towarzyszy spotkanie z twórcą. Podczas tegorocznej edycji był to Witold Bereś - dziennikarz, reżyser, pisarz.
Opowiadał o spotkaniach z Ryszardem Kapuścińskim, ks. Józefem Tischnerem, Markiem Edelmanem. A także o tym, jak zostaje się dziennikarzem i jak kręci się taki film jak "Anioł w Krakowie".

Poza nagrodą dla Cejrowskiego w piątek wybrano także najlepszych młodych recenzentów. Zostali nimi Kamila Węglarz z Olkusza, Jolanta Marczewska z Krakowa i Alicja Wójcik z Dąbrowy Górniczej. Autorzy najlepszych recenzji zostaną uhonorowani nagrodami przez Polską Izbę Książki, Instytut Książki oraz Stowarzyszenie Księgarzy Polskich na gali z okazji Światowego Dnia Książki 23 kwietnia 2009 roku w teatrze Buffo w Warszawie.

Konkurs od siedmiu lat organizuje Zespół Szkół Poligraficzno-Księgarskich w Krakowie.
- To taka "mała Nike" - mówią o Pawim Piórze organizatorzy. Jak przyznają nagrodzeni, wśród których znaleźć można Dorotę Masłowską, Janusza Wiśniewskiego czy Jerzego Pilcha, nagroda jest tym cenniejsza, że młodzi ludzie to najbardziej wymagający odbiorcy.
- Mówię szczerze i całkiem prawdziwie: nie ma nagrody, która sprawiłaby mi większą radość. Dzielą nas dwa pokolenia, a mimo to czytacie i aprobujecie moje książki. Oznacza to, że pamięć o ludziach przeze mnie opisywanych pozostanie w was - wzruszała się Hanna Krall, odbierając nagrodę dwa lata temu.

Źródło: www.ksiazka.net.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Oszpicyn
Krzysztof A. Zajas ;
Oszpicyn
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Psy gończe
Joanna Ufnalska
Psy gończe
Pokaż wszystkie recenzje