Pierwsze dni nowego roku to świetny czas na podsumowanie wrażeń płynących z lektury tych książek, które w 2016 roku zagościły na naszych stolikach, biurkach i w torebkach. Po które tytuły wydane w 2016 roku sięgnęło najwięcej czytelników serwisu Granice.pl? Przekonajmy się!
-> Zagłosuj na najlepsze książki roku 2016 i wygraj zestawy nawet 20 nowości wydawniczych!
10. Były sobie świnki trzy, Olga Rudnicka, Prószyński i S-ka
Mam własną świętą.
Jaką?
Matkę wszystkich matek. Świętą naiwność.
Sytuacyjna, pełna czarnego niekiedy humoru, komedia napisana z przymrużeniem oka z wątkiem kryminalnym, skierowana głównie do czytelniczek, szukających sposobu na poprawę humoru. Dynamiczna akcja, wyraziste (nawet nieco przerysowane postacie), wątek przyjaźni - to niewątpliwe zalety tej książki. Na książkach Rudnickiej jeszcze się nie zawiodłam! (monalizka)
9. Zapach lawendy, Nina Harrington, Lynne Graham, Amanda Browning, Harper Collins
Lekki, upalny klimat romantycznej Francji to idealna sceneria dla romansu. I tak właśnie staje się w Zapachu lawendy. Ta książka to aż trzy wyjątkowe opowiadania. W każdym z nich miłość odgrywa główną rolę, ale w żadnym nie jest to proste uczucie. To opowieści raz pogodne, raz - porywające, ale zawsze - poruszające. To idealna lektura na lato. Nie ma znaczenia, czy nad morzem, w górach czy na własnej kanapie. W tym sezonie miłość była pełna... tajemnic.
8. Dwadzieścia siedem snów, Marta Alicja Trzeciak, Wydawnictwo Kobiece
Opowieść utrzymana w konwencji realizmu magicznego, która dla jednych może stać się zupełnie nierealna, a dla innych wręcz przeciwnie - bardzo prawdopodobna. Wszystko bowiem zależy od własnej percepcji, od własnego sposobu postrzegania rzeczywistości. Dla takich literackich uczt warto zarwać całą noc, a lektura ta pozostanie na długo w naszej pamięci. Powieść polecam w szczególności czytelnikom głodnym literackich wyzwań, którzy cenią sobie niebanalną fabułę.
(awiola)
7. Nieznajomy, Harlan Coben, Wydawnictwo Albatros
Powieść czyta się szybko, chociaż akcja rozkręca się dość powoli. Jak na Cobena książka jest dość przeciętna, wręcz odbiega stylowo od innych jego książek. Zabrakło mi trochę typowego dla autora poczucia humoru, ciętych dialogów i szybkiej akcji. "Nieznajomy" nie jest złą powieścią. Momentami trzyma w napięciu, trochę daje do myślenia, czasami nie można się od niej oderwać. Jednak nie porywa. Zwłaszcza dla fanów Cobena może okazać się rozczarowaniem.
6. Kiedy odszedłeś, Jojo Moyes, Wydawnictwo Znak
Zanim się pojawiłeś, której Kiedy odszedłeś jest kontynuacją, skradło moje serce już od pierwszych stron i historia ta już od dawna obecna jest w mojej podświadomości. Za każdym razem wspominam ją niesamowicie miło, ze wzruszeniem oraz wrazeniem, że była to lektura niepowtarzalna. Po kontynuacji spodziewałam się nieco więcej. Styl autorki w dalszym ciągu jest lekki, a powieść - nadal bawi. Miło było poznać dalsze losy bohaterów, ich kolejne zmagania z życiem. Książka była ciekawa, jednak nie wciągnęła mnie tak bardzo jak część pierwsza i nie przyniosła mi tak wielu emocji.
5. Rewizja, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Czwarta Strona
Ogromną zaletą nowej powieści Remigiusza Mroza są błyskotliwie napisane dialogi, tak bardzo filmowe, jak to tylko możliwe. Idealnie pasują do wizerunku „wyszczekanych" prawników i jeśll na podstawie tej książki nie powstanie film, zmarnowany zostanie cały ich potencjał!
Rewizja to bardzo dobrze napisana powieść. Wciąga od pierwszej strony i cały czas utrzymuje uwagę czytelnika. I chociaż objętościowo jest spora, lektura nie dłuży się ani przez chwilę! Świetna intryga w najlepszym stylu.
4. Żniwa zła, Robert Galbraith, Wydawnictwo Dolnośląskie
Czytając Żniwa zła, wyraźnie widać, że J.K. Rowling znakomicie bawi się podczas pisania kryminałów. Sprawnie „ogrywa” stare schematy, z lekkością nawiązuje do klasyki i z przyjemnością wnika w życie wewnętrzne swoich bohaterów. Ale - co najważniejsze - chyba tak samo dobrze bawić się będą czytelnicy jej najnowszej powieści. Może nieco więcej przyjemności przyniesie lektura Żniw zła kobiecej ich części, ale mężczyźni również nie powinni przesadnie narzekać. Trzeci bowiem tom cyklu o losach Cormorana Strike’a to odsłona bardzo udana. Odpowiednio złożona, choć nie przekombinowana, odpowiednio wiarygodna i odpowiednio trzymająca w napięciu. Bardzo akuratna to powieść. Bardzo akuratna. (Sławomir Krempa)