Oto najlepsze książki psychologiczne i poradniki 2015

Data: 2015-10-27 22:22:20 | Ten artykuł przeczytasz w 14 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Oto najlepsze książki psychologiczne i poradniki 2015

Kilkadziesiąt publikacji psychologicznych i poradników rywalizowało w siedmiu kategoriach w kolejnym konkursie i plebiscycie serwisu Granice.pl Poznajmy najlepsze spośród nich. 

 

- Plebiscyt "Najlepsza książka psychologiczna" od wielu już lat staje się okazją do wyłonienia najciekawszych publikacji dostępnych na polskim rynku wydawniczym - podkreśla Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu Granice.pl Wyboru dokonują równolegle członkowie jury oraz czytelnicy, głosujący za sprawą strony internetowej www.ksiazkapsychologiczna.pl

 

Tegoroczni zwycięzcy 

pracyZdaniem jurorów najlepszą publikacją psychologiczną 2015 roku jest książka Beaty Pawłowicz Po szczęście do pracy (Wydawnictwo Zwierciadło). Nazwiska rozmówców tej znakomitej dziennikarki - między innymi Wojciecha Eichelbergera, Katarzyny Miller, Iwony Firmanty czy Tomasza Srebnickiego - gwarantują solidną porcję inspiracji każdemu, kto czuje się w pracy wypalony, kto nie wierzy, że dotychczasowa ścieżka kariery jest słuszna, a na obranie nowej drogi nie ma sił. To nie jest typowy poradnik - to wywiady z największymi specjalistami w dziedzinie psychologii. To rozmowy bardzo starannie przygotowane i przeprowadzone, znakomicie zredagowane i ułożone w przemyślany sposób. Książka Beaty Pawłowicz otrzymała również nagrodę jury w kategorii "Styl życia".

 

alfabet

Czytelnicy jako najbardziej interesującą publikację psychologiczną mijającego roku wskazali Alfabet miłości Renaty Mazurowskiej i Bogdana Wojciszke (Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne). Zwraca uwagę kompleksowe ujęcie tematu, próba rozwiania pojawiających się wątpliwości dotyczących natury uczucia, którego tak przez całe życie pożądamy, a także refleksja na temat jakości związków oraz ewentualnych możliwości podtrzymania uczucia. Ta niezwykle zajmująca rozmowa wciąga nie tylko dlatego, że jej temat dotyczy każdego z nas osobiście, ale także z uwagi na kompetencje autorów i rzetelne przygotowanie do dyskusji. Tym samym Alfabet… jest nie tylko książką, po którą sięgać będą ludzie zajmujący się tematem uczuć zawodowo, ale również ci, którzy dążą do samopoznania i do doskonalenia swojego życia oraz jakości relacji, w jakie się angażują. Napisana przystępnym językiem, omijająca naukowy żargon pozycja powinna znaleźć się w biblioteczce każdego – wszak miłość jest pojęciem uniwersalnym, szerokie jest też grono odbiorców książek omawiających złożoność jej natury - podkreśla Justyna Gul. Alfabet miłości otrzymał również najwięcej głosów i nagrodę internautów w kategorii publikacji dotyczących relacji. Publikacji Bogdana Wojciszke i Renaty Mazurowskiej przypadła również nagroda jury w tej kategorii. 

 

sensNajlepsza książka psychologiczna w kategorii "Styl życia"

 

W kategorii poradników dotyczących stylu życia nagrodę internautów otrzymała publikacja Poczucie sensu życia osób starszych autorstwa Norberta G. Pikuły (Oficyna Wydawnicza Impuls). Książka w zamierzeniu autora adresowana jest do pedagogów społecznych, pracowników socjalnych, studentów kierunków pedagogicznych, psychologii, socjologii, politologii, nauk o rodzinie i teologii. Powinna być również dobrze przyjęta przez wszystkich opiekunów formalnych i nieformalnych, dla których ważne jest, aby osoby starsze nie utraciły sensu życia. W sytuacjach granicznych ważne wydaje się upatrywanie sensu zarówno w tym, co było, jak i w tym, co jest i będzie. Dostrzeganie w życiu sensu jest siłą motywującą do aktywnego realizowania go. Niezależnie bowiem od stanu psychofizycznego niezmiernie ważnym atutem życia człowieka jest odszukiwanie sensu tak w tym, co jest, jak i w tym, co będzie, w czasie obecnym, jak i przyszłym, w życiu ziemskim, jak i transcendentnym.

 

niezadowolenieNajlepszy poradnik dotyczący tematyki urody

 

Również w tej kategorii zatriumfowała - tym razem podwójnie, zyskując uznanie zarówno jurorów, jak i internautów - publikacja Oficyny Wydawniczej Impuls, która w dodatku nie jest typowym poradnikiem dotyczącym urody. - Książka Niezadowolenie z wyglądu a rozpaczliwa kontrola wagi Alicji Głębockiej (Oficyna Wydawnicza Impuls) stanowi ważną pozycję naświetlającą znaczenie czynników kulturowych, społecznych i biologicznych w kształtowaniu obrazu ciała. Jest ważną pozycją źródłową zarówno dzięki obszernemu przedstawieniu literatury światowej i polskiej, jak też dzięki prezentacji opracowanych przez Autorkę i jej zespół metod do badania stopnia i znaczenia zadowolenia z wizerunku swego ciała. Książka dostarcza też informacji na temat znaczenia obrazu ciała jako części obrazu siebie w różnych zawodach, u różnych płci, w różnych grupach wiekowych i w różnych zaburzeniach zdrowia. Jest to ważne z punktu widzenia naukowego znaczenia książki. Odkrycia autorki mogą stanowić istotne informacje konieczne dla praktyki rehabilitacyjnej i terapeutycznej w różnych grupach zaburzeń – co stanowi o praktycznej wartości pracy - podkreśla w recenzji prof. dr hab. Maria Siwiak-Kobayashi.  

 

hormonyNajlepszy poradnik dotyczący zdrowia

 

Jurorzy zdecydowali się wyróżnić publikację Günthera H. Heepena Hormony pod kontrolą. Dzięki sprawdzonym metodom naturalnym (Wydawnictwo Jedność). - Dosyć zaskakujące jest to, że według autora zainteresowanie badaczy wpływem zaburzeń równowagi hormonalnej na różne dolegliwości (np. takie jak depresja, nadwaga, wyczerpanie, zaparcia, migreny) nastąpiło dopiero w latach 80. XX wieku. Interesujące - acz zarazem niepokojące - są informacje dotyczące skutków powszechnego stosowania hormonów syntetycznych oraz bioidentycznych i ich narastającej obecności w wodzie pitnej. Pouczające jest uświadomienie sobie negatywnej roli ksenohormonów przyjmowanych nieświadomie - np. wskutek używania opakowań z tworzyw sztucznych, produkowanych z użyciem środków zmiękczających. Autor zwraca uwagę na negatywną rolę dominacji estrogenów, które w coraz większej dawce dostarczane są organizmom poprzez wspomnianą wodę pitną, wody gruntowe, żywność (stosowanie hormonów w hodowli). Duża wartość książki tkwi w uświadomieniu sobie czynników wpływających na równowagę hormonalną organizmu. Ci, którzy mają problemy zdrowotne, być może znajdą tu wskazówki do przebadania się pod jej kątem. W przypadku stwierdzenia niedoborów lub nadmiaru hormonów znajdą oni w omawianej książce porady, jak je skutecznie zniwelować - podkreśla Damian Kopeć. 

 

zrozumCzytelnicy postawili na książkę Patricka Obissiera Zrozum swoje choroby (Wydawnictwo Virgo).

 

- Bez wątpienia publikacje o podobnej tematyce zawsze będą budziły kontrowersje, zawsze też znajdzie się grono sceptyków, otwarcie negujących wnioski wynikające z lektury. Warto jednak, niezależnie od naszego podejścia, otworzyć się na informacje przytaczane przez autora, wyniki badań, a także wnioski wysnute na podstawie obserwacji. Jeśli książka pomoże choć jednej osobie „przepracować” swoje problemy, dotrzeć do przyczyn choroby i – poprzez rozwiązanie konfliktu biologicznego – uleczyć chorobę, będzie to niekwestionowany sukces autora - mówi Justyna Gul. 

 

gniewNajlepsza książka psychologiczna

 

Z kolei wśród publikacji psychologicznych jurorzy docenili książkę Gniew. Jak nad nim zapanować dr. Lesa Cartera i dr. Franka Minirtha (Wydawnictwo Koinonia). - Publikacja ta może być przydatna praktycznie dla każdego - podkreśla Damian Kopeć. - Źródłem gniewu bowiem jest otaczający nas niedoskonały, niesprawiedliwy świat (próby uczynienia go idealnym przynoszą na ogół więcej szkody niż pożytku). Frustrację mogą wywoływać stosunki w rodzinie, w pracy, w otoczeniu. Również wiadomości w telewizji, niestabilność świata, terroryzm, bezrobocie, przestępczość, krachy finansowe, zło czyhające w Internecie. I swoista bezradność wrażliwej jednostki wobec masy niesprawiedliwości, której sami doświadczamy lub której doświadczają inni. Musimy nauczyć się sami radzić sobie z życiem - takim jakie jest. Tego, niestety, nie uczą nas w szkole.

 

stresNajwięcej głosów czytelników przypadło z kolei Stresowi w pracy kuratora sądowego Łukasza Wirkusa (Oficyna Wydawnicza Impuls). Praca kuratora sądowego obarczona jest dużym ładunkiem stresu związanego z bagażem doświadczeń, gromadzonym poprzez kontakt z osobami podlegającymi kurateli, a także z warunkami pracy i wymaganiami zawodowymi, jakie się stawia kuratorom. Monografia porusza niewątpliwie bardzo ważny nie tylko od strony poznawczej, ale przede wszystkim aplikacyjnej, problem badawczy, ponieważ wciąż brakuje zarówno rozważań teoretycznych, jak i badań empirycznych dotyczących problematyki kurateli sądowej. Warto także podkreślić wagę społeczną omawianego zagadnienia. W sytuacjach trudnych bowiem, jak pokazuje życie, społeczeństwo, a czasem nawet psycholodzy czy pedagodzy wykazują zupełny brak wiedzy na temat pracy kuratora, niejednokrotnie kreując mylny obraz tej grupy zawodowej. Książkę Łukasza Wirkusa uznaję za publikację nowatorską, a także rzetelną i bezstronną, opartą na naukowych badaniach oraz analizie dostępnej literatury przedmiotu. Uważam, że jest to publikacja potrzebna zarówno w pracy akademickiej, jak i każdemu profesjonaliście. Publikacja jest skierowana do szerokiego grona odbiorców, którzy znajdą w niej wiele interesujących i inspirujących informacji - podkreśla w recenzji dr hab. Beata Pastwa-Wojciechowska. 

 

muchaPoradniki dotyczące logopedii

 

Tu ponownie zbiegły się oceny specjalistów i szerokiego grona czytelników, nagroda w tej kategorii przypadła bowiem książce Z muchą na luzie ćwiczymy buzie Marty Galewskiej-Kustry (Wydawnictwo Nasza Księgarnia). - Dziecko znajdzie w książeczce zrozumiały dla niego tekst, pełne ciepłego humoru kolorowe ilustracje, ciekawą i nowoczesną, atrakcyjną formę połączenia słów i obrazków. Dorośli znajdą krótkie, zrozumiałe dla każdego określenie celu danego ćwiczenia. W przypadku ćwiczeń logopedycznych rola samodzielnej pracy w domu jest nieoceniona. Specjalista ma za zadanie pomagać i ukierunkowywać, jednak bez systematycznej pracy dziecka nie należy się spodziewać pozytywnych efektów tych wysiłków. Coś o tym wiem jako, że sami doświadczyliśmy niewielkich problemów z wymową u naszego dziecka. Ćwiczeniami zaproponowanymi przez logopedę udało się je całkowicie usunąć. Korzystaliśmy z kilku przydatnych książek, ale nie były one tak ciekawie, estetycznie wydane i kolorowe jak "Z muchą na luzie ćwiczymy buzie". Ta książka jednak nie tyle ma służyć pracy nad ściśle określonymi wadami, co pomóc w prawidłowym rozwoju aparatu mowy. Swoistym efektem ubocznym może być uczenie dziecka miłości do książek, do czytania, do odczuwania przyjemności z ciekawej lektury oraz kształcenie jej wrażliwości estetycznej. W końcu lektura tej książki nieść może przyjemność płynącą ze wspólnego spędzania czasu i rozmawiania ze sobą. To dla dziecka równie ważne jak zdobywanie wiedzy. Pomaga mu również szybciej i lepiej opanować podstawowe narzędzie porozumiewania się, jakim jest język, wzmacnia wzajemne więzy i pozytywnie wpływa na kształtowanie jego osobowości - wymienia zalety publikacji Damian Kopeć.

 

kuchniaNajlepsze poradniki dotyczące kuchni i zdrowego żywienia

 

Czas na książki poświęcone kuchni i gotowaniu. Tu grono jurorów zdecydowało się nagrodzić publikację, którą z pozoru docenić winni przede wszystkim biegacze. - Kuchnia dla biegaczy. Siła z roślin Violetty Domaradzkiej, Roberta Zakrzewskiego i Damiana Parola to nie tylko polska odpowiedź na Ukrytą siłę Richa Rolla czy zestaw przepisów dla biegaczy, którzy – jak Scott Jurek – chcieliby czerpać siłę z diety roślinnej. To także kompleksowe wprowadzenie do weganizmu, omawiające szczegółowo podstawy dietetyczne i zawierające porady, w jaki sposób dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin czy mikroelementów oraz wskazówki dotyczące odpowiedniego dietetycznego przygotowania do maratonu czy biegów ultra, jak również wsparcia regeneracji. To bez wątpienia pierwsze tak kompleksowe opracowanie dla biegaczy, jakie dostępne jest na polskim rynku. A dla osób, które bieganiem się niespecjalnie interesują jej lektura będzie świetną okazją, by urozmaicić swoją dietę czy bodźcem, by zacząć żywić się bardziej zdrowo. 

 

zeleninaModa na "zieloną" kuchnię nie ominęła również czytelników, którzy wyróżnili Zieleninę na talerzu Magdaleny Cielengi-Wiaterek (Wydawnictwo Druga Strona). - To książka kierowana nie tylko do wegetarian, ale także do osób, które chciałyby „ulepszyć” swój jadłospis i - przede wszystkim - zacząć jeść zdrowiej - omawia publikację Magdalena Galiczek-Krempa. - Zielenina na talerzu to mocna pozycja wśród publikacji kulinarnych – nie tylko wegetariańskich - jakie ukazują się w ostatnim czasie na rynku księgarskim. 

 

To już wszystkie książki nagrodzone w tegorocznej edycji plebiscytu na najlepszą publikację psychologiczną. Ze wszystkimi zgłoszonymi tytułami zapoznać się można na stronie www.ksiazkapsychologiczna.pl Natomiast więcej informacji o poszczególnych książkach wraz z opiniami i recenzjami czytelników oraz jurorów znaleźć można na stronach serwisu Granice.pl, który jest organizatorem konkursu.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje