Jak co roku w konkursie i plebiscycie "Najlepsza książka na Gwiazdkę 2015" internauci głosujący za pośrednictwem strony www.ksiazkanagwiazdke.pl oraz jurorzy mieli wskazać, jakie książki stanowić będą idealny prezent na święta czy na Mikołajki. Właśnie poznaliśmy laureatów plebiscytu.
Idealnym prezentem - szczególnie dla miłośników historii - będzie nagrodzona przez jurorów książka Normana Daviesa Szlak nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty (Wydawnictwo Rosikon Press). To zapis wyprawy, jaką prof. Norman Davies i Janusz Rosikoń (fotograf) odbyli szlakiem Armii Andersa. Szukali jej śladów, spotykali się z rozsianymi po świecie, od Nowej Zelandii, poprzez Afrykę, Włochy, Izrael, Anglię, aż do Meksyku uczestnikami tej epopei i ich potomkami, którzy po wojnie nie mieli gdzie wracać – ich Polska stała się fragmentem Związku Sowieckiego. Natrafili na nieznane dotąd, unikalne dokumenty i zdjęcia.
- Szlak nadziei to ważny dokument historyczny, książka dobrze udokumentowana i zawierająca liczne fotografie. To historia Armii, która jest trwałą częścią historii Polski, mimo, że wielu jej żołnierzy wybrało - nie z własnej woli - emigrację. To historia ludzi, którzy utracili swój dom, jednak nadzieja w ich sercach do końca pchała ich do walki o Polskę - pisze o publikacji jeden z czytelników.
Internauci najwięcej głosów oddali na powieść kierowaną do młodzieży - ale nie tylko. - Wszechświaty. Utopia Leonardo Patrignaniego (Wydawnictwo Dreams) to ksiązka dojrzalsza niż wcześniejsze części bestsellerowego cyklu - podkreśla czytelniczka, prowadząca blog "Książkomania". - Widzimy postęp autora, jego nowe spojrzenie na naprawdę odkrywczy pomysł. Autor świetnie się bawił, pisząc tę książkę - widać to w każdym zdaniu. Fabuła jest przemyślana, cytaty - głębokie i zachęcają do dalszych rozmyślań. Mamy do czynienia z prawdziwą autorską wizją. Wszechświaty pokazują rzeczywistości, które są od siebie różne, autor chce je porównywać, pokazywać zdarzenia z odmiennych perspektyw. Dlatego właśnie Leonardo Patrignani zdobył taką popularność, otwierając oczy na to, co nowe, czytelnikom na całym świecie.
Idealnym podarunkiem nie tylko dla kobiet będą nagrodzone przez jurorów Huczmiranki. Eukaliptus i werbena (Nasza Księgarnia) czyli powieść, którą Agata Mańczak - autorka książek dla młodzieży - debiutuje w gatunku sagi rodzinnej, oraz wyróżniona przez czytelników Sekretna herbaciarnia Vanessy Greene (Wydawnictwo Świat Książki).
Zwykli ludzie raczej nie zastanawiają się nad tym, jaką rolę w ich życiu odgrywają zmysły. Przypominają sobie o nich najczęściej wtedy, kiedy przydarzy się choroba i czasowo lub na stałe tracą któryś z nich. I nie mają pojęcia, że istnieje ktoś, kto włada zmysłami... W Warszawie od dziesięcioleci toczy się rywalizacja pomiędzy trzema tajemniczymi rodami. Kaczatowie władają smakiem, Bergonowie - dźwiękami a Huczmiranki - zapachem. Poprzez swoje moce działają na otaczających ich ludzi, wpływają na ich emocje i czerpią z nich życiodajną energię - opisuje założenia powieści Eukaliptus i werbena czytelniczka Anna Nawrot. I dodaje: - Huczmiranki to wielowątkowa saga obyczajowa z elementami fantastyki. Autorka przeplata ze sobą losy Lindy, Darii i Niny oraz innych kobiet z ich rodu. To tom pierwszy większej całości, a więc wiele pytań pozostaje jeszcze bez odpowiedzi. Akcja toczy się niespiesznie, a czytelnik ma możliwość dobrze poznać wszystkie bohaterki cyklu Agaty Mańczak.
Z kolei nagrodzona przez czytelników Sekretna herbaciarnia to podnosząca na duchu powieść o sile płynącej z prawdziwej przyjaźni. Charyzmatyczna dziennikarka Charlotte ma wybrać najlepsze herbaciarnie Wielkiej Brytanii. Wie, że herbaciarnia Nadmorska to miejsce wyjątkowe, ale czy powinna podzielić się tym odkryciem z czytelnikami? Kathryn, samotna matka, dla której Nadmorska jest jedynym azylem, przekonuje Charlie, by nie umieszczała tej herbaciarni w swoim artykule, a w zamian zgadza się uczestniczyć w rekonesansie. Wraz z inną stałą klientką, Séraphine, francuską au pair pasjonującą się wypiekami, podróżują po kraju, odkrywając urocze zakątki. Ale żadna z nich nie przeczuwa, że te podróże pozwolą im odkryć coś jeszcze...
Idealnym książkowym prezentem nie tylko dla mężczyzn będzie nagrodzona przez jurorów Pajęczyna strachu Ewy Ornackiej i Karoliny Szymczyk-Majchrzak (Dom Wydawniczy Rebis). Beata i Ewa - dwie dziewczyny, które wychowały się w domu dziecka, pracują dorywczo w Berlinie. Ich życie zmienia się w koszmar tylko dlatego, że chciały posprzątać w domu bogatego mężczyzny. Były świadkami gangsterskiej egzekucji - Beata została porwana i umieszczona w domu publicznym, zmuszano ją do rzeczy, które chyba żadnej kobiecie nie mieszczą się w głowie. Ewie udało się ukryć, a potem uciec. Jednak jej życie zmieniło się piekło nie dlatego, że była świadkiem zbrodni, nie dlatego, że widziała twarze morderców, ale dlatego, że w jej ręce wpadły mafijne pieniądze. To ich historię opowiadają Ewa Ornacka i Karolina Szymczyk-Majchrzak - opisuje fabułę książki czytelniczka, Karolina Marek. I ocenia: - Pajęczyna strachu wciąga w zasadzie od pierwszej strony, a akcja jest tak dynamiczna, że nie można oderwać się od lektury. To nie tylko rewelacyjny thriller, ale też powieść, która uświadomi wielu kobietom, co może je spotkać w zwykłej knajpie po wyjściu na drinka...
Najwięcej głosów czytelników w tej kategorii otrzymała powieść grozy - Krzyk Persefony Joanny Pypłacz (Wydawnictwo Szara Godzina). - Przenosimy się do XIX-wiecznego Krakowa - opisuje fabułę powieści Damian Kopeć. - Nie wędrujemy jednak po tym mieście, raczej szybko przemykamy jego uliczkami, zmierzając w kilka konkretnych miejsc, obserwując wybrane postaci. Nie ma tu miejsca na szeroką panoramę ówczesnego życia, raczej życie to jest słabo wyróżniającym się tłem wydarzeń. Koncentrujemy się na losach kilku postaci, na ich stanach wewnętrznych. Na dramatycznych przeżyciach, których wspólnym mianownikiem wydaje się namiętność - zmierzająca zazwyczaj ku tragicznemu finałowi. Śledzimy losy związku Gertrudy i fabrykanta Wincentego. Związku nie opartego na uczuciu, a raczej na jednostronnej, pozbawionej ciepła fascynacji. Kolejnym niespełnionym związkiem emocjonalnym jest namiętność łącząca siostrę Konstancję i doktora Hoffmana, lekarza ze szpitala psychiatrycznego. To do położonego za miastem szpitala dla osób psychicznie chorych trafia Gertruda po krwawym starciu ze swoim nowo poślubionym mężem. Tu ulega fascynacji stosującym nowoczesne terapie doktorem Hoffmanem. Tutaj również znajduje cel nieszczęśliwa miłość Setha Espinozy, zauroczonego pociągającą, ale będącą niebezpieczną femme fatale siostrą Konstancją. Owa siostra jest również obiektem fascynacji starszego wiekiem dyrektora szpitala, którego uczucia zostają odrzucone i zignorowane. Wszystkie postaci zdają się w pewnym momencie ukazywać niepokojące, nierzadko mroczne oblicze. Dzieje się to wtedy, kiedy oddają się we władanie silnych, z miejsca je porywających namiętności. Tracą wtedy jasny osąd rzeczywistości, emocje potrafią prowadzić je do zguby. Są jak ćmy, zmierzające ku światłu świecy, która spala je, gdy tylko zbliżą się do ognia. A jednak, mimo niebezpieczeństwa, mimo ostrzeżeń postronnych, często im życzliwych osób, kierują się ku źródłu ciepła, które ich okalecza i nierzadko unicestwia.
Jeśli poszukujecie prezentu dla najmłodszych dzieci, zwróćcie uwagę na nagrodzone przez jurorów Boże Narodzenie z aniołkami Ivano Argento (Wydawnictwo Promic), które znakomicie wprowadzi dzieci w atmosferę nadchodzących świąt. Co robią aniołki przed Bożym Narodzeniem? Napełniają chmury śniegiem, robią szklane dzwonki i zastanawiają się, jaki prezent przygotować dla Matki Bożej, by sprawić Jej radość. Pięknie ilustrowane, wzruszające opowieści, o tym, co przed świętami dzieje się w niebie. Znakomity prezent dla małych czytelników! "Płomyk miłości", "Prezent dla Maryi", "O aniołku, który został muzykiem", "Dzwony na Boże Narodzenie" - każda historia przenosi dzieci w cudowny niebiański świat, gdzie małe aniołki ze wszystkich sił starają się, by święta były tym najpiękniejszym, błogosławionym czasem.
Internauci polecają z kolei Wierszopełki. Zbiór wierszyków dla milusińskich na jesień i zimę Doroty Chiomy (Oficyna Wydawnicza Impuls). Autorka zawarła w niej dwanaście uroczych tekstów, które zostały opatrzone kolorowymi ilustracjami Beaty Mostowskiej. - Zabawne rymowanki w uroczy sposób opisują znaną najmłodszym rzeczywistość, dzięki czemu utrzymane jest pełne zaangażowanie dziecka w lekturę - podkreśla Justyna Gul. - Ten wspaniały zbiór polecić warto również nauczycielom edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej – wiersze stanowić będą wspaniałe uzupełnienie akademii czy występów, a także staną się częścią konspektów lekcji. Wierszopełki to jedna z tych książek dla najmłodszych, które bawią i uczą – ukazując właściwe zachowania, kształtują postawy dzieci. Lekkość, z jaką czyta się te rymowanki, użycie słów zrozumiałych dla milusińskich oraz treści, które ze sobą niosą, czynią tę pozycję idealną nie tylko na jesienne czy zimowe wieczory, ale i na pozostałe miesiące. Jednak wprowadzenie podziału na pory roku pozwala mieć nadzieję, że już niedługo będziemy mogli sięgnąć po Wierszopełki na wiosnę oraz lato i wspólnie z dziećmi zaśmiewać się z sytuacji w nich opisanych.
Propozycje dla starszych dzieci
Jurorzy wskazali na publikację Neli Małej Reporterki Nela na tropie przygód (Wydawnictwo Burda Książki) jako na idealny prezent dla starszych dzieci. A co o tej książce sądzą młodzi czytelnicy? W uzasadnieniu swojego wyboru Oliwia Szczepańska pisze: - Wybrałam Nelę na tropie przygód ponieważ jest to bardzo ciekawa książka, dzięki której poznałam wiele egzotycznych miejsc, ludzi i zwierząt, których nie widziałam osobiście. Świetnym pomysłem, który sprawia, że książka jest naprawdę niesamowita są kody, dzięki którym na telefonach można oglądać krótkie filmy z przygodami Neli. Jestem szczęśliwą posiadaczką wszystkich książek Neli i chętnie do nich wracam.
Miał sześć lat, kiedy ukradziono mu ukochanego BMX-a. Dziesięć, kiedy rozdzielono go z siostrą. Trzynaście, gdy rodzice kolegów zażądali usunięcia go z klubu. Dziś jako kapitan reprezentacji Szwecji w swojej ojczyźnie jest popularniejszy od królowej. To właśnie Ibra. Chłopak, który odnalazł własną drogę. Opowiadającą o nim książkę Ivette Żółtowskiej-Darskiej (Wydawnictwo Egmont) nagrodzili czytelnicy, głosujący w plebiscycie "Najlepsza książka na Gwiazdkę".
Książkowe prezenty dla młodzieży
Nagrodę czytelników w tej kategorii otrzymały Wszechświaty. Utopia Leonardo Patringnaniego. Natomiast jurorzy wybrali Dom na Wschodniej Sabiny Jakubowskiej (Wydawnictwo Relacja). - Powieść podejmuje trudne tematy (jest tu znęcanie psychiczne i fizyczne nad członkami rodziny, zajście w ciążę nieletniej dziewczyny z pełnoletnim mężczyzną, rasizm, adopcja, odwyk, samotność, nałogi, pomoc słabszym, wzajemny szacunek oraz młodzieńcza miłość) i bywa naprawdę wzruszająca, ale sceny te równoważy poczucie humoru autorki. Niezwykle ciekawa fabuła, budowane stopniowo napięcie - to kolejne atuty powieści Jakubowskiej. - Zawsze powtarzam, że książki New Adult uczą i dają do myślenia - i tak było tym razem. To świetna lektura nie tylko dla nastolatków, ale i dla wszystkich, którzy chcą przeżyć niesamowitą przygodę pośród dzieciaków w różnym wieku - podkreśla nasza czytelniczka.
Najbardziej inspirujące książki
Na tytuł najbardziej inspirującej książki zasługuje - zdaniem jurorów nowa publikacja Elizabeth Gilbert Wielka magia (Dom Wydawniczy Rebis). - Zawsze byłam sceptyczna wobec wykładów i książek typowo “coachowych”: zarabiaj miliony, osiągnij sukces, bądź najlepszy! - wyznaje czytelniczka, Anna Bojanowska - Dla mnie to wyświechtane slogany, na których fortunę zbierają tylko ci coachowie-trenerzy. Ta książka jest zupełnie inna, głębsza, bardziej przekonująca. Daje energię do dobrego życia, życia szczęśliwego. Po jej przeczytaniu sięgnęłam do moich zapomnianych marzeń. Tego co kiedyś planowałam zrobić, ale nie wierzyłam wystarczająco w siebie i porzuciłam nadzieje. Brakowało mi pasji, chęci. Tłumaczyłam się sama przed sobą, że nie mam czasu, energii. Gilbert przelała na mnie ogromnę dozę zaraźliwego entuzjazmu. Zainspirowała mnie do działania.
Czytelnicy głosujący za pośrednictwem strony internetowej plebiscytu wybrali z kolei Opowiedz mi, babciu. Książkę do przechowywania wspomnień Moniki Koprivovej (Loyal Solutions). - Bez względu na miejsce zamieszkania, kulturę, czy nawet zasobność kieszeni, wspomnienia to jedna z najcenniejszych rzeczy które mamy. Nic nie potrafi ogrzać lepiej naszego serca niż wspominanie najbliższych osób i najpiękniejszych zdarzeń z naszego życia. Ta książka to wielkie ułatwienie dla tych którzy chcą zachować te wspomnienia swoim najbliższym. Żeby wypełnić książkę, nie trzeba mieć specjalnego talentu literackiego, wystarczy odpowiedzieć na pytania zawarte w albumie i dodać zdjęcia, by zostawić po sobie historię swojego życia. To najcenniejsza rzecz, jaką można pozostawić dzieciom czy wnukom.
Miłośnicy historii z pewnością docenią prezent, jakim będzie nagrodzona przez jurorów publikacja Polscy pisarze wobec faszyzmu (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego). - Obszerna, erudycyjna, wnikliwa, ambitnie i oryginalnie pomyślana książka Pawła Sobczaka niewątpliwie zasługuje na uwagę czytelników. Podziw budzi jej interdyscyplinarny charakter, swoboda, z jaką snuje swą opowieść autor, zdradzając talent dobrego eseisty. (…) Interesujące są też komparatystyczne ambicje autora, przywołującego konteksty nie tylko niemieckie czy włoskie, dość oczywiste w pracy o podobnej tematyce, ale też te mniej oczywiste i znane, a więc francuskie i rumuńskie. (…) Powstała w ten sposób praca oryginalna, ważna, ciekawa, która zainteresuje badaczy kultury polskiej XX wieku, ale też która ze względu na temat i literacki talent autora ma szansę trafić do szerszego grona czytelników - podkreśla prof. Maciej Urbanowski w recenzji publikacji.
Czytelnicy miłośnikom historii polecają książkę Fatamorgana saudyjskiej przestrzeni społeczno-kulturowej kobiet. Płynne horyzonty socjalizacji, edukacji i emancypacji Anny Odrowąż-Coates (Oficyna Wydawnicza Impuls). - Książka ta stanowić ma osobisty bunt autorki przeciw wszelkim ograniczeniom w naukach społecznych oraz próbom zawężania pola wolności zarówno jednostkom, jak i zmarginalizowanym grupom społecznym - recenzuje Justyna Gul. - Tym samym pozycję Oficyny Wydawniczej Impuls można zaliczyć do nurtu pedagogiki krytycznej. Oddaje ona jednak nie tylko wewnętrzny wysiłek autorki w poruszanie tematu dotyczącego nierówności społecznych, ale angażuje w działania również czytelnika. To książka niezwykle cenna nie tylko z uwagi na ilość materiału badawczego zebranego przez autorkę i jego wartość poznawczą, ale także ze względu na jej społeczną wymowę.
Wśród fantastyki jurorzy docenili pierwszy tom cyklu Red Rising - Złotą krew Pierce'a Browna (Drageus Publishing House). Nie jest to - wbrew pozorom - kolejny klon Igrzysk śmierci, które to kopie w ostatnim czasie zalewają polski rynek czytelniczy. Owszem, da się znaleźć pewne podobieństwa, ale Brown kreuje rzeczywistość odmienną - kto wie, czy nie bardziej barwną. Jego powieść wymaga skupienia, choć akcja toczy się wartko, a zwroty akcji odpowiednio zaskakują. Dla miłośników science-fiction - pozycja obowiązkowa.
Nagrodzone w plebiscycie "Najlepsza książka na Gwiazdkę" tytuły prezentowane są na stronie internetowej www.ksiazkanagwiazdke.pl Więcej informacji o poszczególnych książkach wraz z opiniami i recenzjami czytelników oraz jurorów znaleźć natomiast można na stronach serwisu Granice.pl, który jest organizatorem konkursu.