Oto najlepsze książki dla młodych czytelników!

Data: 2016-05-30 11:44:31 | Ten artykuł przeczytasz w 17 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Oto najlepsze książki dla młodych czytelników!

Kilka tysięcy czytelników i grono jurorów wybrało już tytuły nagrodzone w plebiscycie "Najlepsza książka dla młodych czytelników". Ich wybory stanowią najlepsze rekomendacje książek, idealnych jako prezent dla młodszych i starszych czytelników z okazji Dnia Dziecka. 

 


rikus

Nagrody główne

 

- Rikusia Guido van Genechtena (Wydawnictwo Adamada) warto przeczytać nie tylko dzieciom, które borykają się z problemem inności - ocenia nagrodzoną przez jurorów książkę Monika Witczak. - Dzięki tej lekturze wszystkie maluchy uczą się, że wyśmiewanie może być dla kogoś bolesne. Nie mamy wpływu na pewne cechy zewnętrzne i choćbyśmy się bardzo starali, nie da się ich zmienić. A "inny" niekoniecznie znaczy "gorszy". Rikuś to więc książka pełna ciepła, a małego króliczka można polubić od pierwszego wejrzenia. Rikuś jest zabawnym i mądrym małym króliczkiem, który w końcu znajduje sposób nawet na wyśmiewających go często kolegów. Każdy maluch na pewno go pokocha.

 

historiaqNagrodę internautów otrzymała z kolei Mała duża historia o jutrze Reki Kiraly (Wydawnictwo Dreams)

 

- Jak wytłumaczyć dziecku zjawisko upływającego czasu? Jak odpowiedzieć na pytanie, czym jest dziś, a czym jutro? Mała duża historia o jutrze może być dobrym wstępem, by porozmawiać z dziećmi o pojęciu czasu i wytłumaczyć trudne dla maluchów terminy - podkreśla Monika Witczak. - To bardzo interesująca lektura dla dzieci w wieku przedszkolnym, przy której mogą dobrze się bawić, a jednocześnie - czegoś nowego nauczyć.

 

 

ksiazeczkiNajlepsze książki dla najmłodszych

 

W tej kategorii najwięcej głosów internautów również trafiło do Małej dużej historii o jutrze. Natomiast jurorzy docenili księgę drugą popularnego cyklu Wydawnictwa Nasza Księgarnia - Moje książeczki. - Gdy tylko zamknę oczy, przypominam sobie z dzieciństwa piękne ilustracje bajeczek z serii "z kotem w butach" - podkreśla w uzasadnieniu głosu czytelniczka, Luiza Migdał. - W uszach brzmią też niezapomniane teksty, często znane na pamięć. Bo kto spośród starszych czytelników nie pamięta opowieści Pilot i ja - pięknie napisanej i zilustrowanej książeczki o spełnionych marzeniach chłopca? Tom drugi zawiera więcej prawdziwych perełek - Tygrysa o złotym sercu, Kota w butach, Jasia Kapelusznika, Wawe i jej pana, Pampilio, a także Apolejkę i jej osiołka - wspaniałą opowieść dla małych księżniczek, opowiadającą o tym, że mieć wszystko to nie wszystko. 

 

 

szczuroburgerLektury dla starszych dzieci

 

"Starszakom" jurorzy polecają Szczuroburgera - nową książkę Davida Walliamsa (Dom Wydawniczy Mała Kurka). - To książka ważna, porusza bowiem temat przemocy - tej psychicznej i fizycznej - szczególnie dotykającej dzieci - podkreśla Magdalena Galiczek-Krempa. - Główna bohaterka znajduje się w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Po śmierci żony ojciec Zoe jest w życiu dziewczynki praktycznie nieobecny. Zoe skazana jest na "opiekę" ze strony macochy, która nie docenia jej, wiecznie ją krytykując. Również rówieśnicy nie przepadają za Zoe, obrali ją bowiem za szkolną ofiarę. Dziewczynka marzy tylko o tym, by móc opiekować się własnym zwierzęciem, szczurkiem Armaturo, i w przyszłości tworzyć z tatą silną rodzinę. Ale nim to nastąpi, będzie musiała zmierzyć się z demonicznym sprzedawcą burgerów, który czyha na wszystkie okoliczne gryzonie. Szczuroburger to opowieść o tym, że nie wolno się poddawać. I o tym, że z każdej, nawet pozornie najtrudniejszej sytuacji, można znaleźć wyjście.   

 

projektNajwięcej głosów internautów trafiło do Projektu Breslau Magdaleny Zarębskiej (Wydawnictwo Bis). 

 

Kilkoro uczniów gimnazjum znajduje ukryty przedsionek w starym budynku swojej szkoły. Nieznane nikomu miejsce wydaje się dzieciakom idealną kryjówką, a przy tym skrywa prawdziwy skarb - pamiętnik żyjącego we Wrocławiu tuż po II wojnie światowej chłopca, Hugona. Czytając jego zapiski, uczniowie odkrywają niezwykłą przeszłość miasta. A także mają okazję dosłownie przenieść się w czasie i przeżyć naprawdę niezwykłe przygody. 

 

Magdalena Zarębska po raz kolejny dotyka tematu historii lokalnej, tym razem przybliżając młodym wrocławianom dzieje ich miasta. Czyni to w sposób atrakcyjny dla czytelnika, bez rażącego dydaktyzmu, choć oczywiście dotyka tematu przyjaźni, młodzieńczej miłości, ale też - w kontekście zdarzeń historycznych - tolerancji (i jej braku), odmienności czy pokojowego współistnienia przedstawicieli różnych narodowości. Z kolei niezwykłe przygody gimnazjalistów opisane w Projekcie Breslau sprawią, że będzie to lektura interesująca nie tylko dla mieszkańców Dolnego Śląska.  

 

mocCo ciekawe - identyczną liczbę głosów w kategorii "dla starszych dzieci" zdobyła publikacja Oficyny Wydawniczej Impuls Moc jest w nas. Bajki terapeutyczne dla dzieci i ich rodziców. Książka ta powstała, aby pomóc rodzicom, nauczycielom, a także terapeutom w rozmowie z dziećmi na temat nękających ich trudności. Bajka terapeutyczna może być dobrym początkiem konwersacji, zastanowienia się, jak można poradzić sobie z danym problemem, ale także pomóc opiekunom w dostrzeżeniu dziecięcych trudności. Mimo że żyjemy z dziećmi razem w jednej rzeczywistości, czasem trudno nam pochylić się nad ich problemami, wydaje nam się, iż są to błahostki. Kamila Zdanowicz-Kucharczyk razem z autorkami bajek chce zwrócić uwagę czytelnika w stronę dziecięcego świata oraz przekonać go, że sam może zostać bajkoterapeutą swojego dziecka. Dowodem na to są zawarte w tej książce bajki, które zostały napisane pod kierunkiem autorki przez nauczycielki, a przede wszystkim przez mamy kochające swoje dzieci.

 

 

basiaKsiążki dla dziewcząt

 

Dziewczętom - ale przecież nie tylko im - jurorzy polecają nową pozycję z bestsellerowej serii Zofii Staneckiej, zatytułowaną Basia i wolność (Wydawnictwo Egmont). - Tym razem Basia wraz z całą rodziną udaje się do muzeum - opisuje fabułę książki użytkowniczka serwisu Granice.pl o loginie testolandia. - Początkowo dziewczynka nie chce uczestniczyć w wyprawie, ale zostaje skuszona wizją obiadu na mieście. Jazda autobusem jest świetnym pretekstem do głośnej zabawy, zaspa zamienia dziewczynkę w błotną biedronkę, a kusząco śliska podłoga w muzeum staje się lodowiskiem. A to nie koniec pomysłów rezolutnej Basi. Tato ze stoickim spokojem tłumaczy dzieciom, czym różnią się zakazy od zasad, co to jest wolność oraz mówi o tym, że każda nasza decyzja ma swoje konsekwencje.

 

krolewnyNajwięcej głosów młodych czytelniczek w tej kategorii trafiło do książki Królewny z Biblii Carolyn Larsen (Wydawnictwo Dreams)Ile biblijnych bohaterek potraficie wymienić? - pyta Karolina Mucha. - Na pewno Ewę, Sarę, Maryję, może Elżbietę i Marię Magdalenę…Tymczasem na kartach Pisma Świętego pojawia się o wiele więcej kobiet – ważnych i godnych uwagi, choć tak często zapominanych. Jak Hagar – wygnana na pustynię, ale nie opuszczona przez Boga. Albo chętnie służąca pomocą Rebaka czy lojalna wobec teściowej Rut. Jest i pouczająca króla Chulda, pełniąca rolę sędziego Debora, a także dbająca o pokój Abigail. W dodatku wiele z dziewcząt i kobiet wspomnianych w Biblii pozostało anonimowych, a przecież i one mogą inspirować: ucząc gościnności jak pewna Szunemitka, wierności jak służąca Naamana czy hojności jak wdowa oddająca swój ostatni grosz. Ich historie dzięki magicznemu lusterku autorki zostają tak naprawdę wydobyte na światło dzienne. Ich opowieści zajmują tu przynajmniej tyle samo miejsca, co wzmianki w oryginalnym tekście, zostały jednak ujęte w formie o wiele bardziej zrozumiałej i łatwiej "przyswajalnej" dla dzieci. Zastosowane w książce uproszczenia wydają się w pełni uzasadnione – opisane w Biblii kobiety to przecież realne postacie, nieraz błądzące i zagubione… Na rozmowy o szczegółach ich uczynków przyjdzie jeszcze czas, dlatego sięgając po książkę z kilkuletnimi zaledwie dziewczynkami warto docenić delikatność i wyczucie autorki.

 

 

hardyPropozycje dla chłopców

 

Chłopcom z pewnością do gustu przypadnie polecana przez jurorów książka Hardy, Pióro i ja Krzysztofa Mierzejewskiego (Instytut Wydawniczy Erica). - Husaria, duma przedrozbiorowej armii polskiej, to motyw często powracający w kulturze popularnej. Hardy, Pióro i ja to próba przybliżenia postaci skrzydlatych jeźdźców młodemu czytelnikowi z pierwszych klas szkoły podstawowej - ocenia Tomasz Piotr Michalik z portalu Histmag.org. - Książka napisana jest z perspektywy chłopca u progu nastoletniości. Razem z nim poznajemy szlachecki dworek z początków XVII w. i przeżywamy przygody odpowiednie dla chłopca, który marzy o zaszczytnej służbie w roli towarzysza husarskiego. Ta pozycja to niemal 50 stron wartkiej akcji, wzlotów i upadków, chęci, zbiegów okoliczności i niezmąconej wiary w siebie młodego chłopca. Oczywiście, cała historia musi skończyć się dobrze, młodego husarza z tarapatów wyciągają rodzice lub, co nadaje książce posmak przygody, zwierzęta o niemal ludzkiej inteligencji. Co istotne, opowieść przenosi nas w czasy, kiedy dobro wyraźnie odznaczało się od zła, zaś główny bohater ani przez moment nie waha się, by spełniać czyny godne rycerza, szlachcica i patrioty. 

 

rycerzemZ kolei czytelnicy najchętniej głosowali na kolejną nagrodzoną w plebiscycie książkę Zofii Staneckiej - Rycerzem być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach (Wydawnictwo Egmont).

 

Marcel ma 6 lat, chodzi do pierwszej klasy i wciąż zadaje pytania. Chce też zostać rycerzem. Tylko co to znaczy w dzisiejszym świecie? Czy współczesny rycerz musi mieć zbroję i miecz oraz jeździć konno? Czy nie wolno mu się bać? Jak powinien zachowywać się w kinie, na basenie albo na wycieczce rowerowej? Nowa książka Zofii Staneckiej to opowieść o tym, jak się ubrać, a przede wszystkim, jak się zachować w różnych sytuacjach.

 

 

zabojczaLektury dla młodzieży

 

Niech nikogo z czytelników nie zrazi pojawiające się tutaj słowo "lektury" - nagrodzone w plebiscycie książki nie mają zbyt wiele wspólnego z omawianym w szkole, skostniałym już mocno kanonem. Jurorzy nagrodzili bowiem Zabójczą zagadkę matematyka Jordi Sierry i Fabry (Wydawnictwo Akapit Press). - To znakomita pozycja, by nastolatków zachęcić do główkowania, do oswojenia się z matmą i jej polubienia - podkreśla głosujący na tę książkę czytelnik, Dariusz Wierzański. - Znakomite przykłady, gry i zabawy logiczno-matematyczne wprost zachęcają do zmierzenia się z magią cyfr. Przystępny zabawny język autorów jest dodatkowym atutem. Każdy nastolatek, nie znoszący matematyki, powinien jej spróbować w tym przystępnym wydaniu. Wciągające do ostatniej cyfry. Bawiąc-uczy, a to najlepsza rekomendacja. 

 

szkolaRównorzędną nagrodę jury w tej kategorii otrzymał trzeci tom Szkoły Kotów Kim Jin-kyunga (Kwiaty Orientu).

 

Jeśli Zachód ma swojego "Harry'ego Pottera", to Wschód ma Szkołę Kotów właśnie. 

 

- Z niecierpliwością czekałam na trzeci tom cyklu. Było warto! Pełno w nim emocji, a przygody niezwykłych kotów trzymają w napięciu jeszcze mocniej i do ostatniej strony. Bywa też zabawnie, a po lekturze można uwierzyć, że nasze zaginione koty również trafiają do Szkoły Kotów i uczą się tam kryształowej magii. Książkę polecić warto szczególnie tym, którzy kochają koty - podkreśla Anna Lubaszka. 

 

habbatumNajwięcej głosów czytelników trafiło z kolei do nowej powieści Augusty Docher - Habbatum (Wydawnictwo Bis). To drugi tom popularnego cyklu Wędrowcy.

 

- Na serię tę składają się powieści przede wszystkim rozrywkowe - podkreśla Damian Kopeć. Docelowymi jej odbiorcami są nastolatki w wieku licealnym i starsze. Doskonale trafia ona w aktualną modę rozbudowanych cykli, seriali, w których te same fakty ogląda się niemal w nieskończoność, ze wszystkich stron. W których akcja nie jest tak ważna jak nieustanna introspekcja, analiza rozterek, wielokrotne przeżywanie wszystkiego. Czytelniczkom mogą spodobać się wątki kulturalne, swoista galeria muzyczna, filmowa i literacka. Bonusem są pełne teksty piosenek, które mają oddawać stany emocjonalne bohaterów. A w przypadku drugiego tomu - także zdecydowanie więcej akcji, niż w Eperu Augusty Docher. 

 

To już wszystkie książki nagrodzone w tegorocznej edycji plebiscytu na najlepszą książkę dla młodych czytelników. Ze wszystkimi zgłoszonymi tytułami zapoznać się można na stronie www.ksiazkamlodych.pl Na tym jednak nie koniec plebiscytowych zmagań zbliżającego się lata. Wciąż głosować można na najlepsze książki na lato - www.ksiazkanalato.pl, a na wszystkich, którzy będą wspierać swoich faworytów, którzy prześlą uzasadnienie dokonanego wyboru lub którzy będą zachęcali przyjaciół do głosowania, czekają atrakcyjne zestawy nagród książkowych.  

 


  

Nagrodzeni czytelnicy

 

Wyłoniono również czytelników, którzy zostali nagrodzeni w tegorocznej edycji plebiscytu. Nagrody za uzasadnienie dokonanego wyboru trafiają do Luizy Migdał. Za głosowanie nagrodzono Marcelinę Adamską, Dariusza Wierzańskiego i Wiesława Ducha. Za zachęcanie do głosowania znajomych 5 książek otrzyma Urszula Janiszyn, 4 - posiadaczka adresu mailowego luizkam[at]gmail.com, 3 - bogred[at]bialan.pl, 2 - Dariusz Wierzański, a jedną - Ewa Przybyszewska. Serdecznie gratulujemy, a laureatów prosimy o przesłanie danych adresowych na pr@wwpol.com

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje