Kilka tysięcy czytelników i grono jurorów wybrało już tytuły nagrodzone w plebiscycie "Najlepsza książka dla młodych czytelników". Ich wybory stanowią najlepsze rekomendacje książek, idealnych jako prezent dla młodszych i starszych czytelników z okazji Dnia Dziecka.
- Jedyny i niepowtarzalny Ivan Katherina Applegate (Wydawnictwo CzyTam) to poruszająca opowieść, atrakcyjna ze względu na formę, ciekawa, nieszablonowa, pouczająca. Ładnie wydana. Nagrodzona przez jurorów książka Katherine Applegate daje czytelnikowi (zwłaszcza dzieciom) możliwość doświadczenia tego, czym może być dla zwierzęcia samotne życie w klatce. Autorka uczy empatii dla naszych mniejszych, niekoniecznie gabarytowo, braci - mówi Damian Kopeć.
Najwięcej głosów i nagroda główna internautów przypadły kolejnej książce małej podróżniczki, Neli. Oto, co o książce Nela i tajemnice świata (Wydawnictwo National Geographic) napisała głosująca czytelniczka, Gabrysia Rotter:
Autorka zabiera nas do niesamowitego świata przyrody i zwierząt, na który coraz mniej ludzi zwraca uwagę. Nela w swojej książce opisuje wspaniałe przygody, jakie przeżyła. Ale to nie wszystko. W publikacji Neli można znaleźć wiele ciekawostek oraz piękne zdjęcia z podróży. Książkę przeczytałam jednym tchem i gorąco polecam ją innym czytelnikom.
W kategorii książeczek edukacyjnych nagrodę internautów również otrzymała Nela i tajemnice świata. Jurorzy natomiast uznali, że na uznanie zasługuje Sprężynek na tropie tajemnic. Ekologia Agnieszki Frączek (Wydawnictwo Bis) - Agnieszka Frączek w swojej książce w sposób oryginalny i praktyczny pokazuje, jak idee ekologii faktycznie, a nie tylko teoretycznie wcielać w życie codzienne - podkreśla dr Katarzyna Krzan. - Bohater książeczki jest stworkiem stworzonym przez Antka z tego, co chłopiec znalazł w starej szufladzie: sprężyny z zepsutego zegara, starej solniczki, dwóch srebrnych widelców, nakrętki i zadrukowanego paska. Powstała w ten sposób niezwykła „zabawka”, która uczy się - a zarazem i młodego czytelnika - zasad życia "eko". A wszystko w postaci krótkich historyjek i zabawnych wierszyków, które sprawią, że ekologia przestanie być obcym pojęciem, a stanie się czymś bliskim. Szczególnie wierszyki przywodzą na myśl dobre tradycje Brzechwy i Tuwima. Dzięki rytmowi i odpowiedniemu doborowi słów łatwo wpadają w ucho, czyta się je z przyjemnością.
Wśród propozycji dla najmłodszych czytelników jurorzy zdecydowali się nagrodzić Moje książeczki Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Ta lektura to dla dorosłych czytelników szansa na sentymentalny powrót do czasów dzieciństwa, a dla najmłodszych okazja do poznania zapomnianych nieco opowiadań znakomitych autorów - między innymi Adama Bahdaja, Heleny Bechlerowej czy Anny Świrszczyńskiej. Tekstom towarzyszą oryginalne ilustracje, przygotowane przez wybitnych grafików. Co zaskakujące - mimo oprawy, przypominającej nieco dawne publikacje dla dzieci, mimo tego, że teksty te powstały wiele lat temu, pierwszy tom Moich książeczek to propozycja zaskakująco atrakcyjna także dla współczesnego młodego czytelnika.
Najwięcej głosów czytelników w tej kategorii otrzymała książka Basia i wyprawa do lasu Zofii Staneckiej (Wydawnictwo Egmont). - Basia to dziewczynka taka, jak moja córeczka - szczera, ciekawa świata, życzliwa, kochająca. Jej rodzina to ludzie z krwi i kości, tacy jak my. Książki o Basi są napisane bez zadęcia, słodko-różowego lukru i mówią o sprawach bliskich dzieciom i ich rodzicom. Polecam! - pisze w uzasadnieniu swojego wyboru czytelniczka, Sylwia Znamierowska.
Książeczki dla starszych dzieci
Po jakie tytuły powinny sięgnąć dzieci starsze? Z pewnością po nagrodzonego przez jurorów Chłopaka w sukience Davida Walliamsa (Dom Wydawniczy Mała Kurka). - Ryzykowny – w kontekście panujących w Polsce stereotypów – tytuł książki Davida Walliamsa jest tylko pretekstem, punktem wyjścia do rozmowy o tolerancji i akceptacji „inności” – jakiekolwiek by ona przybrała kształty - mówi Magdalena Galiczek-Krempa. - Chłopak w sukience z pewnością skłania do zastanowienia. Do zastanowienia się nad tym, dlaczego my, dorośli, nie potrafimy zaakceptować pewnych spraw, podczas gdy dzieci nie zwracają na nie nawet uwagi. Przedstawione w książce problemy dotykają bezpośrednio głównego bohatera. Podczas lektury książki czytelnik utożsamia się z Dennisem i na własnej skórze odczuwa skutki ataków oraz przejawy nietolerancji wobec pomysłów chłopaka. Warto zadać sobie pytanie: czy aby na pewno chcielibyśmy znaleźć się w jego skórze? Czy chcielibyśmy, by i nas traktowano tak, jak jego?
Czytelnicy nagrodzili pozycję, po którą chętnie sięgną przede wszystkim chłopcy. Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce to prawdziwa gratka dla wszystkich młodocianych fanów piłki nożnej.
- Jako świeżo upieczona i niezwykle dumna ciocia małego Adasia z całego serca polecam tę książkę - podkreśla głosująca czytelniczka, Aneta Bioły. - Pamiętam, jak obejrzałam pierwsze Mistrzostwa Europy w 2004 roku i zwróciłam uwagę na młodziutkiego piłkarza drużyny portugalskiej w koszulce z numerem 7. Wywarł na mnie ogromne wrażenie: szybkością, z jaką poruszał się po boisku, skutecznością w oddawaniu strzałów i czarami, jakie wyprawiał na murawie. Wtedy zainteresowałam się nim bardziej i szukałam dostępnych informacji na jego temat. Od tamtej pory oglądam wszystkie Mistrzostwa Świata oraz Europy i zawsze kibicuję drużynie Portugalii. Ta książka to idealny prezent na zbliżający się Dzień Dziecka, bo pokazuje, że warto mieć marzenia i dążyć do ich spełnienia. To historia o człowieku, który w krótkim czasie osiągnął tak wiele, choć wszystko zawdzięcza wyłącznie sobie. Nic nie zostało mu podane na tacy, na wszystko musiał sam zapracować, by osiągnąć status najlepszego piłkarza na świecie. Można go nie lubić, ale jego osiągnięć nikt mu nie odbierze. I to jest moim zdaniem ważny przekaz dla młodych: nie czekać, aż coś się wydarzy, tylko działać. Uczyć się, rozwijać swoje pasje i nie poddawać się, gdy coś się nie powiedzie.
Jakie książki oderwą nastolatków od gier komputerowych i skłonią do spędzenia kilku chwil przy dobrej lekturze? Z pewniścią nagrodzona przez jurorów powieść Między życiem a życiem Jessiki Shrivington (Wydawnictwo Dreams).
- Ta opowieść po prostu wciąga. Jest pisana przystępnym, młodzieżowym językiem, nie wolnym od kolokwializmów. To książka mocno osadzona we współczesnych realiach. Ale - przede wszystkim - mówiąca o sile miłości, tej prawdziwej, o konsekwencjach podejmowanych w młodości decyzji, o tym, że wszystko, co robimy, pozostaje w nas na zawsze. Wybory, choć wydają się oczywiste, wcale takimi być nie muszą. Między życiem a życiem to pięknie opowiedziana historia, która – choć nieprawdopodobna, bo nie dająca się logicznie wytłumaczyć – pozostaje jednak wiarygodna. Bohaterowie nie są tylko papierowymi postaciami. Dają się poznać i polubić, na długo pozostając w pamięci - docenia dr Katarzyna Krzan.
Czytelnicy pośród powieści dla młodzieży wyróżnili Pannę Foch Barbary Kosmowskiej. Po przeprowadzce do Wiśniowej Góry Pola zdecydowanie traci humor. Musiała zostawić w Warszawie najlepszą przyjaciółkę marzącą o karierze szafiarki i modnego Julka, do którego wzdychają wszystkie dziewczyny. Co można robić w fasolowym raju, gdzie tata zamierza zostać hodowcą roślin strączkowych, mama robi bezpłatny przegląd zębów sąsiadom, bliźniaki malują dom na buraczkowo, a Czarny Kieł dzielnie im pomaga w znaczeniu farbą nowego terytorium? Co gorsza, na horyzoncie pojawia się pewien gburowaty osobnik, a wraz z nim nowe przezwisko, które pasuje do Poli jak ulał: Panna Foch. Ponurak i królewna zdołają się jednak w końcu dogadać, gdy ten pierwszy zmieni czarne kalosze na trampki, a ta druga włoży różowe okulary…
To już wszystkie książki nagrodzone w tegorocznej edycji plebiscytu na najlepszą książkę dla młodych czytelników. Ze wszystkimi zgłoszonymi tytułami zapoznać się można na stronie www.ksiazkamlodych.pl Na tym jednak nie koniec plebiscytowych zmagań zbliżającego się lata. Wciąż głosować można na najlepsze książki na lato - www.ksiazkanalato.pl, a na wszystkich, którzy będą wspierać swoich faworytów, którzy prześlą uzasadnienie dokonanego wyboru lub którzy będą zachęcali przyjaciół do głosowania, czekają atrakcyjne zestawy nagród książkowych.