Ołowiane dzieci – powstaje serial Netflix na temat słynnej lekarki z Katowic!

Data: 2024-09-04 10:11:40 | aktualizacja: 2024-09-04 10:25:18 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Netflix zapowiedział nowy serial Ołowiane dzieci z udziałem Joanny Kulig oraz Agaty Kuleszy. Nowy filmowy projekt stanowi opowieść opartą na prawdziwej historii lekarki działającej w PRL-u na terenie Katowic. To także ekranizacja książki Michała Jędryki.

Kadr z serialu ołowiane dzieci

Netflix poinformował, że rozpoczął prace nad serialem inspirowanym życiem Jolanty Wadowskiej-Król, lekarki z Katowic, która w latach 70. zajmowała się wpływem zanieczyszczeń górnośląskich zakładów przemysłowych na życie Ślązaków, w tym dzieci. Nowy serial stanowić ma jednocześnie adaptację książki wydanej nakładem Krytyki Politycznej.

Ołowiane dzieci – będzie serial Netflix

Jak czytamy w opisie przedstawionym przez Netflix, Ołowiane dzieci to opowieść o młodej i ambitnej lekarce, która odkrywa, że dzieci, którymi zajmuje się w przychodni, cierpią na ołowicę. Medyczka łączy pracującą obok hutę z chorobami dzieci i postanawia działać. Tym samym naraża się komunistycznym władzom, które ukryć próbują wpływ huty na zdrowie mieszkańców.

Serial opowiada historię młodej lekarki, Jolanty Wadowskiej-Król, która zauważa, że dzieci mieszkające w okolicy Huty Szopienice masowo zapadają na ołowicę, chorobę wywołaną zatruciem metalami ciężkimi. Po swoim odkryciu bohaterka podejmuje próby ratowania chorych dzieci i mierzy się z opresyjnym, komunistycznym aparatem państwowym.

Akcja serialu utrzymana zostanie w klimacie lat 70. ubiegłego wieku i w całości opowiadać ma o życiu bohaterki regionu, dr Wadowskiej-Król, Honorowej Obywatelce Miasta Katowice i doktorce honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.

Ołowiane dzieci - kto wystąpi w serialu Netflix?

W rolach głównych w serialu pojawią się Joanna Kulig i Agata Kulesza. Oprócz nich na ekranie zobaczymy Kingę Preis, Sebastiana Pawlaka, Michała Żurawskiego, Zbigniewa Zamachowskiego i Marian Dziędziela. Za reżyserię odpowiada pochodzący ze Śląska Maciej Pieprzyca, a scenariusz napisał Jakub Korolczuk.

Historia epidemii ołowicy wśród śląskich dzieci i bohaterskiej postawy dr Wadowskiej-Król jest na Górnym Śląsku żywa w naszej zbiorowej pamięci. Teraz pora, by przybliżyć ją całej Polsce

– tłumaczył reżyser Maciej Pieprzyca.

Zdjęciami do produkcji zajął się Witold Płóciennik, a producentem serialu jest Wiesław Łysakowski. Za produkcję odpowiada Orient Film.

Ołowiane dzieci - ekranizacja książki o lekarce

Co ważne, najnowsza produkcja dla Netfliksa to kolejna ekranizacja w ofercie streamingowego gigant. Serial powstaje na podstawie książki Michała Jędryki Ołowiane dzieci, która w 2020 roku ukazała się na wydawniczym rynku.

Ołowiane dzieci - książka

Warto zauważyć również, że Ołowiane dzieci nie są jedyną książką, która poświęcona została dr Wadowskiej-Król. W 2021 roku premierę miała książka Moja Ołowianko, klęknij na kolanko, która stworzona została przez inną, kojarzoną z Górnym Śląskiem pisarkę - Martę Fox. Postać lekarki stała się również inspiracją dla powieści Magdaleny Majcher Doktórka od familoków.

Tagi: literatura, ekranizacje książek, seriale netflix, aktualności literackie,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Ołowiane dzieci
Michał Jędryka0
Okładka książki - Ołowiane dzieci

Polska, Górny Śląsk, połowa lat 70. Na początku roku szkolnego okazuje się, że dwie klasy trzeba nagle połączyć w jedną. Co się stało z dziećmi, które...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Mój brat Feliks
Regina Golińska-Barancewicz
Mój brat Feliks
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Dori
Andrzej Kwiecień ;
Dori
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung
Odpowiedź Hiobowi
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Pokaż wszystkie recenzje