Olga Tokarczuk odebrała tytuł doktora honorowego Uniwersytetu Gdańskiego

Data: 2024-03-19 08:45:32 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Olga Tokarczuk właśnie odebrała kolejny tytuł honoris causa, tym razem w murach Uniwersytetu Gdańskiego. Uroczystość nadania tytułu honorowego odbyła się w poniedziałkowe przedpołudnie.

Olga Tokarczuk z tytułem Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego
fot.Marcel Jakubowski/ ZP UG, fot. Alan Stocki/ZP UG

Olga Tokarczuk to polska pisarka, której dziś nie trzeba nikomu przedstawiać. W 2019 roku otrzymała najbardziej prestiżowe literackie wyróżnienie – Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. W 2022 roku powróciła z pierwszą ponoblowską powieścią – Empuzjon. 18 marca 2024 roku na wniosek badaczy Uniwersytetu Gdańskiego został nadany jej tytuł doktor honoris causa.

Olga Tokarczuk z tytułem doktor honorowej Uniwersytetu Gdańskiego

W zeszłym roku Olga Tokarczuk otrzymała akademicki tytuł honorowy w Uniwersytecie w Tel Awiwie. Wcześniej została doktorem honoris causa również na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Wrocławskim. Teraz do tego grona dołączyła uczelnia z Gdańska.  Wczorajsza uroczystość odbyła się w Dworze Artusa. Olga Tokarczuk otrzymała tytuł doktor honorowej na wniosek Rady Wydziału Filologicznego za swoją „twórczość literacką oraz działalność kulturalną i społeczną”. W trakcie uroczystości odczytany został list gratulacyjny nadesłany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusza Wieczorka, a także uroczyste mowy rektora i badaczy uniwersytetu.

Olga Tokarczuk sama podejmuje się tego zadania w swojej twórczości. Staje się czułą narratorką otaczającego nas świata. Czułą – to znaczy głęboko skupioną na niepowtarzalności i kruchości każdego bytu

– mówił w trakcie swojego przemówienia rektor Uniwersyettu Gdańskiego, prof. Piotr Stepnowski.

Następnie zaprezentowana została uroczysta laudacja, którą wygłosiła literaturoznawczyni, prof. Małgorzata Książek-Czermińska. W jej trakcie zwrócono uwagę m.in. na związki motywów w powieściach Tokarczuk z Pomorzem, a także odbicie w tekstach noblistki dzieł gdańszczan – zmarłego pod koniec zeszłego roku Pawła Huelle czy wybitnego Stefana Chwina.

Punkt widzenia narratorki i jej usytuowanie pozwala na grę aluzjami na wpół autobiograficznymi, a na wpół fikcjonalnymi, podobnie jak dzieje się to w pisarstwie Huellego i Chwina, operujących gdańskimi realiami społecznymi i materiałem własnych doświadczeń

– mówiła profesorka.

Książek-Czermińska podkreślała także, że twórczość Tokarczuk ceniona miała być także przez jedną z czołowych badaczek romantyzmu – prof. Marię Janion.  Po laudacji noblistka wygłosiła swój wykład, w której poruszyła m.in. wątek Czarodziejskiej góry Tomasza Manna, a także dokonała interpretacji współczesnego środowiska z perspektywy teorii feministycznych.

Może zainteresować cię także...

W uroczystości  nadania tytułu wzięli udział – poza społecznością akademicką – także politycy. Wśród nich znaleźli się wicewojewodowie Emil Rojek i Anna Olkowska-Jacyno, Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Wojewoda Pomorska Beata Rutkiewicz. 

Poniżej możecie zobaczyć fotografię z ceremonii:

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Fundacja Olgi Tokarczuk (@tokarczuk_olga)

Polska noblistka z nowymi projektami

Najnowszą publikacją spod pióra Olgi Tokarczuk jest książka Ahat ili. Siostra bogówJest to zapis libretta do opery o tym samym tytule autorstwa Aleksandra Nowaka. Ilustrowany komentarz opracował Zbigniew Mikołejko. Dla noblistki była to kolejna próba zmierzenia się z sumeryjskim mitem. Wcześniej stworzyła ona Annę In w grobowcach światana bazie której aktualnie powstaje gra komputerowa zatytułowana Ibru

Przeczytaj także:


Po zdobyciu Nobla Tokarczuk wydała między innymi zbiór esejów zatytułowany Czuły narrator, Empuzjon oraz książkę dla najmłodszych – Pan Wyrazisty.

Księgi Jakubowe - książka

Książkę, za którą Tokarczuk otrzymała nagrodę Nobla, czyli Księgi Jakubowe, możecie kupić poniżej:

Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Księgi Jakubowe
Olga Tokarczuk9
Okładka książki - Księgi Jakubowe

Akcja osadzona została w XVIII wieku na ziemi podolskiej, gdzie współistnieją obok siebie kultury żydowska i chrześcijańska. W świecie, w którym tak wiele...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje