Olga Tokarczuk odebrała tytuł doktora honorowego Uniwersytetu Gdańskiego

Data: 2024-03-19 08:45:32 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Olga Tokarczuk właśnie odebrała kolejny tytuł honoris causa, tym razem w murach Uniwersytetu Gdańskiego. Uroczystość nadania tytułu honorowego odbyła się w poniedziałkowe przedpołudnie.

Olga Tokarczuk z tytułem Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego
fot.Marcel Jakubowski/ ZP UG, fot. Alan Stocki/ZP UG

Olga Tokarczuk to polska pisarka, której dziś nie trzeba nikomu przedstawiać. W 2019 roku otrzymała najbardziej prestiżowe literackie wyróżnienie – Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. W 2022 roku powróciła z pierwszą ponoblowską powieścią – Empuzjon. 18 marca 2024 roku na wniosek badaczy Uniwersytetu Gdańskiego został nadany jej tytuł doktor honoris causa.

Olga Tokarczuk z tytułem doktor honorowej Uniwersytetu Gdańskiego

W zeszłym roku Olga Tokarczuk otrzymała akademicki tytuł honorowy w Uniwersytecie w Tel Awiwie. Wcześniej została doktorem honoris causa również na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Wrocławskim. Teraz do tego grona dołączyła uczelnia z Gdańska.  Wczorajsza uroczystość odbyła się w Dworze Artusa. Olga Tokarczuk otrzymała tytuł doktor honorowej na wniosek Rady Wydziału Filologicznego za swoją „twórczość literacką oraz działalność kulturalną i społeczną”. W trakcie uroczystości odczytany został list gratulacyjny nadesłany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusza Wieczorka, a także uroczyste mowy rektora i badaczy uniwersytetu.

Olga Tokarczuk sama podejmuje się tego zadania w swojej twórczości. Staje się czułą narratorką otaczającego nas świata. Czułą – to znaczy głęboko skupioną na niepowtarzalności i kruchości każdego bytu

– mówił w trakcie swojego przemówienia rektor Uniwersyettu Gdańskiego, prof. Piotr Stepnowski.

Następnie zaprezentowana została uroczysta laudacja, którą wygłosiła literaturoznawczyni, prof. Małgorzata Książek-Czermińska. W jej trakcie zwrócono uwagę m.in. na związki motywów w powieściach Tokarczuk z Pomorzem, a także odbicie w tekstach noblistki dzieł gdańszczan – zmarłego pod koniec zeszłego roku Pawła Huelle czy wybitnego Stefana Chwina.

Punkt widzenia narratorki i jej usytuowanie pozwala na grę aluzjami na wpół autobiograficznymi, a na wpół fikcjonalnymi, podobnie jak dzieje się to w pisarstwie Huellego i Chwina, operujących gdańskimi realiami społecznymi i materiałem własnych doświadczeń

– mówiła profesorka.

Książek-Czermińska podkreślała także, że twórczość Tokarczuk ceniona miała być także przez jedną z czołowych badaczek romantyzmu – prof. Marię Janion.  Po laudacji noblistka wygłosiła swój wykład, w której poruszyła m.in. wątek Czarodziejskiej góry Tomasza Manna, a także dokonała interpretacji współczesnego środowiska z perspektywy teorii feministycznych.

Może zainteresować cię także...

W uroczystości  nadania tytułu wzięli udział – poza społecznością akademicką – także politycy. Wśród nich znaleźli się wicewojewodowie Emil Rojek i Anna Olkowska-Jacyno, Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Wojewoda Pomorska Beata Rutkiewicz. 

Poniżej możecie zobaczyć fotografię z ceremonii:

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Fundacja Olgi Tokarczuk (@tokarczuk_olga)

Polska noblistka z nowymi projektami

Najnowszą publikacją spod pióra Olgi Tokarczuk jest książka Ahat ili. Siostra bogówJest to zapis libretta do opery o tym samym tytule autorstwa Aleksandra Nowaka. Ilustrowany komentarz opracował Zbigniew Mikołejko. Dla noblistki była to kolejna próba zmierzenia się z sumeryjskim mitem. Wcześniej stworzyła ona Annę In w grobowcach światana bazie której aktualnie powstaje gra komputerowa zatytułowana Ibru

Przeczytaj także:


Po zdobyciu Nobla Tokarczuk wydała między innymi zbiór esejów zatytułowany Czuły narrator, Empuzjon oraz książkę dla najmłodszych – Pan Wyrazisty.

Księgi Jakubowe - książka

Książkę, za którą Tokarczuk otrzymała nagrodę Nobla, czyli Księgi Jakubowe, możecie kupić poniżej:

Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Księgi Jakubowe
Olga Tokarczuk9
Okładka książki - Księgi Jakubowe

Akcja osadzona została w XVIII wieku na ziemi podolskiej, gdzie współistnieją obok siebie kultury żydowska i chrześcijańska. W świecie, w którym tak wiele...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje