Od Barbórki do Mikołajek, czyli Salon Spotkań Autorskich w Katowicach Online 2020

Data: 2020-12-03 14:41:01 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Od 4 do 6 grudnia br. odbędzie się Salon Spotkań Autorskich w Katowicach Online. To wirtualne święto książki i czytelników, skierowane do wszystkich miłośników literatury. Szczególne zaproszenie kierujemy do mieszkańców Katowic i aglomeracji śląskiej, bowiem tu właśnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym miały odbywać się tegoroczne Targi Książki w Katowicach.

Obrazek w treści Od Barbórki do Mikołajek,  czyli Salon Spotkań Autorskich w Katowicach Online 2020 [jpg]

Trzydniowe święto książki to cykl internetowych spotkań z cenionymi autorami – wśród których ważną rolę odegrają twórcy z regionu śląskiego, adresowane do dorosłych ale też i młodszych czytelników. Spotkania i rozmowy z autorami, w większości #NaŻywo, transmitowane będą za pośrednictwem kanałów Fundacji Historia i Kultura w mediach społecznościowych (Facebook i You Tube), strony internetowej Fundacji oraz patrona medialnego – portalu smakksiazki.pl. Wszystkie materiały dostępne będą dla zainteresowanych także po zakończeniu premierowych emisji.

Znakomici autorzy reprezentujący szeroki wachlarz wydawniczy, atrakcyjny program, a także wsparcie projektu przez Katowice – Miasto Współgospodarza – to warte podkreślenia atuty Salonu Spotkań Autorskich w Katowicach Online.

Ze studia zorganizowanego w znanej i lubianej księgarni wydawnictwa Sonia Draga – Miejscownik. Tygiel kulturalny nasi prowadzący łączyć się będą z autorami a publiczność będzie miała szansę na kontakt i zadawanie pytań. W charakterze prowadzących wystąpią: Jerzy Kisielewski, Szymon Kloska i Adam Szaja.

A w programie…

Piątek, 4 grudnia

W Barbórkę o godz. 13.00 wraz z przedstawicielami Miasta Katowice – Współgospodarza Salonu Spotkań Autorskich oraz Biblioteki Śląskiej oficjalnie otworzymy wydarzenie. Tego dnia o 14.00 Biblioteka Śląska, partner merytoryczny Salonu, zaprosi na rozmowę wokół publikacji „Wspomnienia z pobytu w Ameryce Południowej w latach 1913-1924 Waleriana Czykla” z udziałem Zbigniewa Kadłubka, Jana Barona i Barbary Maresz.

O godz. 16.00 będziemy mieli szansę dowiedzieć się czy istnieje coś takiego jak specyfika kryminałów narodowych. Tłumacze: Tomasz Kwiecień, Maria Jaszczurowska i Karolina Drozdowska wezmą pod lupę kryminały m.in. włoskich i skandynawskich autorów.

A o 17.00 nie lada gratka dla zainteresowanych, jak powstają teksty znanych gier. Zapraszamy na prelekcję „Jak przekłada się nieopisywalną grozę, czyli tłumaczenie gry fabularnej Zew Cthulhu”, o kultowej grze fabularnej pełnej tajemnic i horrorów. A poruszane tematy to: Czy przekład gier fabularnych to tłumaczenie literackie czy techniczne? Jak odmalować nieopisywalne istoty z innych wymiarów w przekładzie? Dlaczego brak prohibicji w Polsce lat 20. XX wieku bywa problematyczny? Tłumaczka Zewu Cthulhu, Anna Maria Mazur, która od ponad dwóch lat przekłada mackowate podręczniki i scenariusze opowie o tym, jak tłumaczy się te nietypowe teksty i odpowie na pytania dotyczące swojej pracy. Oba spotkania przygotowało Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.

Późnym popołudniem, o 18:00 Adam Szaja ze smakksiazki.pl porozmawia z Piotrem Rozmusem i Konradem Grześlakiem o tym, dlaczego pisarze tak chętnie sięgają po gatunek kryminału.

Sobota, 5 grudnia

Sobotę rozpoczniemy akcentem dla najmłodszych – o godz. 11.00 spotkanie z udziałem Katarzyny Kozłowskiej, autorki lubianej dziecięcej serii „Feluś i Gucio”, a o 13.00 spotkanie z Martą Guzowską, autorką serii detektywistycznej o młodych śledczych z Tajemniczej 5! (obie pozycje wyd. Nasza Księgarnia).

Tego dnia dorośli czytelnicy mogą liczyć na spotkania: Dlaczego bestia? (godz. 12.00).

O Wojciechu Korfantym opowiedzą Józef Krzyki i Barbara Szmatloch – autorzy książki „Korfanty. Silna bestia” (Sonia Draga). O 14.00 Biblioteka Śląska, w ramach Śląskiej Akademii Komiksu, zaprosi na rozmowę z Matyldą Sęk-Iwanek, Wacławem Forajterem i Marcelim Szpakiem o komiksowych biografiach artystów. Odbędą się też spotkania: z Wiolettą Rotter- Kozerą wokół publikacji „Kilar w bliskim planie”, która ukazała się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (godz. 15.00), z Rafałem Olbińskim – jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych malarzy i grafików (godz. 16.00, Wydawnictwo BOSZ) i Maciejem Łubieńskim wokół publikacji „Portret rodziny z czasów wielkości” – ironicznego, choć czułego opowiadania o dziejach Polski, o odkrywaniu rodzinnych tajemnic i odkurzaniu zapomnianych historii (Wydawnictwo WAB)

Niedziela, 6 grudnia

O 11.00 wydawnictwo Czytelnik zaprosi na spotkanie z Ireną Makarewicz, tłumaczką z języka węgierskiego, poświęcone publikacji „Stara miłość” Sándora Máraiego, reprezentatywnemu, chronologicznie skomponowanemu, wyborowi opowiadań cenionego i poczytnego w Polsce pisarza. O 13.00 w cyklu Bibliotheca Translata – Julio Cortázar „Powracająca ceremonia. Ceremonia recurrente” o tomiku wierszy w przekładzie Jacka Lyszczyny pozmawiają: Zbigniew Kadłubek, Marek Lyszczyna i Szymon Kloska. Tego dnia na zaproszenie wydawnictwa BOSZ, z publicznością spotka się najbardziej znany w Polsce językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. Niedziela będzie też miała dwa mocne akcenty kryminalne, zapraszamy na spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim i Jakubem Szamałkiem (Wydawnictwo WAB).

A dla najmłodszych – w niedzielę, w samo południe, rozmowa z Adamem Skrodzkim wokół książki „Brygada Brawurowych Kur” wydawnictwa Akapit Press.

Pełny harmonogram wydarzeń znajdzie się na historiaikultura.pl, a zainteresowani konkretnymi publikacjami, podczas spotkań otrzymają informacje, gdzie można daną książkę kupić.

Salon Spotkań Autorskich w Katowicach Online zastąpił planowane w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w tym czasie Targi Książki w Katowicach. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Historia i Kultura. Miastem Współgospodarzem Salonu są Katowice, a miejscem spotkań jest katowicka księgarnia wydawnictwa Sonia Draga – Miejscownik Tygiel Kulturalny. Mecenasem Salonu jest Drukarnia Wydawnicza im. W. L. Anczyca, a partnerem merytorycznym – Biblioteka Śląska. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: rynek-ksiazki.pl, Magazyn Literacki KSIĄŻKI, portale: wydawca.com.pl, smakksiazki.pl i granice.pl.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje