Komunistyczna Polska była niezwykłym krajem. Rządziła w nim partia, która nie miała szans na wygranie wyborów. Jego granice gwarantowała Moskwa, powszechnie znienawidzona przez obywateli. Choć był to kraj robotników, to właśnie do nich najczęściej strzelano na ulicach. Te absurdy starała się ukryć wszechobecna propaganda. I właśnie o obliczach tej propagandy opowiada najnowsza publikacja Tomasza Leszkowicza, redaktora naczelnego portalu Histmag.org.
- Zapraszam na krótką wycieczkę po galerii peerelowskiej propagandy. Dziś nieraz uśmiechamy się widząc kroniki filmowe z tego okresu lub toporne hasła wypisywane na transparentach. Pamiętajmy jednak, że przez kilka dekad miliony mieszkańców Polski poddawano mniej lub bardziej wysublimowanej indoktrynacji, która w przestrzeni oficjalnej nie znajdowała żadnej przeciwwagi. Dlatego warto poznać zabiegi, którym poddawano ludzi żyjących w PRL – po to, by lepiej zrozumieć tamte czasy – zachęca do lektury autor e-booka.
Propaganda była dobra na wszystko. Atakowała wrogów systemu, tłumaczyła „przejściowe trudności” albo mobilizowała do działania. Wytrwale opisywała teraźniejszość, przeszłość i przyszłość. Tak w latach stalinowskich, jak i w epoce Jaruzelskiego była powszechna. Nigdy wcześniej i nigdy później nie miała takiego znaczenia w dziejach Polski. Dlaczego mówiono tak a nie inaczej i co chciano tym mówieniem osiągnąć? W jakim czasie i kontekście powstawały pewne formy i treści propagandy? Ile z tych treści, odmienionych często na bardzo różny sposób, wciąż żyje w naszej świadomości czy dyskursie publicznym? Te i wiele innych zagadnień rozważa Tomasz Leszkowicz w e-booku „Oblicza propagandy PRL”.
- Książek o propagandzie PRL jest wiele, wciąż jednak nie powstała taka, która skupiałaby naszą wiedzę o całości tego zjawiska. Mam nadzieję, że uda mi się odsłonić choć trochę z kulis tej skomplikowanej problematyki, a jednocześnie zaciekawić tą trudną, lecz fascynującą epoką, jaką był PRL – mówi Tomasz Leszkowicz.
Tomasz Leszkowicz to redaktor naczelny portalu „Histmag.org”, doktorant Instytut Historii PAN, absolwent historii i dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Publikował m.in. w „Mówią Wieki”, „Uważam Rze Historia”, „Pamięci.pl” oraz „Dziejach Najnowszych”.
Tę książkę i inne e-booki można znaleźć ze zniżką w oficjalnym sklepie portalu Histmag.org na stronie: http://histmag.org/sklep oraz w księgarni ebookpoint.pl.