Niezła historia na Big Book Festival

Data: 2016-04-26 14:53:40 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Niezła historia na Big Book Festival

Duży Festiwal Czytania odbędzie się po raz czwarty w dniach 10-12 czerwca w Warszawie pod hasłem wielka ucieczka I the great escape. Program przewiduje przenosiny w czasie. Jak Sienkiewicz został literackim celebrytą XIX stulecia? Dlaczego w 2016 r. zaczytujemy się w powieściach o królu Łokietku? Czy w jednym życiu zmieści się sto lat literatury? Kto powiedział, że wszystko już było? Wywracamy przeszłość i czytamy ją na nowo.

 

Gościem Big Book Festival będzie Józef Hen. Pisze od 84 lat. Jego powieści, dzienniki i opowiadania to literatura spleciona z życiem w burzliwym wieku XX oraz XXI, który wciąż inspiruje go do nowych przemyśleń. W nowych dziennikach zatytułowanych Powrót do bezsennych nocy (premiera w maju) zmaga się z aktualnymi sprawami – prywatnością i polityką. Czy można być wolnym od wielkiej historii? Czy długie życie pozwala pogodnie patrzeć w przyszłość? I skoro historię piszą zwycięzcy, czy nie lepiej czytać przegranych? Jeden z wielkich autorów powojennych w rozmowie o tym co było, jest i będzie.

 

Kogo obchodzi „Trylogia“ w dobie Twittera? Rok Henryka Sienkiewicza świętujemy plenerowym teleturniejem niewiedzy o jednym z naszych najsłynniejszych i najbardziej kontrowersyjnych pisarzy. Co o nim wiemy, a co nam się tylko wydaje? Czego wcale nie powiedział Zagłoba, jak Staś radził sobie z radykalizmem islamskim i czy znamy cytaty z Krzyżaków na wyrywki? Zabawne pytania, łamigłówki, nagrody i emocje rodem z „Wielkiej Gry“. Interaktywna lekcja historii z udziałem publiczności. Głównym ekspertem i autorem pytań będzie prof. Ryszard Koziołek – lietaruroznawca i biograf Sienkiewicza. Czytamy, pytamy i mierzymy czas!

 

Elżbieta Cherezińska nie musi zazdrościć Sienkiewiczowi. Jej powieści o Piastach i Skandynawach to bestsellery. W nowej książce Harda (premiera w maju) w centrum fabuły znalazła się kobieta. Świętosława była siostrą Bolesława Chrobrego, a także królową... Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii. Czy to możliwe, że dotąd „przegapialiśmy“ polską historię? Czy pisarzowi wolno majstrować przy biografiach królów? I jaką powieść o III Rzeczpospolitej napisze kiedyś następca Cherezińskiej? Gwiazda prozy historycznej w rozmowie o tym, dlaczego przeszłość jest na czasie.

 

Są książki, które zmieniają losy ludzkości. Choć niewielu je czyta, przez dziesiątki i setki lat wzbudzają pasję na całym świecie, popychają do wielkich czynów i przerażających zbrodni. Jak powstały, czemu miały służyć i jaki świat się z nich wyłonił? Zapraszamy na trzyfascynujące wykłady o Koranie, Kapitale Karola Marksa oraz Mein Kampf Adolfa Hitlera. O księdze Islamu w dobie ISIS opowie Patrycja Sasnal – arabistka i ekspertka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. O ekonomicznej krytyce kapitalizmu i o tym, czym różni się prekariat od proletariatu powie publicysta Rafał Woś. A o tym, jaką fortunę na jednej z najgorzej napisanych książek w dziejach zbił wódz III Rzeszy, opowie znawca wszelkich sensacji XX wieku  – Bogusław Wołoszański.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Linia oporu
Jacek Dukaj
Linia oporu
Gniazdo sierot
Ewelina Miśkiewicz
Gniazdo sierot
Po tamtej stronie rzeki
Ewa Szymańska
Po tamtej stronie rzeki
Już Ci nie uwierzę
Izabela M. Krasińska ;
Już Ci nie uwierzę
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Pokaż wszystkie recenzje