Neil Gaiman: sylwetka

Data: 2013-01-23 14:24:50 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Neil Gaiman: sylwetka

Starsza pani miała wyjątkowe szczęście: w sklepie ze starociami natrafiła na Świętego Graala – kielich, do którego spływała krew z przebitego boku Chrystusa. Prawdziwi i legendarni rycerze poszukiwali tego naczynia przez całe średniowiecze. W domku starszej pani zjawia się rycerz Galaad i prosi o oddanie bezcennego skarbu. Kiedy ta odmawia, rycerz przynosi na wymianę coraz dziwniejsze przedmioty – od kamienia filozoficznego, po jajo Feniksa. Oto jeden z przykładów wspaniałej wyobraźni literackiej Neila Gaimana – jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy postmodernizmu. Zamieszczone w zbiorku Dym i lustra opowiadania to popis wirtuozerii twórcy, który z łatwością porusza się po historii Europy, jak i po świecie współczesnej kultury popularnej.

 

Lubimy historie, które już znamy. Człowiek, gdy przychodzi do wysłuchania opowieści, zmienia się w dziecko, proszące, by po raz pięćdziesiąty opowiedziano mu tę samą bajkę. Stąd wysyp remake’ów w salach kinowych i „upupienie” kolejnych twórców, skupiających się wyłącznie na jednym temacie. Na tym tle Neil Gaiman – pisarz, poeta, autor tekstów piosenek, reżyser, scenarzysta filmowy, radiowy, scenarzysta komiksowy – wyraźnie się odcina, a jego twórczość, nasycona odniesieniami religijnymi, historycznymi, literackimi i mitologicznymi to dynamiczny trailer kultury z jej współczesnością i korzeniami.

 

Neil Richard Gaiman urodził się w roku 1960 w Anglii, w Portchester w hrabstwie Hampshire, pod znakiem Skorpiona. Zawsze ubiera się na czarno, wszystko, co nosi, od t-shirta po płaszcz, zawsze jest czarne. Prawie zawsze nosi ciemne okulary. Uwielbia koty. Od 1992 roku mieszka i pracuje w Stanach, w Minneapolis w stanie Minnesota. Przyznaje się do młodzieńczej fascynacji amerykańską Nową Falą SF z lat siedemdziesiątych – twórczością Samuela R. Delany'ego, Harlana Ellisona, Rogera Zelaznego. Przyznaje się również do związków z Polską. Jego dziadkowie pochodzili z Łodzi, skąd wyemigrowali przed II wojną światową.

 

Neil Gaiman jest jednym z najczęściej nagradzanych autorów; zasłużył za życia na swoje miejsce w panteonie najważniejszych twórców literackich, a Dictionary of Literary Biography zalicza go do największych żyjących pisarzy postmodernizmu. Jego animowana postać wystąpiła w kultowym serialu Simpsonowie, śpiewa o nim Tori Amos, a sławni artyści malują jego portrety. Ale Gaiman nie daje się zaklasyfikować. Obecnie pisze scenariusz do wartej 3 miliony dolarów ekranizacji klasyki chińskiej kultur y- Podróży na Zachód, filmu czołowego producenta Zhang Jizhonga.

 

W 2013 roku HBO rozpocznie emisję 6 sezonów serialu opartego na powieści Amerykańscy bogowie. W Amerykańskich bogach - powieści która zdobyła najwięcej ze wszystkich nagród fantastycznych, Gaiman dał dowcipną i inteligentną diagnozę wtapiania się grup etnicznych i narodowych w struktury społeczeństwa amerykańskiego, wykorzystując przy tym bóstwa z najróżniejszych religii.

 

Jest uznanym scenarzystą filmowym; według jego scenariusza BBC nakręciła serial telewizyjny, którego akcję następnie Gaiman przelał na papier. Tak powstała powieść Nigdziebądź – powieść, której pomysłu użyczyły nazwy stacji londyńskiego metra, a ducha – Neil Gaiman. Ta powstała w 1996 roku książka uznawana jest przez krytyków za pierwszy oficjalny debiut prozatorski autora. Nigdziebądź należy do literatury, w której do realiów świata współczesnego przenikają elementy z rodem z tradycji fantasy, dokładnie tak jak choćby w Mistrzu i Małgorzacie, gdzie tajemniczy przybysz z „magicznego świata” pojawia się w realiach współczesnej Rosji. Gaiman łączy w Nigdziebądź cechy urban fantasy z elementami horroru, humorem rodem z Douglasa Adamsa i ze stylem klasycznej literatury dla dzieci. Znany, nudny świat, w tym wypadku Londyn Nad, okazuje się połączony z istniejącą tuż obok krainą magii i niebezpieczeństw – Londynem Pod.

 

Galmanowi zdarzało się także przerabiać swoje wiersze na prozę, jak również przenosić własne postaci z komiksu do powieści – i odwrotnie. Z podobną swobodą i przewrotnością Gaiman wykorzystuje dokonania różnych epok literackich i nurtów artystycznych.

 

Jego Koralina - powieść sensacyjna dla dzieci – to udana odpowiedź na Alicję w Krainie Czarów. To także podróż do alternatywnego świata, gdzie ludzie mają guziki zamiast oczu.

 

- Kiedy wpadnie mi do głowy pomysł na nową historię, myślę najpierw o tym, w jaki sposób najlepiej ją opowiedzieć. Najwięcej twórczej radości mam z tego zgadywania: czy to nowa powieść? A może film? Albo komiks? Nie wyobrażam sobie ograniczenia się do jednego medium – mówi autor. W 2013 roku w Polsce zostanie wydana nowa wersja Amerykańskich Bogów, towarzysząc premierze serialu HBO. Niektóre odcinki ma wyreżyserować Tom Hanks, a produkcją zajmuje się spółka Playtone.

 

Tytuł tekstu nawiązuje do tytułu jednego z opowiadań Neila Gaimana ze zbioru M jak Magia.

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Psy gończe
Joanna Ufnalska
Psy gończe
W jedną noc dookoła świata
Małgorzata Starosta
W jedną noc dookoła świata
Pokaż wszystkie recenzje