Nauka o życiu. Fragment książki „Ajurweda i piękno"

Data: 2017-07-27 23:13:42 | Ten artykuł przeczytasz w 12 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Nauka o życiu. Fragment książki „Ajurweda i piękno

Publikacja Ajurweda i piękno zawiera ajurwedyjskie receptury dr. Partapa Chauhana na piękną cerę, skórę i włosy. Szybkie i łatwe przepisy na maseczki i domowe naturalne kremy. Kwestie dziennej rutyny, odżywiania, pielęgnacji i zdrowia dobrane do osobistego typu konstytucji. Dowiemy się także, czym jest prawdziwe piękno według ajurwedy, dlaczego niektórzy ludzie są bardziej promienni niż inni i jak wzmacniać w sobie ten wewnętrzny blask.

Ajurweda to wiedza o funkcjonowaniu człowieka, swoista „instrukcja obsługi” ciała, umysłu i ducha spisana tysiące lat temu. Dr Partap Chauhan, jeden z najsłynniejszych obecnie doktorów ajurwedyjskich na świecie pisze zarówno o tym, jak można dbać o urodę naturalnymi sposobami, i jak osiągnąć piękno wewnętrzne. Kiedy wprowadzisz w życie proste zasady ajurwedy, szybko się okaże, że w ogóle już nie potrzebujesz drogich kosmetyków. Ajurwedyjskie przepisy może stosować każdy. Wiele wspaniałych, zdrowych kosmetyków można szybko przygotować z ogólnie dostępnych ziół i produktów, które na co dzień masz w swojej kuchni. Ta książka zawiera sporo przepisów. Wypróbuj wszystko, co tylko się da! Nie tylko będziesz wyglądać lepiej, ale też będziesz mieć więcej energii i wewnętrznego spokoju. Dziś możesz również zapoznać się z obszernym fragmentem publikacji dr. Partapa Chauhana:


Ajurweda to indyjski system medyczny liczący sobie ponad pięć tysięcy  lat.  W  medycynie  tej,  obok  leczenia  chorób,  szeroko  jest profilaktyka i  porady, jak zachować dobre zdrowie. W  ajurwedzie znajdziemy praktyczne wskazówki dotyczące odpowiedniej diety, stylu życia, sposobów dopasowania  się do zmian pór roku, a także sposoby przywracania naturalnej  równowagi zarówno ciała, jak i umysłu. Ajurweda to dosłownie  „nauka o  życiu”. Słowo ajurweda składa się z  dwóch słów pochodzących z  Sanskrytu  – āyus i veda. Veda to wiedza, a  āyus to  słowo oznaczające życie człowieka – zarówno na poziomie ciała, jak i  umysłu, zmysłów i duszy.  

Ajurweda uczy, jak osiągnąć zdrowe, szczęśliwe, spokojne i długie życie. Jako że nauka ajurwedy odnosi się do ciała, umysłu i duszy, to piękno według ajurwedy rozumiane jest także jako zjawisko występujące na trzech poziomach – fizycznym, umysłowym   i duchowym. W ajurwedzie podstawą jest osiąganie równowagi  w sposób naturalny, a więc z użyciem ziół, owoców i warzyw jako naturalnych kosmetyków pielęgnujących urodę. W ajurwedzie obowiązuje wręcz zasada, że na skórę nie należy nakładać czegoś,  czego nie można zjeść! Cokolwiek nakładamy na skórę, ostatecznie dostaje się do wnętrza naszego ciała poprzez pory skóry i dlatego wszystko, co na skórę nakładamy, powinno być tak samo czyste i zdrowe jak pokarm, który spożywamy. Do produkcji peelingów, maseczek kosmetycznych, szamponów, olejów, kremów i innych produktów do pielęgnacji urody ajurweda zaleca używanie wyłącznie naturalnych składników. Zgodnie z  ajurwedyjską ideą gwarancją piękna jest używanie tylko naturalnych substancji pielęgnujących urodę. Współczesne praktyki kosmetyczne często naruszają zasadę życia w zgodzie z naturą. Pierwsza czynność, którą wykonujemy z rana po przebudzeniu, to włożenie do ust za pomocą  szczoteczki do zębów wyprodukowanych sztucznie przez człowieka chemikaliów. Nasze kosmetyki, mydła, żele pod prysznic,  szampony, perfumy, płyny do mycia naczyń oraz płyny do mycia podłóg zostały wyprodukowane z substancji chemicznych, które  nie są obojętne ani dla naszego organizmu, ani dla środowiska.  

Jemy przetworzony pokarm zawierający konserwanty i  sztuczne dodatki. Nawet owoce, warzywa i zboża, które spożywamy, są  uprawiane zwykle przy użyciu nawozów sztucznych, z rzadka tylko – naturalnych i organicznych. Pracujemy długie godziny  w sztucznie oświetlonych, klimatyzowanych biurach. Środowisko  jest zanieczyszczone chemikaliami, smogiem i  obciążone hałasem.  Naturalnie czysta woda i czyste, świeże powietrze stają się coraz  rzadszymi dobrami w  coraz bardziej toksycznym środowisku. 

Ciało ludzkie ma naturalną zdolność samooczyszczania. Nadmierna obecność środków chemicznych w  naszym codziennym  życiu utrudnia ten naturalny proces eliminacji toksyn. Z  tego  powodu nasze ciało nie jest w stanie usuwać nawet naturalnych  odpadów produkowanych przez samo siebie w  procesie przemiany materii. Może to prowadzić do wielu problemów, które odbijają się negatywnie na urodzie, takich jak trądzik, ziemista  cera, podkrążone oczy, utrata włosów, cellulit, otyłość i różnego  rodzaju skazy skórne. Ciągły stres i zmartwienia o podłożu emocjonalnym także prowadzą do powstawania blokad subtelnych  kanałów energetycznych występujących w naszym ciele.

Nasz styl życia jest często równie szkodliwy dla urody, jak nasze środowisko. Jedynym sposobem, by odżywić komórki skóry  i  tkanki, jest spożywany pokarm, który w  dzisiejszych czasach  rzadko zawiera jakiekolwiek wartości odżywcze. Jedzenie śmieciowe, fast food i jedzenie niemające większej wartości odżywczej  są dla niektórych osób głównym składnikiem diety. Nie mamy  nawet czasu, żeby przygotować porządne śniadanie. Jemy lunch  z fast foodów na biurku w biurze, a na kolację odgrzewamy w mikrofalówce mrożonki, po czym zjadamy je przed telewizorem.  

Pobudzamy się kawą, odprężamy alkoholem, a  na dolegliwości  zażywamy leki chemiczne. Wszystkie te nienaturalne „wspomagacze” sprawiają, że wyglądamy na zmęczonych, wręcz wykończonych i co za tym idzie – niezbyt pięknych. Nasze starania, by  poprawić swoją urodę, sprowadzają się do tego, że nakładamy na  swoją skórę jeszcze więcej chemikaliów. To w rezultacie sprawia,  że jeszcze bardziej obciążamy swój organizm. 

Straciliśmy kontakt z  naturą, może dlatego tak często mamy  uczucie duchowej pustki. Czujemy się niezadowoleni, a  także  niezdrowi fizycznie, nie potrafiąc nawet zidentyfikować, dlaczego  tak jest. Zapomnieliśmy o  tym, że jesteśmy częścią ziemskiego  ekosystemu, tak samo jak inne gatunki zwierząt i roślin. Ludzie zapomnieli o starożytnej, niegdyś ogólnie znanej wiedzy o cyklach  i rytmie naturalnego życia. Wieki temu ludzie byli piękniejsi. Nie  tylko używali naturalnych kosmetyków, ale także byli spokojniejsi  i mieli bardziej duchowe nastawienie. Współczesne badania pokazują, że osoby dbające o potrzeby duchowe swojej natury mają  mocniejszy system odpornościowy niż ci, którzy takich skłonności  nie mają. Obecnie niemal każdy człowiek rodzi się i jest wycho wywany bez podstawowego zrozumienia swojego ciała  – tego, co jest dla niego dobre, a co mu szkodzi. Nie wie, jak zapobiegać  chorobom, jak dbać o  piękno, spokój i  radość życia. Jednakże starożytna wiedza nie została zupełnie zatracona, była ona po  prostu od pokoleń ignorowana i teraz jest nieznana współczesnym  ludziom. Na szczęście przetrwała w wielu systemach medycyny  naturalnej, zwłaszcza w ajurwedzie, i dzięki temu mamy szansę  zregenerować się i zmienić swoje życie na lepsze. 

Kiedy wprowadzisz w życie proste zasady ajurwedy, szybko się  okaże, że w ogóle już nie potrzebujesz drogich kosmetyków. Gdy  dowiesz się więcej o naturalnym pięknie, będziesz w stanie samodzielnie o nie dbać. Ajurwedyjskie sposoby może stosować każdy,  od ręki. Nie wymagają one żadnego skomplikowanego sprzętu ani  wiedzy eksperta. Wiele sposobów na niektóre pospolite dolegliwości można szybko przygotować z ogólnie dostępnych ziół i produktów, które na co dzień masz w swojej kuchni. Warto też wiedzieć,  że choć ajurweda pochodzi z  Indii, to na Zachodzie w  ostatnich trzydziestu latach bardzo wiele osób wprowadziło ajurwedyjskie  zasady do swojego codziennego życia – kultywowanie zdrowszego,  bardziej otwartego i świadomego stylu życia jest przygodą, którą większość ludzi docenia i czerpie z niej przyjemność.  

Ta książka jest napisana w prosty sposób, który daje możliwość  wypróbowania opisanych w  niej praktyk. Dzięki temu poradnikowi będziesz mogła stać się własną kosmetyczką, dietetykiem, osobistym trenerem, doradcą, stylistką i uzdrowicielką.  

Nasze ciało ma wewnętrzny system samouzdrawiania. Mamy  też naturalną zdolność regeneracji i  odzyskiwania równowagi.  Potrzebna jest nam tylko wiedza o tym, kim naprawdę jesteśmy  na każdym poziomie swojego istnienia  – fizycznym (jaki mamy typ konstytucji fizycznej), psychicznym (jakie jakości przeważają  w naszym życiu) i duchowym (czy realizujemy swoje powołanie  i  czy karmimy swoją duszę). Wszystko to gdzieś w  głębi serca  wiemy, czujemy, czy coś nam służy czy szkodzi, potrzebujemy  tylko przełożenia tej intuicyjnej wiedzy na konkretne zasady  i działania, dzięki którym zachowamy najlepsze zdrowia, a co za  tym idzie, zadowolenie i szczęście.  

Wiedza o  funkcjonowaniu człowieka, swoista „instrukcja obsługi” ciała, umysłu i ducha spisana została w ajurwedzie tysiące lat temu. Teraz jest coraz bardziej dostępna i  może być dla nas wspaniałym przewodnikiem. Ajurwedyjskie zasady zdrowego  życia nie wymagają od nas niczego bardziej kosztownego czy  skomplikowanego niż dostosowanie diety i  stylu życia do reguł  zgodnych z Naturą. System ajurwedy obejmuje również łagodne  ćwiczenia i  dostosowanie codziennych czynności do pory dnia i roku. Prosta zmiana nawyków codziennej rutyny może przynieść  wzrost witalności, wydłużenie życia i  pozwala obudzić w  sobie  ten blask, którym świecą zawsze ci, co są zrównoważeni na poziomie ciała i umysłu i  żyją w  zgodzie ze swoją duszą. To brzmi górnolotnie, lecz nawet na poziomie naszego codziennego życia  prawda jest taka, że będąc w pełni zdrową, będziesz w stanie nie  tylko pracować skuteczniej, ale także zupełnie się zrelaksować,  kiedykolwiek tylko zechcesz. Staniesz się panią swego ciała, a nie  jego niewolnicą. We współczesnym życiu nie brakuje sytuacji,  które zakłócają naszą naturalną równowagę. Ajurweda może  pomóc ją odzyskać.  


Co znajdziesz w tej książce 

Celem tej książki jest wyjaśnienie podstaw ajurwedyjskiej koncepcji piękna i  zasad ajurwedyjskiego stylu życia. Przedstawia  ona w  prosty sposób oryginalną wiedzę praktyczną, efektywną  i  łatwą do zastosowania. Porady zawarte w  tej książce zostały  zaczerpnięte z  oryginalnych teksów ajurwedyjskich i  dostosowane do współczesnego stylu życia i preferencji żywieniowych.  

Porady te zostały przedstawione za pomocą współczesnego języka  i objaśnione za pomocą współczesnych pojęć przy równoczesnym  zachowaniu integralności tej starożytnej dyscypliny. 

Możesz oczywiście przeczytać tylko te rozdziały, które cię interesują; niemniej jednak ta książka została napisana w taki sposób,  by umożliwić zrozumienie ajurwedyjskiej koncepcji piękna krok,  po kroku. Każdy rozdział dostarcza nowych informacji w oparciu  o  wiedzę zawartą w  poprzednich. Każdy rozdział przedstawia  również informacje ważne dla zrozumienia idei piękna w  całości. Ta książka zwiera sporo przepisów, dzięki którym możesz  przygotować dla siebie wiele wspaniałych naturalnych zabiegów,  swoje specjalne osobiste ajurwedyjskie SPA! Przeczytaj każdy  rozdział i wypróbuj wszystko, co tylko się da. Nie tylko będziesz  wyglądać lepiej, ale też będziesz mieć więcej energii niezbędnej  do życia i utrzymania wewnętrznego spokoju, zwiększy się twoja  witalność i będziesz mieć lepsze samopoczucie. 

Różne zabiegi pielęgnacyjne, o których mowa w tej książce, zostały pogrupowane według trzech podstawowych typów konstytucji, zwanych w  ajurwedzie doszami. Są trzy dosze: vata, pitta i kapha – ich nazwy być może już znasz. Pochodzą one z sanskrytu i mają swoje specyficzne znaczenie, tak samo jak nazwy łacińskie,  używane we współczesnej medycynie.    

Zapraszam w podróż po oceanie zdrowego życia! Ta książka jest  po to, by się cieszyć tą podróżą, nowymi perspektywami, nowymi  smakami i zapachami. Na końcu tej podróży jesteś Ty emanująca  witalnością i pięknem, widocznym zarówno w urodzie, jak i w wewnętrznym pięknie przepełnionej spokojem duszy.


Jaki jest układ tej książki 

Pierwsze dwa rozdziały zawierają podstawowe, ogólne informacje, które pomogą Ci lepiej zrozumieć koncepcję piękna w myśli  Zachodu i  Wschodu oraz poznać podstawy fizjologii w  ujęciu ajurwedyjskim. Zawierają też podstawowe informacje, co zrobić, by być piękną i zdrową. 

Następne cztery rozdziały pokazują, jak wprowadzić zasady ajurwedy do życia codziennego: zapoznają z  codziennymi ajurwedyjskimi zabiegami pielęgnacyjnymi, zasadami odżywiania,    instrukcjami dotyczącymi ćwiczeń fizycznych oraz zasadami detoksykacji i oczyszczania. 

W  kolejnych sześciu rozdziałach przedstawione zostaną zarówno praktyki o charakterze ogólnym, jak i porady szczegółowe  dla osób vata, pitta i  kapha dotyczące pielęgnacji urody, a także objaśnienia podstaw wewnętrznego piękna – mowa o umyśle i duszy oraz o ajurwedyjskim odmładzaniu. Znajdziesz także przepisy  na pyszne zdrowe potrawy oraz podsumowanie, które pomoże Ci  połączyć i lepiej zrozumieć to, czego się nauczyłaś.

Książkę zamyka praktyczny  Słownik ziół i  składników oraz pomocna bibliografia. 

Mam nadzieję, że ta książka Ci się spodoba i  będzie dla Ciebie  przydatna. Wszystkiego dobrego na drodze do zdrowia i  pięknego życia!

DR PARTAP CHAUHAN

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Ajurweda i piękno
dr Partap Chauhan1
Okładka książki - Ajurweda i piękno

Ajurwedyjskie receptury dr. Partapa Chauhana na piękną cerę, skórę i włosy. Szybkie i łatwe przepisy na maseczki i domowe naturalne kremy. Kwestie...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje