Resort edukacji odpowiedział na pytania związane z Priorytetem 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zgodnie z najnowszymi informacjami, placówki, które uzyskają pieniądze w ramach Programu, nie będą mogły zapłacić wynagrodzenia pisarzom zaproszonym na spotkania autorskie.
- Do soboty trwa zgłaszanie wniosków przez szkoły i przedszkola do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
- Według nowych wytycznych ze strony MEiN, środki otrzymane w ramach Programu nie mogą zostać przeznaczone na honoraria dla zaproszonych do bibliotek twórców.
- Więcej informacji ze świata literatury znajdziesz na łamach Granice.pl.
Do 30 października szkoły mogą zgłaszać swoje wnioski w ramach Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na rok 2022. W ramach Priorytetu 3, szkoły mogą otrzymać wsparcie finansowe na organizację spotkań autorskich, choć jednocześnie MEiN zaznacza, że środki te nie mogą zostać wydane w formie wynagrodzenia dla zaproszonych twórców.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa a spotkania autorskie
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to program, którego celem jest poprawa stanu czytelnictwa w naszym kraju. Budżet programu wynosi blisko 1,1 mld zł i realizowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatorem Priorytetu 3.
Priorytet 3 skierowany jest do przedszkoli oraz bibliotek szkolnych i pedagogicznych. W ramach tego zadania szkoły mogą uzyskać środki m.in. na zakup nowości wydawniczych, wyposażenia do bibliotek oraz na „realizację działań promujących czytelnictwo”.
Może zainteresować cię także...
- Ministerstwo edukacji kończy prace nad nową listą lektur
- Opracowania IPN, patriotyczny komiks i encykliki. Minister zapowiada zmiany na liście lektur
- Atwood, Tokarczuk i Iwaszkiewicz na egzaminie do liceum. Rodzic oskarża szkołę o pedofilię
Zgodnie z § 2, ust 2, pkt 2, lit. c Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”, szkoły – w ramach realizacji Priorytetu 3 – mogą także organizować spotkania autorskie. Okazuje się jednak, że z pozyskanych z Programu środków, nie będą mogły zapłacić honorarium autorom, którzy na zaproszenie placówki przyjadą do szkolnej biblioteki.
Spotkania autorskie tylko non-profit
27 października na swojej stronie internetowej resort odpowiedział na różne pytania związane z Priorytetem 3. Wśród nich pojawił się temat związany z tym, w jaki sposób można rozliczyć się z twórcą, który zaproszony zostanie do szkolnej biblioteki. Pytający nie wiedział, czy z autorem, który nie prowadzi działalności gospodarczej, można rozliczyć się na podstawie umowy cywilnoprawnej.
Przeczytaj również: Zmiany na liście lektur. Co tak naprawdę oznacza to dla kształcenia literackiego?
Odpowiedź MEiN okazała się zaskakująca. Resort edukacji podkreślił, że chociaż w ramach Priorytetu 3 można organizować spotkania autorskie, to jednocześnie – ze środków pozyskanych z programu nie można zapłacić pisarzowi.
W ramach promocji czytelnictwa szkoła organizuje spotkania autorskie i może zapraszać do szkoły literatów, ale nie może przeznaczać środków na wynagrodzenie dla gości. Obowiązuje zasada non-profit
– czytamy na stronie resortu edukacji.
Dodano również, że w czasie organizowanego przez szkołę spotkania, można zorganizować „punkt sprzedaży książek danego autora”. Nie określono, kto miałby odpowiadać za tę sprzedaż i na jakich warunkach miałaby się ona odbywać.
Wnioski już wysłane
Portal Biblioteka w Szkole, który skierowany jest do nauczycieli-bibliotekarzy, zauważa, że taka interpretacja przepisów została wydana na 3 dni przed zakończeniem naboru wniosków na rok 2022, kiedy większość zainteresowanych szkół dawno już zgłosiła swoje projekty.
Wizja MEiN o możliwościach organizowania spotkań na zasadzie non-profit świadczy o głębokiej nieznajomości realiów i w praktyce sprawia, że dla zdecydowanej większości szkół możliwość zorganizowania atrakcyjnego spotkania autorskiego staje się zapisem martwym
– wskazuje biblioteka.pl.
W części złożonych przez szkoły wniosków mogło znaleźć się miejsce na spotkanie autorskie z honorarium dla zaproszonych gości. W takim wypadku szkoły mogą próbować dokonać korekty wniosku lub – jeśli okaże się to niemożliwe – w czasie realizacji Programu w 2022 roku odstąpić od planów organizacji spotkania i przeznaczyć zarezerwowane środki na inny cel.