Marek Suski ma pomysł, jak wypromować czytelnictwo. Chce zaangażować do tego Polskie Radio

Data: 2023-03-29 15:34:50 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Szef rady programowej Polskiego Radia Marek Suski wpadł na pomysł stworzenia… narodowej biblioteki audio, którą zrealizować miałoby Polskie Radio. Inicjatywa miałaby być darmowa, a do kolekcji biblioteki PR trafiłyby literackie produkcje z zasobów nadawcy. 

Obrazek w treści Marek Suski ma pomysł, jak wypromować czytelnictwo. Chce zaangażować do tego Polskie Radio [jpg]
zdjęcie poglądowe / fot. pexels

Chociaż to muzyka, przerwana jedynie programami publicystycznymi i wiadomościami, w ostatnich latach dominuje w propozycjach popularnych stacji radiowych, to na falach Polskiego Radia od wielu dekad nadal usłyszeć można słuchowiska. Literatura stanowi ważne miejsce w programie państwowego nadawcy i całkiem możliwe, że już niedługo wszystkie te nagrania znajdziemy w jednym miejscu. 

Powstanie narodowa biblioteka Polskiego Radia?

W trakcie ostatniego posiedzenia rady programowej Polskiego Radia przedstawiono plany rozwoju krajowej rozgłośni. Paweł Kwieciński, dyrektor i redaktor naczelny biura programowego PR, przedstawił plany dotyczące rynku podcastowego, który z roku na rok zyskuje na popularności. Kwieciński wspomniał, że w Polskim Radiu nadano prawie pięć i pół tysiąca pozycji literackich. Wśród nich znalazły się dramaty, słuchowiska, opowiadania, nowele, książki w odcinkach, wiersze, skecze, monologi, a nawet żarty literackie. 

Może Cię zainteresować także:

 Elżbieta Królikowska-Avis – działająca w Polskim Radiu publicystka, pisarka oraz tłumaczka – podkreślała natomiast, że literacka oferta nadawcy stanowi jeden z jego największych atutów. Szef rady – Marek Suski – stwierdził więc, że dobrym pomysłem byłoby stworzenie „narodowej biblioteki Polskiego Radia”. 

Polskie Radio z nową platformą?

Marek Suski zaproponował zarządowi publicznego radia otwarcie nowej platformy internetowej. Byłaby to najprawdopodobniej darmowa strona z szeroką ofertą różnych pozycji literackich adaptowanych na przestrzeni lat w Polskim Radiu. Szef rady powiedział:

[Jest to] wielkie i przyszłościowe przedsięwzięcie, pozwalające na zwiększenie dostępu do literatury nie tylko dla osób w kraju, ale również poza jego granicami.

W odpowiedzi Paweł Kwieciński dodał, że Polskie Radio już pracuje nad podobnym projektem. Są nawet gotowe pomysły na promowanie platformy, choć na razie brakuje konkretnych propozycji tytułów, które trafią do sieci. Polskie Radio — publikując utwory na platformie — będzie musiało bowiem przemyśleć wcześniej także kwestie praw autorskich i sposobu rozliczania z twórcami książek czy słuchowisk, wszak nowa usługa stacji prawdopodobnie będzie darmowa. 

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Pokaż wszystkie recenzje