Katarzyna Nosowska najchętniej kupowaną autorką w październiku – tak wynika z udostępnionych danych sprzedażowych znanych sieci księgarskich. Oprócz niej na podium stanęli także m.in. Radek Rak oraz Rafał Pacześ.
Chociaż czas świątecznych zakupów dopiero przed nami, już w październiku na rynku wydawniczym pojawiło się wiele ciekawych nowości, po które sięgnęli czytelnicy. Teraz znane sieci udostępniły informacje na temat tego, co w minionym miesiącu cieszyło się największą popularnością.
Katarzyna Nosowska z książkowym hitem
Zarówno sieć sklepów Empik, jak i niezależna agencja Nielsen badająca sprzedaż książek z siedmiu polskich księgarń (internetowych i stacjonarnych), wspólnie potwierdziły, że największą popularnością w październiku cieszyła się książka piosenkarki Katarzyny Nosowskiej.
Nowa publikacja – Powrót z bambuko – to zbiór felietonów i esejów, które w charakterystyczny dla piosenkarki, zabawny sposób mają zwrócić uwagę czytelników na bieżące problemy. Jednocześnie za sprawą humoru publikacja dodać ma otuchy w trudnym, pandemicznym czasie.
Powrót z bambuko jest już drugą książką w dorobku Nosowskiej. W 2018 roku wydała pierwszy zbiór felietonów – A ja żem jej powiedziała, który został ciepło przyjęty przez czytelników i recenzentów.
Książka Katarzyny Nosowskiej ulokowała się na 1 miejscu w TOP 10 książek października Empiku oraz na 1 miejscu w oficjalnej liście TOP 20 Nielsen BookScan. Według informacji pozyskanych przez Nielsena, książka w okresie od 4 do 31 października sprzedała się w nieco ponad 5 tysiącach egzemplarzy.
Podobieństwa i różnice
Pierwsze miejsce Katarzyny Nosowskiej połączyły oba zestawienia. Na tym jednak kończy się zgodność, bowiem na kolejnych pozycjach – w zależności od autorów rankingu – plasują się zupełnie inne tytuły.
Jeśli chodzi o TOP Empiku, na 2 miejscu znalazła się debiutancka powieść stand-upera Rafała Paczesia pt. Grube wióry, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora. Ta książka pojawiła się również w zestawieniu Nielsena – jednak na miejscu 4. ze sprzedanymi 3122 egzemplarzami.
Czytaj także: Camilla Läckberg z nową książką „Srebrne skrzydła". Już wkrótce kontynuacja „Złotej klatki”
Na podium Empiku znalazła się także najnowsza powieść królowej szwedzkiego kryminału - Camilli Läckberg. Srebrne skrzydła to drugi tom nowego cyklu autorki, który publikowany jest w Polsce przez Wydawnictwo Czarna Owca. W zestawieniu Nielsena Srebrne skrzydła znalazły się dopiero na miejscu 10.
Czytaj także: Radek Rak laureatem Nagrody Nike 2020!
Z kolei na 2 miejscu w TOP Nielsen BookScan pojawiła się nagrodzona przed paroma tygodniami tegoroczną Nagrodą Literacką NIKE powieść Radka Raka Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli. Dzień po przyznaniu nagrody NIKE, książki autora chwilowo zabrakło w ofercie wielu księgarń internetowych. Tymczasem w zestawieniu Empiku książka ta znalazła się na 11 miejscu.
Trzecie miejsce według Nielsena to z kolei książka dla dzieci Kicia Kocia u dentysty, czyli kolejna już odsłona przygód tytułowej Kici Koci autorstwa Anity Głowińskiej. Do tej pory na rynku ukazało się już kilkanaście książeczek, pojawić ma się także serial dla dzieci związany z cyklem bajek. W księgarniach przekazujących dane Nielsenowi najnowsza książka o Kici Koci sprzedać miała się w prawie 4 tysięcy egzemplarzy. Nowa książka Głowińskiej znalazła się także w TOP Empiku – na przedostatnim, 19 miejscu.
Czytaj także: Szczepan Twardoch zapowiada nową książkę
W obu zestawieniach (na różnych pozycjach) pojawiają się także nowe książki Remigiusza Mroza – Precedens, czyli najnowsza 12 część prawniczego cyklu o Joannie Chyłce oraz Halny, szósty to z wysokogórskiej serii o Wiktorze Forście. Czytelnicy kupowali także Prostą sprawę Wojciecha Chmielarza oraz nową książkę Szczepana Twardocha – Pokora.
Książki na święta
W sklepach i księgarniach powoli rozpoczyna się już okres przygotowań do nadchodzących świąt. Na księgarskich półkach zaczynają pojawiać się także pierwsze tegoroczne publikacje o tematyce świątecznej – w tym komedie kryminalne, antologie opowiadań czy powieści obyczajowe.
Czytaj także: Zamknięcie galerii handlowych. Księgarnie pozostaną otwarte
Od listopada znacznie ograniczono możliwość sprzedaży w centrach handlowych, jednak księgarnie wciąż pozostają otwarte. Część czytelników zatem z całą pewnością już niebawem ruszy na zakupy – w tym roku zamiast przedświątecznej gorączki, wielu klientów stawia na wcześniej przygotowane zapasy. Także te literackie.