Najlepsze powieści obyczajowe 2013 roku

Data: 2013-12-31 12:21:44 | Ten artykuł przeczytasz w 9 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Najlepsze powieści obyczajowe 2013 roku

Koniec roku to dobry czas na refleksję, zastanowienie się nad tym, co nas cieszyło i co smuciło, co zainteresowało, a do czego raczej nie wrócimy. To również czas podsumowanie wrażeń płynących z lektury tych wszystkich książek, które w 2013 roku zagościły na naszych stolikach, biurkach i w torebkach. Wśród nich znalazły się zapewne powieści obyczajowe - te dobre i te złe. Te, których lektura służyła tylko relaksowi, spędzeniu wolnego czasu w przyjemnym towarzystwie oraz te, które zostają z nami na dłużej – w naszej pamięci i w naszym sercu. O jakich tytułach warto pamiętać, wchodząc w 2014 rok z przesłaniem w nim zawartym? Pisze o tym w swoim tekście Justyna Gul - autorka ponad 1300 recenzji zamieszczonych w naszym serwisie.

 

 

1. Potrzebuję Cię Beth Wiseman (Wydawnictwo WAM)

 

Przeprowadzka z Houston do Teksasu miała stać się dla rodziny Darlene i Brada nowym początkiem. Tymczasem problemy dopadają ich nawet w sielskim otoczeniu - najstarsza córka, Grace, nie mogąc poradzić sobie z emocjami okalecza się, a Brad najwyraźniej ma romans. Nowa praca Darlene staje się zarzewiem konfliktu, a spirala wzajemnych oskarżeń zaczyna się nakręcać …

 

Potrzebuję Cię jest poruszającą historią o sile miłości, wybaczeniu i dawaniu drugiej szansy. To książka pełna ciepła i mądrości, kryjąca wiele życiowych prawd i modeli zachowań. To również dowód na to, że obecność Boga w naszym życiu, w naszym domu, może stanowić wsparcie, którego niekiedy bardzo potrzebujemy. Autorka porusza w powieści szereg problemów, począwszy od kłopotów z nastolatkami, zagrożeń na nie czyhających, po prowadzący do autodestrukcji brak umiejętności wyrażania emocji. Otrzymujemy również prawdziwe studium wychodzenia z żałoby i radzenia sobie z bólem po stracie córki, obserwujemy nakręcającą się spiralę oskarżeń i wzajemnych pretensji, które mogą nas popchnąć do nierozważnych czynów i podjęcia pochopnych decyzji. Cała plejada bohaterów pozwala śledzić poszczególne postawy ludzi wobec przeciwności, ale również wobec Boga. Delikatność i subtelność, które otulają czytelników już od pierwszej strony, pozwalają jednak wierzyć w to, że z każdej sytuacji jest wyjście. Wystarczy tylko nie tracić nadziei. Czy tak jest w rzeczywistości?

 

 

2. Klub Porcelanowej Filiżanki Vanessa Greene (Wydawnictwo Świat Książki)

 

Jenny jest pracownikiem administracyjnym jednej z redakcji i właśnie planuje swój ślub, a porcelanowy serwis ma być ozdobą weselnego przyjęcia. Rozwódka Maggie prowadzi kwiaciarnię specjalizującą się w dekoracjach z kwiatów, zaś Alison to mama dwóch dorastających dziewczynek i osoba obdarzona ogromnym talentem rękodzielniczym. Jej, filiżanki potrzebne są do stworzenia tak modnych ostatnio świec. Wszystkie trzy zatrzymują się na tym samym stoisku na targu staroci, urzeczone serwisem do herbaty, ozdobionym wzorem w niezapominajki. Zamiast stoczyć krwawą walkę o ten skarb, postanawiają nabyć go wspólnie i wykorzystać – każda do swoich celów. W ten sposób rodzi się piękna przyjaźń…

 

Klub Porcelanowej Filiżanki to powieść niezwykła, stanowiąca kwintesencję dobrego stylu i subtelności autorki, będąca dowodem na niebywały zmysł obserwacji, który pozwolił naszkicować portrety trzech tak różnych kobiet, w których każda z czytelniczek może ujrzeć swoje odbicie. Greene skupia się na wewnętrznym świecie bohaterek, na postawach wobec wyzwań i tym samym przekonuje, że nie ma takich kłopotów, których nie da się przetrwać. Wlewa w serca nadzieję, raczy aromatyczną herbatką w pięknej porcelanie i wprawia w dobry nastrój za pomocą słów układających się na tę niezwykłą opowieść. 

 

 

3. Szczęście w twoich oczach Caroline Leavitt (Wydawnictwo Świat Książki) 

 

Isabell planuje zacząć nowe życie w Nowym Jorku. Jej przyszłość determinuje jednak wypadek na drodze z Cape Cod, April, czyli kobieta w czerwonej sukience oraz dziecko, którego nie powinno tam być… W napięciu śledzimy rozwijający się romans pomiędzy Isabelle a mężem April, zastanawiając się, w jak dziwny i nieprawdopodobny sposób historie tych dwóch kobiet splatają się ze sobą. Jesteśmy również świadkami milczącego cierpienia Sama i tragedii, jaką dla niego okazuje się prawda o ułomnej naturze Isabelle. O jej człowieczeństwie, które odbiera nadzieję na kontakt z matką i zmusza pośrednio do obarczenia kogoś odpowiedzialnością za wypadek.

 

Szczęście w twoich oczach to książka pełna emocji, wzruszeń i tajemnic. To książka, która stanowi odbicie zagmatwanych ludzkich losów i paradoksów, jakie stwarza samo życie. Autorka z pomocą niezwykle emocjonalnych słów maluje tragiczny obraz, który pochłania czytelnika, który zmusza do koncentracji na szczegółach, bowiem to one dopełniają go i nadają mu charakter. Doskonale poprowadzona akcja odsłania kolejne sekwencje dramatu, zaś mistrzostwo w kreacji bohaterów sprawia, że wraz z nimi przeżywamy napięcia, smutki i małe radości, wraz z nimi odkrywamy swoje pragnienia i żądze. Żądze, na które w obliczu okoliczności nie ma miejsca…

 

 

4. Na wysokim niebie Danuta Awolusi (Wydawnictwo SOL) 

 

Anię, główną bohaterkę, a zarazem narratorkę opowieści, poznajemy, kiedy jeszcze jest uczennicą podstawówki. Niemalże całą podstawówkę cuchnęłam – tak właśnie przedstawia nam się dziewczynka w pierwszych słowach książki. Wstrząsające? To, niestety, rzeczywistość nie tylko tej zaniedbanej, otyłej dziewczyny, ale również wielu setek dzieci w Polsce, których taktownie, w poczuciu źle pojętej przyzwoitości staramy się nie zauważać, bądź też od których ostentacyjnie odwracamy wzrok.

 

Na wysokim niebie nie jest książką oczywistą, nie opowiada bowiem ani o buncie nastolatki, ani o pierwszych romantycznych porywach serca, ale o problemach, obok których przechodzimy codziennie i codziennie też udajemy, że ich nie dostrzegamy. Doskonale zarysowani bohaterowie, z których każdy odgrywa w życiu Ani określoną rolę, a także fabuła, która nie skupia się wyłącznie wokół problemu zaniedbania, ale także dotyka kwestii agresji grupy rówieśniczej, odrzucenia, stopniowej dewaluacji pojęcia rodziny, ignorancji nauczycieli, nadopiekuńczości, a nawet skutków określonego modelu wychowania na przestrzeni lat – to wszystko składa się na wspaniałą, choć wstrząsającą powieść. Powieść, która wywołuje niezwykle emocjonalne reakcje, która pozwala doceniać tak piękne i cenne uczucie, jak przyjaźń, ale także która budzi z letargu, uwrażliwiając na potrzeby drugiego człowieka. Która pokazuje, że wystarczy tylko wyciągnąć do kogoś dłoń i uśmiechnąć się. Tak niewiele - a jednak tak wiele..

 

 

5. Zanim się pojawiłeś Jojo Moyes (Wydawnictwo Świat Książki) 

 

Will zapewne nigdy nie przypuszczał, że bajkowe życie, jakie prowadzi, kiedyś ulegnie diametralnej zmianie. W poprzednim życiu, w tym przed wypadkiem, był wspólnikiem w firmie prawniczej z widokami na spektakularną karierę, spotykał się z jedną z najpiękniejszych dziewczyn w mieście, a wolny czas spędzał aktywnie, uprawiając różne sporty i podróżując po całym świecie. Dlatego teraz nie wyobraża sobie egzystencji jako człowiek sparaliżowany, zdolny poruszać wyłącznie jedną ręką, i to niebyt sprawnie.

 

Kiedy Lou, dwudziestosześcioletnia pracownica kawiarni, traci pracę, jej życie chwieje się w posadach. Przekonana o braku jakichkolwiek perspektyw, pozbawiona aspiracji, widziała w pracy kelnerki jedyny sens życia. Konieczność znalezienia zatrudnienia poza kawiarnią napełnia ją lękiem - tym bardziej, że stać się ma opiekunką osoby niepełnosprawnej…

 

Relacja pomiędzy Willem, zgorzkniałym mężczyzną, a roztrzepaną i nieodpowiedzialną Lou początkowo jest bardzo trudna i przepełniona wrogością oraz pogardą z jego strony. Jednak wzajemnie uczą się oni życia, bowiem niekiedy ograniczenia nie muszą wynikać z niepełnosprawności ruchowej – mogą tkwić w naszej mentalności, w błędnych sposobach rozumowania i zachowania. 

 

Jojo Moyes, posługując się magią słowa, stworzyła niezwykłą książkę nie o życiu i umieraniu, ale o czerpaniu przyjemności z podejmowania nowych wyzwań, o smakowaniu nowych rzeczy i celebrowaniu chwili. To również potężna dawka tolerancji. Nie pustego słowa, jakim zbyt często się posługujemy, ale słowa wypełnionego treścią i znaczeniami, które sprowadzają się do akceptacji inności, ale także akceptacji dokonanych wyborów. Jakie by one nie były…

 

Przeczytaj również:

- To był rok! Trendy i wydarzenia literackie 2013!

Najlepsze książki non-fiction 2013 roku według Beaty Bednarz

Najlepsze książki fantasy / science-fiction 2013 roku według Damiana Kopcia!

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje