Najlepsze książki historyczne I półrocza 2013

Data: 2013-06-28 13:08:44 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Najlepsze książki historyczne I półrocza 2013

Znamy rozstrzygnięcie I edycji plebiscytu na najlepszą książkę historyczną 2013 r. „Historia zebrana”! Internauci oraz jurorzy nagrodzili książki: Mariusza Urbanka Brzechwa nie dla dzieci (Iskry), Gdy słońce było bogiem (Iskry), Wielki głód. Tragiczne skutki polityki Mao 1958–1962 (Czarne), Szpiedzy i komisarze. Bolszewicka Rosja kontra Zachód (Znak) i Krwawa dekada (Wydawnictwo Literackie).

 

Plebiscyt organizują redakcje portalu historycznego Histmag.org i serwisu Granice.pl - wszystko o literaturze. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano blisko 5 tysięcy głosów) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek. – Rywalizacja była bardzo wyrównana, a poziom zgłoszonych książek bardzo wysoki. Do ostatniej chwili ważyły się losy głosowania – opowiada Sławomir Krempa (Granice.pl), współorganizator plebiscytu.

 

W kategorii „Okiem badacza” (książki naukowe i popularnonaukowe) uznanie internautów zdobyła książka Krwawa dekada Andrzeja Andrusiewicza. – Dramatyzm, walki i spiski, świetny język niczym najlepsza proza, czy opowieść awanturnicza, aparat naukowy i to coś co sprawia że nie możemy się od niej oderwać aż do końca rozdziału, a potem następnego i następnego - wszystko jest. Czapki z głów, Wasze Miłości – uzasadniał swój wybór Robert Bogucki, internauta głosujący w plebiscycie.

 

W tej samej kategorii jury zdecydowało się wyróżnić publikację Wielki głód. Tragiczne skutki polityki Mao 1958–1962 Franka Dikottera. – Książka wybitna. Szaleństwo totalitarnej utopii ukazane barwnie, bez patosu, ale w całej swojej brutalności. Nie można obok niej przejść obojętnie. – uzasadniał swój wybór członek jury, Michał Przeperski, juror.

 

W kategorii „W rolach głównych” (biografie i wspomnienia) internauci i jurorzy wskazali na tę samą pozycję: Brzechwa nie dla dzieci Mariusza Urbanka. – Do tej pory nazwisko Brzechwy kojarzyło się niemal wyłącznie z twórczością dla dzieci. Mariusz Urbanek postarał się, by to zmienić, a przy jego ogromnym doświadczeniu w pisaniu biografii o wynik można być spokojnym. – komentuje wybór Agnieszka Kowalska, jurorka.

 

W kategorii „Historia niebanalna” (książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy) internauci zdecydowali się wyróżnić książkę Gdy słońce było bogiem Zenona Kosidowskiego. – Opowieść o dziewiętnastowiecznej fascynacji odkryciami archeologicznymi w krajach egzotycznych. Pierwsze wydanie książki ukazało się w 1956 roku. Wychowało się na niej kilka pokoleń czytelników, wśród nich wielu przyszłych archeologów, historyków i pasjonatów starożytnych kultur – czytamy w nocie wydawniczej poświęconej książce.

 

Z kolei jurorzy nagrodzili książkę: Szpiedzy i komisarze. Bolszewicka Rosja kontra Zachód Roberta Service'a. – O początkach Związku Radzieckiego wiemy coraz więcej. Są stopniowo odtajniane dokumenty, do których docierają historycy i sowietolodzy. Praca oparta została właśnie w głównej mierze na archiwach rosyjskich i amerykańskich. W efekcie powstała książka opisująca w sposób dogłębny kulisy dojścia bolszewików do władzy i pierwszych lat ich rządów na terenie dawnej carskiej Rosji. Pozycja ta jest obowiązkową lekturą dla każdego, kto chce dowiedzieć się, dlaczego bolszewikom udało się zdobyć i utrzymać władzę nad Rosją. – opowiada dr hab. Jarosław Kłaczkow z Polskiego Towarzystwa Historycznego, juror plebiscytu.

 

– To nie koniec czytelniczych emocji! – deklaruje Michał Świgoń (Histmag.org), współorganizator „Historii zebranej”. – W październiku na stronie internetowej konkursu: http://historiazebrana.pl wystartuje druga edycja plebiscytu, w której wyłonimy najlepsze książki historyczne II półrocza. - opowiada.

 

Zwycięskie publikacje zmierzą się w walce o tytuł najlepszej książki historycznej 2013 roku.

 

Znamy również Internautów nagrodzonych w kolejnej edycji konkursu i plebiscytu "Historia zebrana"!

 

Najwięcej znajomych do oddawania głosów zachęciła Wioletta Wielądek, która otrzymuje zestaw składający się z 6 książek. Pięć książek otrzyma Maciej Janiszyn, cztery - Anna Szura, trzy - użytkowniczka posługująca się loginem Rumianek258, dwie - Uleczka38, jedną - janilorak. 

 

Spośród osób głosujących nagrody otrzymają: osoba posługująca się adresem mailowym mkarol77@vp.pl, Zenon Małek, Janina Kochańska, Marek Śliwowski, Zofia Kozłowska i Urszula Brzosowska. 

 

Z kolei za uzasadnienia dokonanego wyboru organizatorzy zdecydowali się nagrodzić Roberta Boguckiego, Halinę Bednarczyk i Małgorzatę Piotrowicz. 

 

Wszystkim laureatom serdecznie dziękujemy i gratulujemy! Prosimy również o przesłanie danych adresowych na: pr@wwpol.com!

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje