Najlepsze aplikacje dla pisarzy i autorów tekstów

Data: 2020-06-16 13:45:48 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Istnieje wiele aplikacji mobilnych i komputerowych, które pomagają pisarzom w pełni wykorzystać swoje możliwości. Od prostych notatników, przez programy do tworzenia schematów myślowych, po niezwykle kompleksowe rozwiązania do szczegółowego opracowania powieści. Po które z nich warto sięgnąć?

Obrazek w treści Najlepsze aplikacje dla pisarzy i autorów tekstów [jpg]

Wyzwania każdego pisarza

Bycie pisarzem wiąże się z całą listą wyzwań, takich jak blokada, kiedy nie wiadomo co napisać ani jak coś napisać - brakuje inspiracji i nie wiadomo kiedy wena powróci. Zdarzają się dni z całkowitym brakiem pomysłów, motywacji, a wydajność spada do zera. Tymczasem terminy gonią. Jak sobie z tym wszystkim poradzić?

Czytaj także: Jak pisać wiersze? Poradnik

Ponieważ ostrożności nigdy za wiele, a odzyskanie pomysłów utraconych na przykład po zawirusowaniu sprzętu może okazać się niemożliwe, zawsze warto najpierw zadbać o podstawowe środki bezpieczeństwa, takie jak pobieranie aplikacji wyłącznie z zaufanych źródeł, tworzenie kopii zapasowych najlepiej na dysku zewnętrznym, skorzystanie z VPN w celu ochrony danych przez hakerami. Instalacja każdego nowego programowania (oraz korzystanie ze sprzętu w ogóle) wiąże się z ryzykiem utraty danych, co w przypadku pracy twórczej byłoby szczególnie problematyczne.  Po zabezpieczeniu się przed hakerami, czy też zwykłymi problemami technicznymi sprzętu, warto wykorzystać zdobycze nowoczesności i wypróbować następujące aplikacje:

Najlepsze aplikacje dla pisarzy – Scrivener

Scrivener to aplikacja dla pisarzy i autorów tekstów, używana przez najlepiej sprzedających się powieściopisarzy, scenarzystów, studentów, dziennikarzy, czy tłumaczy. Scrivener nie podpowiada, jak pisać - po prostu zapewnia wszystko, czego potrzebuje autor, aby zacząć i kontynuować pisanie. Dostosowany do dłuższych projektów Scrivener umożliwia komponowanie tekstu w dowolnej kolejności, w małych lub dużych sekcjach.

Jeżeli nagle wpadniesz na świetny pomysł, ale nie wiesz, do którego  momentu pasuje możesz łatwo zapisać go w specjalnej zakładce, a najlepsze miejsce w kompozycji treści znaleźć później.  Aplikacja działa na zasadzie prostej metafory segregatora, która pozwala z łatwością zbierać materiał i szybko przeglądać różne części manuskryptu, notatek i odniesień.

Konspekt pisania działający na zasadzie tablicy korkowej umożliwia pracę z wygodnym podglądem rozdziału, części lub całości treści. Pomaga ułożyć wersję roboczą używając folderów i podfolderów. Sprawdza liczbę słów i wyświetl ametadane. W aplikacji łatwo też dodać pogrubienie, kursywę i inne formatowanie, dodawać komentarze i adnotacje, tworzyć listy lub wstawiać obrazy i tabele. Do projektów Scrivener można równiez importować wszelkiego rodzaju pliki, w tym dokumenty Word, zwykłe pliki tekstowe, skrypty, obrazy, dokumenty PDF, filmy, pliki dźwiękowe i strony internetowe.

Najlepsze aplikacje dla pisarzy: Writeometer

Czyli pisometr, który motywuje do regularnego pisania. Praca w charakterze pisarza lub autora tekstów nie może bazować jedynie na chwilach inspiracji. Po ustawieniu dziennego celu (znaki lub słowa) tworzy codzienne przypomnienia o pisaniu, posiada dwudziestopięciominutowy pomiar czasu pracy zapobiegający zwlekaniu. Aplikacja generuje dziennik zapisu który pomaga monitorować postępy. Po stworzeniu projektu w aplikacji można łatwo śledzić liczbę napisanych znaków/słów. Writeometer pozwala umieszczenie na pulpicie widżetu 3x1 zawierającego pasek postępu prac w kontekście ogólnym.  

Czytaj także: Jak pisać recenzje? Poradnik

W przypadku próby wyjścia z aplikacji przed upływem 25 minut, aplikacja stara się odwieść od tego zamiaru wyświetlając stosowne cytaty: "Pisarze piszą, marzyciele odwlekają" albo "Przegrywasz tylko wtedy, gdy przestajesz pisać". System wyszukuje trudniejsze wyrazy w słowniku internetowym. Dodatkową motywacją jest zdobywanie guaw - owoc symbolizuje punkty, jakie możemy sobie przyznawać za pracę, a następnie wymienić na nagrody w prawdziwym życiu.

Najlepsze programy dla pisarzy: Story Plot Generator

Generator fabuły stymulujący inspirację. Aplikacja pozwala wymieszać cztery kluczowe aspekty historii: lokalizację lub sytuację, szczegół, komplikację i cel. Story Plot Generator może stworzyć ponad milion możliwych kombinacji tych czterech zmiennych w różnych gatunkach (np. Akcja, Dreszczowiec, Nieszczęście, Dramat, SciFi, Fantasy, Horror, Romans itp.), co inspiruje autora do wymyślania nowych wątków. Generatory fabuły mogą być używane nie tylko przez pisarzy, ale również przez studentów lub jako twórcza gra pobudzająca wyobraźnię.

Najlepsze aplikacje dla pisarzy: Mindjet Maps

Aplikacja służąca do wizualnego porządkowania informacji. Pomaga zaplanować cały projekt, przeglądać gotowe pomysły, robić notatki i szkicować osie czasu oraz śledzić progres wykonania zadań. Mapy myśli wykorzystać można jako wirtualną tablicę do burzy mózgów, zarządzania projektami, organizowania dużych ilości informacji i gromadzenia badań. Mindjet Maps posiada również nieco bardziej skomplikowane funkcje, takie jak obliczenia budżetowe, widoki wykresów czasowych czy burze mózgów z przewodnikiem. Do tematów map myśli można też łatwo dodawać hiperłącza, dokumenty, obrazy i notatki, które następnie są łatwe do wyszukiwania w panelu bocznym.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Po tamtej stronie rzeki
Ewa Szymańska
Po tamtej stronie rzeki
Już Ci nie uwierzę
Izabela M. Krasińska ;
Już Ci nie uwierzę
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Pokaż wszystkie recenzje