Zmierzamy już piechotą do lata, zbliżają się wakacje, więc trzeba przemyśleć, co przeczytać w nadchodzących gorących dniach, a jakie książki zabrać na urlop. Przedstawiamy wam 15 najciekawszych premier czerwca 2022 roku!
- Książka na wakacje? Na plażę? A może na balkon? Tu każdy znajdzie coś dla siebie
- Zebraliśmy najciekawsze propozycje czytelnicze na najbliższy miesiąc.
- Więcej informacji ze świata książki i filmu można znaleźć na łamach serwisu Granice.pl
Wszyscy czekamy na wakacje, nie możemy doczekać się urlopu, jednak wiemy, że zawsze wolne dni mijają najszybciej. Dlatego też trzeba dobrze przemyśleć, nad jakimi powieściami spędzimy swój beztroski czas. Prezentujemy wam 15 premier, z którymi warto spędzić wakacje,
Premiery czerwca 2022
Empuzjon – Olga Tokarczuk
Czerwcowe zestawienie musi rozpocząć się od najnowszej powieści polskiej noblistki Olgi Tokarczuk. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się książka Empuzjon, która opowiada o pewnym sanatorium na Dolnym Śląsku.
Właśnie tam trafia pewien student ze Lwowa, który wraz z innymi kuracjuszami zaczyna interesować się tajemniczymi górskimi wypadkami, na których temat krążą w okolicy legendy.
Tarantino. Nieprzewidywalny geniusz – Tom Shone
Nakładem Wydawnictwa Znak w czerwcu ukaże się biografia Quentina Tarantino, jednego z najbardziej fascynujących i kontrowersyjnych twórców Hollywood. Książka zatytułowana jest Tarantino. Nieprzewidywalny geniusz.
Autor Tom Shone stworzył kompleksową opowieść, zawierającą całe mnóstwo ciekawostek dotyczących sposobu pracy reżysera, jego relacji z aktorami, z którymi współpracował, a także jego najbardziej zaskakujących dziwactw, które sprawiły, że postać ta urosła już do rangi legendy.
Elżbieta II. Ostatnia taka królowa – Marek Rybarczyk
Marek Rybarczyk w swojej książce Elżbieta II. Ostatnia taka królowa stara się przybliżyć czytelnikom postać brytyjskiej monarchini.
Autor stara się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania, czyli takie dotyczące życia królowej, jej małżeństwa, uczuć wobec syna. Poddaje on także wnikliwej analizie wszelkie konflikty i błędy, które przytrafiły się w ciągu ostatnich siedemdziesięciu lat panowania. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Muza.
Smocza Straż. Powrót zabójców smoków. Tom 5 – Brandon Mull
Ukochany przez młodych czytelników Brandon Mull powraca z najnowszą częścią cyklu Smocza Straż!
To już piąty tom przygód Setha. Tym razem czeka go jedna z najtrudniejszych misji. Przed nim i jego przyjaciółmi ostateczna walka w Selonie i aby ją wygrać muszą mieć po swojej stronie legendarnych zabójców smoków.
Już 1 czerwca nakładem wydawnictwa Wilga ukaże się ostatni tom serii, która zakończy przygody bohaterów znanych z Baśnioboru.
Nicolas. Bezlitosna siła – Agnieszka Lingas-Łoniewska
Inna seria również będzie mieć finał w czerwcu. Mowa o cyklu autorstwa Agnieszki Lingas-Łoniewskiej Bezlitosna siła. Nicolas to szósty tom cyklu, a w nim kolejna porywająca para bohaterów.
Nicolas jest żądny zemsty i najbardziej na świecie pragnie zniszczyć chłopaków z Panta Rhei. Jego dojściem do nich ma stać się Sara. Jednak im więcej czasu para spędza razem, tym bardziej Nicolas zaczyna mieć wątpliwości, czy zemsta za wszelką cenę ma sens, jeśli zniszczy jego relację z dziewczyną.
Jak zakończy się ta historia, dowiemy się, czytając książkę Nicolas. Bezlitosna siła, która ukaże się nakładem wydawnictwa Słowne.
Heartstopper. Tom 4 – Alice Oseman
W czerwcu powrócą także lubiani bohaterowie serii Heartstopper. W ostatnim czasie bardzo popularny stał się serial Netflixa, który wkrótce doczeka się dwóch nowych sezonów.
W czasie oczekiwania warto sięgnąć po czwarty tom przygód Charliego i Nicka, którzy są już parą, jednak jeszcze nie wyznali sobie miłości. Zanim to jednak się zdarzy bohaterowie stworzeni przez Alice Oseman muszą poradzić sobie z coming outem i problemami odżywiania.
Komiks ukaże się nakładem wydawnictwa Jaguar.
Słońce zaś wschodzi – Ernest Hemingway
Słońce zaś wschodzi to powieść Ernesta Hemingwaya, która po raz pierwszy ukazała się w 1926 i wywołała wówczas niemały skandal. Opowiada ona o latach dwudziestych w Paryżu. Głównymi postaciami są amerykańscy artyści, którzy osiedli w Europie po I wojnie światowej.
Hemingway kreśli obraz współczesnych mu młodych ludzi, ich rozgoryczenia i pesymizmu. Ta popularna powieść zostanie teraz przedstawiona czytelnikowi dzięki wydawnictwu Marginesy.
Depeche Mode – Serhij Żadan
Nakładem wydawnictwa Czarne ukaże się książka Depeche Mode, którą napisał Serhij Żadan. To opowieść o początku lat dziewięćdziesiątych w okolicach Charkowa.
Powieść ta stanowi obraz transformacji. Dawna ideologia wciąż kotłuje się w umysłach, ale z drugiej strony naciera już także niuejdżowe kaznodziejstwo, nowy marketing i tytułowy zespół Depeche Mode w radio. Powieść ta określana jest jako alkoholowo-hormonalny zapis czasów, w których życia zmieniały się w zatrważająco szybkim tempie.
Dookoła Bałtyku. 100 pomysłów na przygodę życia – opracowanie zbiorowe
Dla wszystkich niezdecydowanych jeszcze na żadne wakacyjne plany książka Dookoła Bałtyku. 100 pomysłów na przygodę życia może okazać się bardzo cenną lekturą.
Dziennikarze, podróżnicy i reportażyści stworzyli kompleksowy zbiór miejsc nad brzegiem Bałtyku, które zachwycają i mogą zaskoczyć swoją unikatowością. Wielu z nas może nie mieć nawet pojęcia, że są tak piękne miejsca na wybrzeżu. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Słowne Młode.
Ludzie, których spotykamy na wakacjach – Emily Henry
Tego lata Emily Henry po raz kolejny rozgrzeje swoich czytelników. Jej najnowszy romans Ludzie, których spotykamy na wakacjach zostanie wydany przez wydawnictwo Illuminatio i opowiada o dwójce przyjaciół, którzy co roku wyjeżdżają ze sobą na tydzień.
Jednak dwa lata temu zdarzyło się coś, co sprawiło, że Alex zamilkł. Poppy postanowiła to zmienić i zaprosiła go na wakacje. Mają siedem dni i siedem nocy, aby spróbować odbudować relację, a może stworzyć coś nowego…
Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm – Karolina Sulej
Karolina Sulej snuje opowieść o kobietach, o ich sile i odwadze. W książce Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Znak, opowiada o rewolucjonistkach, artystkach i prowokatorkach, dla których istotą życia było siostrzeństwo.
Autorka porusza ważne obecnie tematy jak dyskryminacja kobiet, akceptacja, przemoc czy slut-shaming. Ta książka to pozycja obowiązkowa dla wszystkich kobiet.
Dziewczyna mojego męża – Anna Szczypczyńska
Dziewczyna mojego męża Anny Szczypczyńskiej to kolejna propozycja wydawnictwa Marginesy. Powieść opowiada o Lucynie i Tomaszu, którzy po wielu latach małżeństwa postanawiają się rozstać. Zaczynają sobie układać osobne życia, spotykają się z innymi, aż pewnego dnia dostają zaproszenie na wesele we Włoszech.
Wtedy właśnie pada propozycja, aby pojechali na nie we czwórkę. Lucyna z nowym partnerem, a Tomasz z nową dziewczyną. To stworzy wiele problemów, z którymi postacie będą musiał się zmierzyć na tle malowniczego włoskiego jeziora Garda.
Wybacz mi, Leonardzie – Matthew Quick
Nasze zestawienie zamyka książka dla młodzieży wydana nakładem wydawnictwa Bukowy Las. Książka Wybacz mi, Leonardzie to niezwykła opowieść o Leonardzie Peacocku, który w dniu swoich osiemnastych urodzin idzie do szkoły z bronią w plecaku. Pistolet jest jego pomysłem na rozliczenie się z przeszłością, w której otaczali go jedynie nierozumiejący dorośli. Leonard decyduje się na ostateczne rozwiązanie.
Matthew Quick stworzył opowieść, w której mówi o trudach dojrzewania, o braku akceptacji. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich młodych ludzi, którzy niekiedy przygniata rzeczywistość.