Najbardziej poruszające polskie powieści

Data: 2014-07-18 13:51:26 | Ten artykuł przeczytasz w 17 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Najbardziej poruszające polskie powieści

Co roku w Siedlcach odbywa się wyjątkowe spotkanie pisarek i czytelników. Festiwal Literatury Kobiecej "Pióro i Pazur" udowadnia, że dobra literatura kobieca zasługuje na recenzje, uznanie i nagrody literackie. Festiwal pomaga wyłuskać prawdziwe perełki i promować je. Pozwala dostrzec wartościową literaturę, ciekawe debiuty i niebanlne autorki. W tym konkursie mają szansę odnieść sukces nie tylko znane autorki, ale także pisarki, na promocję których wydawnictwa nie wydają pieniędzy. O ich sukcesie w dużym stopniu decydują same czytelniczki. 


Poznajcie najlepsze powieści z humorem 2013!

 

Festiwal Literatury Kobiecej to święto czytelniczek, które sięgają po książki poprawiające im nastrój, wywołujące emocje i poruszające serca. Bo taka właśnie jest literatura kobieca! 

 

W tym roku Festiwal Literatury Kobiecej "Pióro i Pazur" odbędzie się w dniach 26-27 września 2014. Znamy już książki, które przeszły selekcję czytelniczek w rywalizacji o nagrodę "Pióra" - a więc mające szansę na zdobycie tytułu "Najbardziej poruszającej polskiej powieści 2013". Poznajcie je lepiej: 

 

 

na wysokimNa wysokim niebie

Danuta Awolusi, Wydawnictwo SOL

 

Na wysokim niebie nie jest książką oczywistą, nie opowiada bowiem ani o buncie nastolatki, ani o pierwszych romantycznych porywach serca, ale o problemach, obok których przechodzimy codziennie i codziennie też udajemy, że ich nie dostrzegamy - pisze Justyna Gul w recenzji tej książki. - Doskonale zarysowani bohaterowie, z których każdy odgrywa w życiu Ani określoną rolę, a także fabuła, która nie skupia się wyłącznie wokół problemu zaniedbania, ale także dotyka kwestii agresji grupy rówieśniczej, odrzucenia, stopniowej dewaluacji pojęcia rodziny, ignorancji nauczycieli, nadopiekuńczości, a nawet skutków określonego modelu wychowania na przestrzeni lat – to wszystko składa się na wspaniałą, choć wstrząsającą powieść. Powieść, która wywołuje niezwykle emocjonalne reakcje, która pozwala doceniać tak piękne i cenne uczucie, jak przyjaźń, ale także która budzi z letargu, uwrażliwiając na potrzeby drugiego człowieka. Która pokazuje, że wystarczy tylko wyciągnąć do kogoś dłoń i uśmiechnąć się. Tak niewiele - a jednak tak wiele...

 

 





























azycie...a życie się toczy

Wiesława Maciejak, MBP Skierniewice

 

...a życie się toczy... to wspaniałe uzupełnienie wiedzy o bogatej historii Skierniewic. Książka powinna znaleźć się w zbiorach bibliotecznych na terenie miasta i powiatu skierniewickiego. Tematyka znajdzie wielu odbiorców, bo "życie się toczy" - czytamy w opinii Andrzeja Szadkowskiego. To piękna, pełna ciepła i miłości niepretensjonalna opowieść o ziemi skierniewickiej i ludziach stąd. Czytanie tej książki wzrusza, uczy, zaskakuje. Do przeczytania koniecznie - dodaje Hanna Woźniak. 

 

 

rosePodróż do Miasta Świateł. Rose de Vallenord

Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

 

Jest w tej książce wszystko co trzeba: namiętna miłość, skrajne emocje, zarys historyczny, próba oddania atmosfery epoki głównie poprzez przybliżenie mentalności mieszkańców Paryża przełomu wieków - recenzuje tę książkę Katarzyna Krzan. Ciekawe jest na przykład porównanie ówczesnego życia salonowego do prób zwracania na siebie uwagi przez współczesnych celebrytów. W obu przypadkach chodzi głównie o to, by "się pokazać" i zasłużyć na wzmiankę w plotkarskiej prasie. Paryż jawi się jako żywe miasto, choć nie zaskakuje.

 

 





























jezioroJezioro cierni

Magdalena Zimniak, Wydawnictwo Prozami

 

Jezioro cierni nie jest lekturą, którą się smakuje, którą można się delektować strona po stronie. To raczej powieść czytana impulsywnie i uzależniająco, powieść, którą należy pochłonąć w całości, ryzykując nieprzespaną noc i moralnego kaca - twierdzi w swojej recenzji Justyna Gul. To powieść, która zmusza do rozważań na temat cienkiej granicy pomiędzy zatajeniem prawdy oraz kłamstwem, a także kłamstwem a prawdą, która może głęboko i boleśnie ranić. To wreszcie powieść złożona z różnych odcieni czerni i bieli, w której nie ma nic oczywistego, a jednocześnie nic bardziej pewnego niż to, że przeszłość zawsze do nas wraca. 

 

 





























opiekunkaOpiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela

Lucyna Olejniczak, Wydawnictwo Czarno na Białym

 

I tu warto zacytować recenzję Justyny Gul: Ameryka w książce Olejniczak nie jest czarno-biała, ale raczej pełna odcieni szarości, niejednoznaczności i skrajnych zachowań. Opiekunka... nie próbuje roztaczać przed czytelnikami wizji cudownego kraju pełnego możliwości, a raczej uświadamia, że tak naprawdę wiele zależy od otaczających nas ludzi oraz od naszego stosunku do bieżących wydarzeń. Niezmienne dla autorki jest ciepło, które wlewa w słowa. Tych kilka godzin, spędzonych na lekturze, to czas inspirujący i pobudzający do refleksji nad przeznaczeniem oraz zmiennością losu. Bo ten zazwyczaj kryje w zanadrzu sporo niespodzianek i nie pozwala  wszystkiego zaplanować. Nie pozwala również przeliczyć pewnych rzeczy i wartości na pieniądze.

 

 





























wyspaWyspa z mgły i kamienia

Magdalena Kawka, Wydawnictwo MG

 

Wartka narracja, piękne krajobrazy, dobra lekcja historii, ukazanie alternatywnych stylów życia - wszystko to sprawia, że książkę czyta się znakomicie - twierdzi w swoim tekście dr Katarzyna Krzan. Powieść zaskakuje i na długo pozostaje w pamięci. Autorka sprawnie wykorzystała popularny w literaturze kobiecej motyw i ukuła na jego kanwie interesującą powieść przygodową. Powieść jest pięknie napisana, z wyczuciem klimatu śródziemnomorskiego, wzbogaconego nie tylko o opisy kulinarnych wyczynów mieszkańców, ale przede wszystkim o bogatą historię regionu. To taka ambitniejsza wersja popularnych bestsellerów, w których zblazowana Amerykanka remontuje dom w Prowansji czy gdziekolwiek indziej. Tu jest coś więcej, ale być może jest to już taki polski charakter, że wszędzie, nawet na rajskich wyspach, doszukujemy się śladów ruchów narodowowyzwoleńczych i dramatów historycznych.

 

 





























magnoliaMagnolia

Grażyna Jeronim-Gałuszka, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

 

Piękna, bolesna opowieść o zawiłościach ludzkiego losu. Losu, który nie zawsze musi kończyć się happy endem - chwali wyróżnioną książkę w swej recenzji czytelniczka cyrysia. Magnolia to bardzo mądra, życiowa lektura. Uczy, jak czerpać radość z każdej chwili i doceniać jej wartość. Panuje tu swojski klimat, atmosfera serdeczności i poczucie humoru. Nie chce się opuszczać bieszczadzkiej wsi - nie chce się przerywać lektury powieści Jeromin-Gałuszki. 

 

 





























ktoKto jak nie ja

Katarzyna Kołczewska, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

 

To, co najbardziej przeraża w tej powieści, to jej prawdziwość - czytamy w recenzji Katarzyny Krzan. Autorka mistrzowsko pokazuje ludzkie emocje, szczególnie te wynikające ze słabości i niechęci do przyjmowania na swoje barki zbyt dużych ciężarów. Poznajemy rodzinne dramaty, o których nie mówi się głośno. Wydaje się, że każdy problem można załatwić instytucjonalnie. Nie chcesz dziecka - oddaj je. Tak po prostu, jak niechciane zwierzę domowe. Książka skłania do myślenia i nie pozwala o sobie zapomnieć. To naprawdę udany debiut.

 

 





























ZONAŻona psychopaty

Teresa Opoka, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

 

Historia zaczyna się w momencie, gdy Maja jest młodą dziewczyną i właśnie poznaje Edwarda. Nie słucha swojej intuicji, która po tym, jak widzi brud, smród w jego pokoju nakazuje jej uciekać. Naiwnie wierzy, że pod wpływem miłości mężczyzna się zmieni. PRL, trudne czasy, pierwsza miłość... Majka zachodzi w ciążę i szybko biorą ślub. Edek z kochającego partnera w jednej chwili zmienia się w tyrana, który w towarzystwie innych potrafi po aktorsku udawać ideał. Majka w końcu po wielu latach zostawia męża, ale nie może zapomnieć i wybaczyć Edwardowi wszystkich lat gnębienia psychicznego i poniżania. Nikt z najbliższych nie wiedział, jak wielki małżeński koszmar przeżywa kobieta i jak ją to niszczy psychicznie... Realistyczne, psychologicznie prawdziwe, mocne studium dręczonej kobiety - twierdzi nasza czytelniczka, Gosia2725. 

 

 





























koloroweKolorowe szkiełka

Mirosława Kareta, Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

Pory roku się zmieniają, panowie przychodzą i, niestety, dosyć szybko odchodzą, jednak pasmo niepowodzeń w którymś momencie przynosi pozytywną odmianę. Powieść, która potrafi uwieść również dorosłego mężczyznę, historia, której trudno się oprzeć, opowieść, która zadziwia od pierwszej, aż do ostatniej strony - pisze Artur G. Kamiński na łamach IK Magazine. 

 

 





























calkiemCałkiem nowe życie

Maria Ulatowska, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

 

Sięgnijmy po kolejną recenzję Justyny Gul: Maria Ulatowska po raz kolejny udowodniła, że jest doskonałą obserwatorką otoczenia oraz ludzi – wszyscy bohaterowie jej książek są postaciami z „krwi i kości”, rys charakterologiczny jest niezwykle silny, wszyscy obdarzeni są zestawem cech pozytywnych i negatywnych, mają swoje wzloty, ale nie są im obce również upadki. To sprawia, że podczas lektury książek tej autorki nie mamy wrażenia, że czytamy o ludziach, którzy narodzili się w wyobraźni, a wręcz przeciwnie – stają się naszymi przyjaciółmi bądź wrogami, cierpimy wraz z nimi, podzielamy ich szczęście, a czasami (jak w przypadku Mikołaja) mamy ochotę solidnie im przyłożyć. Całkiem nowe życie jest jedną z tych opowieści, do których się wraca, przeglądając się w bohaterach niczym w lustrze, z ich przeżyć czerpiąc siłę i inspirację do codziennych zmagań. 

 

 





























jakoddechJak oddech

Małgorzata Warda, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

 

Małgorzata Warda udowodniła, że jest wirtuozem słowa - twierdzi nasza czytelniczka, ukrywająca się pod loginem Kasiek. - Za pomocą obrazów, trafnych retrospekcji potrafi wzbudzić w czytelnikach całą gamę uczuć. Jak oddech to książka, która po prostu porusza do głębi. Nie da się jej odłożyć, a po przeczytaniu ostatniego zdania pozostaje jeszcze na długo z czytelnikiem. Ta książka emocjonalnie wyniszcza, porusza, pozostawia czytelnika na długo wstrząśniętym. To powieść zaskakująca, trzymająca w napięciu. To powieść, którą czytelnicy zapamiętają na wiele lat. 

 

 





























Mmatniaatnia

Anna Piecyk, Wydawnictwo Oficynka

 

Grażyna, Ryszard, Agata, Tadeusz, Filip, Alicja i ten najważniejszy bohater ich życia – alkohol. Od niego się wszystko zaczęło. Poznajemy bohaterów książki Anny Piecyk w ich najtrudniejszych chwilach: kiedy jako dzieci poznają oddziaływanie alkoholu na rodziców i kiedy sami ulegają przemożnej sile nałogu. Kiedy cierpią i kiedy zaczynają mieć nadzieję. Kiedy ją tracą i kiedy znów coś podnosi ich z kolan. Matnia to powieść o miłości, nienawiści i dramatycznej walce o przeżycie - czytamy w nocie wydawcy. 

 

 





























taniecTaniec z przeszłością

Karolina Monkiewicz-Święcicka, Wydawnictwo Świat Książki

 

Justyna Gul pisze o tej książce: Doskonała kompozycja tekstu sprawia, że pomimo wędrówek w czasie i narracji prowadzonej przez różne osoby, nie wkrada się na łamy książki chaos, zaś wszystkie wydarzenia biegną w ściśle określonym kierunku – ku punktowi kulminacyjnemu. Ten zaś zaskakuje, podobnie jak i cała książka Taniec z przeszłością. Autorka stworzyła historię utkaną z miłości i nienawiści, ze wzajemnych pretensji i zazdrości, a wszystko to okraszone zostało pięknymi słowami i doskonale skonstruowanymi postaciami, które ożywają wraz z lekturą, które są niezwykle emocjonalne i cierpiące, które odnajdują drogi w codzienności bądź szaleństwie, albo się w nim pogrążają.

 

 





























powrtoPowrót do Nałęczowa

Wiesława Bancarzewska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

 

Powrót do Nałęczowa okazał się bajkowy - twierdzi blogerka Sardegna. Prawdziwe tło historyczne lat przedwojennej Polski, bardzo dokładne opisy życia na wsi w połączeniu z przemieszczaniem się w czasie i uroczym, staroświeckim wątkiem miłosnym powodują, że książka nabiera wyjątkowego charakteru. To prawdziwie ciepła i barwna opowieść, która może ogrzać czytelników w chłodne wieczory.

 

 





























REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje