Matura 2021: w lockdownie pomoże TVP. Jak wyglądają przygotowania do matury w tym roku? 

Data: 2021-03-30 09:49:59 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Od początku tygodnia wszystkie placówki oświatowe powróciły do pracy zdalnej, a w Polsce obowiązują nowe obostrzenia sanitarne. Za nieco ponad miesiąc odbyć mają się egzaminy maturalne. Jak zostaną zorganizowane i czy matury będą łatwiejsze? 

Obrazek w treści Matura 2021: w lockdownie pomoże TVP. Jak wyglądają przygotowania do matury w tym roku?  [jpg]
Fot. Kaboompics / Pexels
  • Egzaminy maturalne mają odbyć się w majowych terminach zgodnie z harmonogramem.
  • Nie będzie egzaminów ustnych oraz rozszerzonych.
  • Na maturze wciąż trzeba będzie napisać rozprawkę

Uczniowie 8 klas szkół podstawowych i tegoroczni maturzyści nie mają łatwo! Niemal od 2 lat kształcą się zdalnie, a już wkrótce odbędą się ważne w ich szkolnym życiu egzaminy państwowe. Resort oświaty we współpracy z Centralną Komisją Egzaminacyjną przygotowuje się na nie i zapewnia, że egzaminy zostaną zorganizowane w najbezpieczniejszy z możliwych sposobów. MEiN proponuje także maturzystom, by ci skorzystali z oferty korepetycji TVP. 

Czy matury w 2021 roku się odbędą? 

Większość uczniów szkół średnich wciąż zastanawia się, czy w 2021 matury się odbędą, a jeśli tak – to czy w ich pierwotnym majowym terminie. Abiturienci mają powody do obaw, w Polsce w ostatnich dniach notuje się bowiem spore wzrosty liczby osób zakażonych wirusem SARS-COV-2, a rząd wprowadza kolejne ograniczenia związane m.in. z zamknięciem salonów fryzjerskich czy przedszkoli. 

Czytaj także: Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 – odpowiedzi do egzaminu z języka polskiego 

W podobnej sytuacji postawieni byli także i ubiegłoroczni maturzyści, którzy z powodu wiosennego lockdownu, nie przystąpili do egzaminu w pierwszym, majowym terminie. Maturę przesunięto na czerwiec i, jak zapewniano wówczas w mediach, organizacja egzaminów w czasie pandemii z zachowaniem reżimu sanitarnego nie przyczyniła się do znaczących wzrostów zachorowań na koronawirusa. 

W tym roku rząd opracowany ma już sposób działania w czasie egzaminów – do tej pory w czasie pandemii zorganizowano nie tylko pierwsze matury i egzaminy ósmoklasisty, ale również egzaminy zawodowe dla uczniów techników oraz szkół branżowych. 

Nie ma zatem wielkich szans na to, że matury zostaną odwołane. Niezależne i równe dla wszystkich egzaminy maturalne są bowiem jednym z najważniejszych elementów wymaganych w czasie rekrutacji na studia. 

Kiedy zorganizowane zostaną matury w 2021 roku? 

Na ten moment nie wiadomo, czy matury zostaną przełożone w 2021 roku. Chociaż na ten moment utrzymuje się, że matury zostaną zorganizowane zgodnie z harmonogramem zaktualizowanym w grudniu 2020 roku, sytuacje epidemiologiczna może zmusić CKE do wyznaczenia całkiem nowej daty organizacji matury. 

Czytaj także: Kolejne zmiany na liście lektur szkolnych? Resort zapowiada zmiany

Na ten moment utrzymuje się, że matura w 2021 odbędzie się w maju. Tegoroczny egzamin maturalny rozpocznie się od języka polskiego we wtorek, 4 maja o godz. 9:00. Matematykę na poziomie podstawowym maturzyści napiszą w środę, a język angielski na tym poziomie zostanie zorganizowany w czwartek o 9:00. 

Rozszerzenie z języka angielskiego zorganizowane zostanie w piątek, 7 maja o godz. 9:00. Na polski rozszerzony maturzyści wrócą w poniedziałek, 10 maja o 9:00, matematyka rozszerzona zostanie zorganizowana dzień później. W kolejnych dniach o 9:00 odbędą się egzaminy z biologii (środa, 12.05), geografii (czwartek, 13.05) oraz chemii (piątek, 14.05). 

Matura w 2021 będzie łatwiejsza

Pewne jest także, że tegoroczna matura będzie łatwiejsza niż dotychczasowe. Najbardziej zauważalną zmianą jest brak egzaminu ustnego z języka angielskiego oraz języka polskiego. Z tego ułatwienia mogli skorzystać również ubiegłoroczni maturzyści, chyba że wybierali się na studia poza granicami kraju – wówczas mieli prawo do przystąpienia do egzaminu. 

Czytaj także: Lista lektur do matury 2021£ Co zostało wykreślone?

W tym roku, oprócz braku ustnych, od zdających wymagać będzie się mniej wiedzy – w przeciwieństwie do poprzednich roczników, na maturze uczniowie zapytani zostaną o wiedzę uwzględnioną w opracowanych w ubiegłym roku wymaganiach egzaminacyjnych, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

W przypadku matury z matematyki zmniejszono wymagania dotyczące znajomości funkcji oraz graniastosłupów. Z podstawy wypadła także wiedza na temat brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów. 

Usunięto także część zagadnień faktograficznych z geografii na poziomie rozszerzonym. 

Matura bez egzaminów rozszerzonych 

W tym roku maturzyści nie będą musieli pisać egzaminów rozszerzonych. Do tej pory egzaminy te, chociaż obowiązkowe, nie musiały być zdawane w progu 30%, jak pozostałe egzaminy na poziomie podstawowym. Oznacza to, że nawet jeśli zdający otrzymał z egzaminu rozszerzonego 0%, wciąż zdawał maturę. 

Czytaj także: Pan Tadeusz - streszczenie utworu

W tym roku wciąż można przystąpić do tego egzaminu, jednak nie jest to konieczne, by maturę otrzymać. Część uczniów może jednak zdecydować się na ten egzamin, gdyż często może on pomóc w dostaniu się na wymarzony kierunek na uczelni. 

Maturzyści i korepetycje TVP 

W poniedziałek, 29 marca, na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki pojawiła się informacja dotycząca „Repetytorium Maturzysty” – najnowszego programu edukacyjnego TVP, który skierowany jest do zdających egzamin dojrzałości. 

Pierwsze odcinki „Repetytorium…” stworzone zostały w ubiegłym roku w ramach szeroko zakrojonej kampanii edukacyjnej Telewizji Polskiej pod nazwą „Szkoła z TVP”. Szczególnie szerokim echem odbiły się w mediach liczne wpadki w produkcji programów dla uczniów szkół podstawowych. 

W ramach „Repetytorium Maturzysty”, TVP realizuje 70-minutowe programy telewizyjne poświęcone wybranym zagadnieniom z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, fizyki, chemii, historii, geografii, biologii i wiedzy o społeczeństwie.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje