Sto istotnych książek XXI wieku i pisarz, który chce zostać prezydentem. Literackie podsumowanie tygodnia

Data: 2024-07-19 15:12:23 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Grafika promująca cykl literackie podsumowanie tygodnia
 

Miło powitać Was w drugim podsumowaniu z naszego cyklu „Literackie podsumowanie tygodnia”, tym razem obejmującym doniesienia ze świata literatury od 15 do 19 lipca. Co tym razem wydarzyło się w minionych dniach? Koniecznie sprawdźcie poniżej! 

Biblioteka zmierzyła się z hejtem. Źródłem problemów stała się równościowa wystawa 

Wystawa biblioteka równości

W bibliotece w Obornikach Śląskich powstała „Biblioteka Równości” – inkluzywna wystawa, która poświęcona została tolerancji i poszanowaniu różnorodności. Jednak nie wszyscy okazali się zadowoleni z inicjatywy książnicy. Wobec wystawy zaprotestował m.in. działacz Konfederacji. Więcej piszemy o tym w artykule: „Biblioteka w Obornikach Śląskich stworzyła "Bibliotekę Równości". Spotkała się z internetowym hejtem”. 

Mural z Katarzyną Puzyńską pojawił się w Pokrzydowie 

Mural w Pokrzydowie

Na ścianach Biblioteki Publicznej w Pokrzydowie odnaleźć można wizerunek Katarzyny Puzyńskiej, autorki Motylka, otwierającego bestsellerowy cykl o Lipowie. Odsłonięcie muralu zbiegło się w czasie z organizowanym w miejscowości zlotem fanów pisarki. Mural zobaczyć możecie na naszych łamach w artykule: „W Pokrzydowie powstał mural z Katarzyną Puzyńską”. 

Wybrano sto najlepszych książek XXI wieku 

Mężczyzna czytający książkę - fotografia ilustracyjna

Dziennikarze i redaktorzy „New York Timesa” przygotowali zestawienie 100 książek, które uznano za najważniejsze książki XXI wieku. Wybór poprzedzony był badaniem ankietowym, w którym wzięły udział m.in. znane osobistości ze świata nauki czy kultury. Lista może jednak przynieść niemały zawód - i to z kilku powodów. Jakich? O tym więcej w artykule: „Wybrano 100 najlepszych książek XXI wieku. Lista może rozczarować”.

Stephen King przedstawił swoje pisarskie plany 

Stephen King podczas spotkania autorskiegofot. USO photo by Mike Clifton / Flickr / CC BY-NC-ND 2.0

Kto z nas nie słyszał o Misery? Teraz jej autor, Stephen King, ogłosił swoje dalsze pisarskie plany. Niestety, do Misery już nie powraca, zamiast tego chce kontynuować opowieść o Holly Gibney. Pod uwagę bierze również rozszerzenie opowieści z Talizmanu o nową część. Więcej przeczytacie w środowym tekście „Stephen King zapowiada kolejną powieść o Holly Gibney. Zdradza również co dalej z "Talizmanem”.

Autor „Elegii dla bidoków” zostanie wiceprezydentem USA? 

J.D. Vance, autor Elegii dla bidokówfot. Gage Skidmore / CC BY-SA 2.0 / Flickr.com

W Stanach Zjednoczonych zaczyna się polityczna gorączka, którą niedawny zamach na Donalda Trumpa jedynie przyspieszył. Kandydat Republikanów zaprezentował także swojego wiceprezydenta – to J.D. Vance, biznesmen, senator i autor zekranizowanej przez Netflix Elegii dla bidoków. O tym, kim jest nowa prawa ręka Trumpa i jakie ma poglądy, piszemy w artykule „Donald Trump chce, by autor "Elegii dla bidoków" został jego wiceprezydentem”. 

Jerzy Bralczyk zaskakuje miłośników zwierząt i osoby feministyczne

Jerzy Bralczyk podczas wystąpienia publicznegofot. Adam Koprowski, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Jeden z czołowych polskich językoznawców, prof. Jerzy Bralczyk, został zaproszony do programu TVP, gdzie zapytano go o gorące w ostatnim czasie tematy dotyczące języka. Profesor zaskoczył – zarówno pozostałych gości w studiu, jak i telewidzów – gdy przedstawił swoje poglądy dotyczące wykorzystania takich słów jak „umrzeć” czy „adoptować” wobec zwierząt. Ustosunkował się także do promowanych obecnie feminatywnych form nazw zawodów. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: „Jerzy Bralczyk pod falą krytyki. Językoznawca: "Pies zdechł, a nie umarł”. 

W Polsce uruchamia się nowe wydawnictwo 

Kobieta na tle książek - fotografia ilustracyjna

Ciekawostką dla debiutujących pisarzy może być także wiadomość, że na polski rynek wydawniczy wchodzi zupełnie nowy gracz - to wydawnictwo LAVA Publishing. Nowa oficyna to część skandynawskiej grupy, która działać ma w dwóch trybach: klasycznym oraz ze współfinansowaniem. O tym, co udało nam się ustalić na temat wydawcy, przeczytać można w artykule: „Powstaje nowe wydawnictwo LAVA. To część dużej grupy”. 

A na dokładkę… 

Jeszcze Wam mało? To może zainteresuje Was wiadomość, że Netflix pracuje nad drugim sezonem „Sandmana” inspirowanego twórczością Neila Gaimana (o jego sprawie pisaliśmy przed tygodniem!). Niestety, być może będzie to jednocześnie finałowy sezon serialu. Do dobrych wiadomości należą natomiast doniesienia, że polski serial – 1670 – może doczekać się nawet czterech sezonów! Już tego lata druga transza będzie nagrywana na Podkarpaciu.  

To już wszystko w literackim podsumowaniu tego tygodnia! Która z wiadomości zainteresowała Was najbardziej? Koniecznie zarejestrujcie się lub zalogujcie na swoje konto w serwisie Granice.pl i dajcie znać w komentarzach!

Tagi: literatura, aktualności literackie, literackie podsumowanie tygodnia,

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje