Literacki Sopot dla dorosłych i dla dzieci

Data: 2015-06-25 13:58:20 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Literacki Sopot dla dorosłych i dla dzieci

Nominowani do Nike oraz laureat Nagrody im. Kapuścińskiego gośćmi festiwalu

 

Nike i Nagroda Literacka im. R. Kapuścińskiego – dwie niezwykle prestiżowe nagrody przyznawane są co roku autorom najlepszych książek i reportaży. Tegoroczni nominowani: Wioletta Grzegorzewska za Guguły, Piotr Nestorowicz za Cudowną i Magdalena Tulli za Szum oraz nagrodzony Michał Olszewski za Najlepsze buty na świecie będą gośćmi 4. Edycji Festiwalu Literacki Sopot.

 

W tym roku po raz pierwszy spotkania z nominowanymi do nagrody Nike – najważniejszej nagrody świata polskiej literatury zostaną połączone z możliwością porozmawiania z laureatem Nagrody im. R. Kapuścińskiego, przyznawanej za najbardziej wartościowe reportaże literackie. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to stały element przyszłych edycji festiwalu. - Każdego dnia, zainteresowani będą mogli wziąć udział w spotkaniu autorskim z najlepszymi twórcami polskiej literatury; to wyjątkowa propozycja. – mówi Marta Czarnecka, koordynatorka wydarzenia. 

 

Spotkania będą się odbywać o godzinie 16.00 w Zatoce Sztuki. Serię rozpoczną spotkania z autorami nominowanymi do Nike, w czwartek 20 sierpnia z Piotrem Nestorowiczem, w piątek z Magdaleną Tulli, w sobotę z Wiolettą Grzegorzewską. Cykl zamknie spotkanie z laureatem Nagrody literackiej im. R. Kapuścińskiego - Michałem Olszewskim, które odbędzie się w niedzielę, 23 sierpnia.

 

Literacki Sopot dla Dzieci 

 

Żwirek i Muchomorek, Krecik, Sąsiedzi, Wodnik Szuwarek oraz Cieszko to tylko niektórzy z bohaterów warsztatów dla dzieci, realizowanych podczas czeskiej odsłony festiwalu Literacki Sopot. 

 

- Młode pokolenie czytelników jest dla nas równie ważnym odbiorcą jak dorośli. Dlatego od pierwszej edycji festiwalu Literacki Sopot kładziemy nacisk na edukację i wraz z Miejskim Teatrem Miniatura, Krytyką Polityczną, księgarnią Ambelucja i Instytutem Książki organizujemy szereg aktywności dla dzieci – wyjaśnia Marta Czarnecka, koordynatorka Festiwalu. - Bohaterowie czeskiej kultury dziecięcej są tylko punktem wyjścia do rozmowy o emocjach, wprowadzają w świat czeskich animacji, rozwijają wyobraźnię, kreatywność, umiejętności plastyczne i komunikacyjne.  

 

Nowością w programie tegorocznej edycji będzie Literacki Ostry Dyżur. „Lekarze Instytutu Książki" - eksperci z dziedziny literatury dla dzieci - nie tylko wysłuchają czytelniczych problemów, ale też przepiszą na specjalnej recepcie niezawodny lek w postaci lektur, wybranych pod kątem małego pacjenta.

 

Poza tym tradycyjnie warsztaty "Emocje od Z do A" przygotował Miejski Teatr Miniatura. Najpierw dorośli z dziećmi wysłuchają wspólnie teatralizowanego czytania m.in książki Ucieszki Cieszka Zdenka Svěráka, przygotowanego przez aktorów Teatru. Następnie równolegle odbędą się warsztaty dla rodziców z psycholożką Joanną Trzaską oraz dla najmłodszych z pedagożką Anną Uzarczyk. 

 

Agata Półtorak w ramach spotkań Księgarni Ambelucja między innymi zachęci do słuchania fragmentów książki Niedoparki Pavla Šruta i Galiny Miklínovej, na podstawie której dzieci będą szyły tytułowych bohaterów bajki. Z kolei w Parku Książki Krytyki Politycznej bohaterami warsztatów będą Żwirek i Muchomorek, Krecik, Sąsiedzi czy Wodnik Szuwarek.

 

Festiwal Literacki Sopot odbędzie się w dniach 20-23 sierpnia 2015 w Sopocie. Szczegółowe informacje znajdują się na www.literackisopot.pl

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Oszpicyn
Krzysztof A. Zajas ;
Oszpicyn
Pokaż wszystkie recenzje