Nominowani do Nike oraz laureat Nagrody im. Kapuścińskiego gośćmi festiwalu
Nike i Nagroda Literacka im. R. Kapuścińskiego – dwie niezwykle prestiżowe nagrody przyznawane są co roku autorom najlepszych książek i reportaży. Tegoroczni nominowani: Wioletta Grzegorzewska za Guguły, Piotr Nestorowicz za Cudowną i Magdalena Tulli za Szum oraz nagrodzony Michał Olszewski za Najlepsze buty na świecie będą gośćmi 4. Edycji Festiwalu Literacki Sopot.
W tym roku po raz pierwszy spotkania z nominowanymi do nagrody Nike – najważniejszej nagrody świata polskiej literatury zostaną połączone z możliwością porozmawiania z laureatem Nagrody im. R. Kapuścińskiego, przyznawanej za najbardziej wartościowe reportaże literackie. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to stały element przyszłych edycji festiwalu. - Każdego dnia, zainteresowani będą mogli wziąć udział w spotkaniu autorskim z najlepszymi twórcami polskiej literatury; to wyjątkowa propozycja. – mówi Marta Czarnecka, koordynatorka wydarzenia.
Spotkania będą się odbywać o godzinie 16.00 w Zatoce Sztuki. Serię rozpoczną spotkania z autorami nominowanymi do Nike, w czwartek 20 sierpnia z Piotrem Nestorowiczem, w piątek z Magdaleną Tulli, w sobotę z Wiolettą Grzegorzewską. Cykl zamknie spotkanie z laureatem Nagrody literackiej im. R. Kapuścińskiego - Michałem Olszewskim, które odbędzie się w niedzielę, 23 sierpnia.
Literacki Sopot dla Dzieci
Żwirek i Muchomorek, Krecik, Sąsiedzi, Wodnik Szuwarek oraz Cieszko to tylko niektórzy z bohaterów warsztatów dla dzieci, realizowanych podczas czeskiej odsłony festiwalu Literacki Sopot.
- Młode pokolenie czytelników jest dla nas równie ważnym odbiorcą jak dorośli. Dlatego od pierwszej edycji festiwalu Literacki Sopot kładziemy nacisk na edukację i wraz z Miejskim Teatrem Miniatura, Krytyką Polityczną, księgarnią Ambelucja i Instytutem Książki organizujemy szereg aktywności dla dzieci – wyjaśnia Marta Czarnecka, koordynatorka Festiwalu. - Bohaterowie czeskiej kultury dziecięcej są tylko punktem wyjścia do rozmowy o emocjach, wprowadzają w świat czeskich animacji, rozwijają wyobraźnię, kreatywność, umiejętności plastyczne i komunikacyjne.
Nowością w programie tegorocznej edycji będzie Literacki Ostry Dyżur. „Lekarze Instytutu Książki" - eksperci z dziedziny literatury dla dzieci - nie tylko wysłuchają czytelniczych problemów, ale też przepiszą na specjalnej recepcie niezawodny lek w postaci lektur, wybranych pod kątem małego pacjenta.
Poza tym tradycyjnie warsztaty "Emocje od Z do A" przygotował Miejski Teatr Miniatura. Najpierw dorośli z dziećmi wysłuchają wspólnie teatralizowanego czytania m.in książki Ucieszki Cieszka Zdenka Svěráka, przygotowanego przez aktorów Teatru. Następnie równolegle odbędą się warsztaty dla rodziców z psycholożką Joanną Trzaską oraz dla najmłodszych z pedagożką Anną Uzarczyk.
Agata Półtorak w ramach spotkań Księgarni Ambelucja między innymi zachęci do słuchania fragmentów książki Niedoparki Pavla Šruta i Galiny Miklínovej, na podstawie której dzieci będą szyły tytułowych bohaterów bajki. Z kolei w Parku Książki Krytyki Politycznej bohaterami warsztatów będą Żwirek i Muchomorek, Krecik, Sąsiedzi czy Wodnik Szuwarek.
Festiwal Literacki Sopot odbędzie się w dniach 20-23 sierpnia 2015 w Sopocie. Szczegółowe informacje znajdują się na www.literackisopot.pl