Najciekawsze książki lipca 2018 - nowości i zapowiedzi

Data: 2018-07-09 22:44:31 | Ten artykuł przeczytasz w 12 min. Autor: Magdalena Galiczek-Krempa
udostępnij Tweet

Lato na dobre się już rozpoczęło. Dobra pogoda i większa ilość wolnego czasu sprawiają, że tym chętniej sięgamy po interesujące lektury. Zwłaszcza, jeśli mamy wakacje albo urlop. A wydawcy nie próżnują i proponują czytelnikom naprawdę dużo ciekawych tytułów, wśród których znajdą się pozycje lżejsze, w sam raz na relaksujący dzień na plaży, ale również publikacje, które na długo zapadną czytelnikowi w pamięć. Po jakie tytuły warto sięgnąć w lipcu? Oto nasze propozycje:

Obyczajówki

Nie ma mowy! Helen Russell, Burda Książki

Czasami trzeba zrobić sobie wakacje od męża i dzieci. Na zasłużony urlop zabiera bohaterkę książki, Alice, jej siostra. Kobiety nie są jednak w najlepszych stosunkach, a dodatkowo okazuje się, że obiecane SPA to tak naprawdę... obóz dla wikingów! W książce znajdziecie zabawne perypetie bohaterek, ale też skłaniające do zastanowienia wnioski dotyczące tego, co tak naparwdę jest w życiu najważniejsze.

Pół życia Mats Strandberg, Wydawnictwo Marginesy

Życie, gdy opuści nas najbliższa osoba, staje się niewyobrażalnie trudne. Niewyjaśnione przyczyny odejścia i ból po stracie nie pozwalają wrócić do porządku dziennego. Jessica po odejściu Jakoba próbuje ogarnąć swoje życie na nowo. Jednak gdy spędza kilka miesięcy w domu swojej niedawno zmarłej babci, odkrywa, że także jej krewna skrywała w sercu wielką ranę. Czy można żyć tylko połową życia? Warto przekonać się o tym za sprawą powieści Matsa Strandberga, doskonałego obserwatora, autora znakomicie budującego napięcie, ale także świetnie opisującego tło wydarzeń.

„Komedie kryminalne"

Całe lato bez Facebooka Romain Puertolas, Wydawnictwo Sonia Draga

Ironiczno-zabawny tytuł powieści, mimo tego, że w fabule książki następuje szereg zagadkowych morderstw, zapowiada, że czytelnik będzie miał okazję do naprawdę dobrej zabawy. Całe lato bez Facebooka to bowiem komedia kryminalna, w której towarzyszyć będziemy bohaterce, porucznikowi policji Agacie Crispies (wszelkie podobieństwo do osób i zdarzeń...), w rozwikłaniu tajemniczych, brutalnych morderstw na amerykańskiej prowincji. Daleko, daleko od zasięgu internetu...

Lato z ciotką spirytystką Danuta Korolewicz, Wydawnictwo Lucky

Małe miasteczko, spokojna praca w bibliotece i leniwe wakacje. Czego więcej do szczęścia potrzeba? Niczego, a już z pewnością nie uwikłania w zagadki kryminalne i grasującego w okolicy, miejscowego gangu. Książka pełna zabawnych perypetii i zaskakujących zwrotów akcji.

Kryminały

Zapach prawdy Iga Karst, Wydawnictwo Szara Godzina

Brutalne morderstwo profesora, kradzież albumu botanicznego, zaskakujący testament i szkielet w ogrodzie naukowca. Co wiąże te pozornie niezależne części kryminalnej układanki? Jakie zaskakujące fakty wyjdą jeszcze na światło dzienne? Książka z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom detektywistycznych zagadek.

Miejsce egzekucji Val McDermid, Papierowy Księżyc

Niewyjaśniona zagadka zaginięcia nastolatki powraca po 30 latach ze zdwojoną siłą. Czy dziewczynka została zamordowana? Czy zabójcą był ktoś z małej, zamkniętej społeczności? Czy tam, gdzie kończy się prawda, zaczyna się iluzja? Mroczny, trzymający w napięciu thriller nie tylko dla fanów gatunku.

W sieci pragnień Sonya Cobb, Wydawnictwo Albatros

Sophie Porter kradnie dzieła sztuki... z biura własnego męża, kustosza muzeum. Nikt nie podejrzewa o to kobiety – jest przecież młodą, zabieganą matką. Co jednak, jeśli jej działania wymkną się spod kontroli? Opowieść kryminalna o tym, jak wiedzeni chęcią szybkiego zdobycia pieniędzy, możemy stracić to, co tak naprawdę jest w życiu najważniejsze.

Fantastyka

Jutro należy do kotów Bernard Werber, Wydawnictwo Sonia Draga

Koty to nie tylko milusińskie przytulanki albo bohaterowie śmiesznych internetowych memów. W swojej kolejnej powieści – po bestsellerowym Imperium mrówek – autor tworzy wizję przyszłości, w której stery dzierżą koty. Czy to, co opisał autor, może kiedyś stać się rzeczywistością? Fantastyka nie tylko dla miłośników kotów.

Dla dzieci

Piosenka Pajączki Simon Longstaff, Prószyński i S-ka

Gdy w nasze ułożone, stabilne i wręcz rutynowe życie wkrada się chaos, nie bardzo jest się z czego cieszyć. Spotyka to również nietypowego, bardzo pewnego siebie wynalazcę. Do jego warsztatu wkradają się bowiem pajączka i mała dziewczynka. Książka kierowana jest do młodych czytelników i niesie sporo ważnych wniosków. Świetna lektura do wspólnego czytania z dzieckiem i pretekst do przeprowadzenia ważnych rozmów.

O księżycu z komina domu na wzgórzu Ariadna Piepiórka, Wydawnictwo Skrzat

Przyjaźń może połączyć nawet największe przeciwieństwa, a szczęście odnajduje się w prostych, zwyczajnych sprawach. Ważna opowieść kierowana do najmłodszych odbiorców, uwrażliwiająca na otaczający nas świat i pokazująca, że nie warto pozostawać obojętnym.

Dla młodzieży

Love & Gelato Jenna Evans Welch, Dolnośląskie

Czy ojciec, którego nie było w życiu córki przez 16 lat, nadal ma szansę stać się dobrym tatą? Czy w ogóle warto go poznać? Młodziutka Lina postanawia spełnić ostatnią wolę matki i udaje się do Włoch. Tam oprócz odkrycia sekretnego dziennika swojej mamy, poznaje także uroki Italii, fascynujące dzieła sztuki i smakowitą kuchnię. Pojawi się też pewna tajemnica...

Literatura piękna

Naznaczona Adelia Saunders, Wydawnictwo Kobiece

Co zrobilibyście, gdybyście – jak bohaterka książki, Magdalena – widzieli na ciałach innych ludzi związane z nimi słowa, imiona, daty, wykroczenia? Uznalibyście to za dar, czy za przekleństwo? Gdzie ta trudna do wytłumaczenia zdolność doprowadzi Magdalenę? Czy przyczyni się do jej szczęścia czy raczej stanie się przyczyną katastrofy?

Nowiny ze świata Paulette Jiles, Wydawnictwo Czarne

Uratowana po czterech latach z rąk Indian dziewczynka musi dotrzeć do swoich krewnych w San Antonio. Niebezpieczna i długa podróż to nie jedyny problem, z jakim borykać się będzie kapitan Jefferson Kyle Kidd. I chociaż jego podopieczna zacznie darzyć mężczyznę zaufaniem, to wciąż nierozwikłana pozostanie kwestia traumy i doświadczeń, jakie przeżyła w niewoli. Czy kiedykolwiek uda się jej zapomnieć o tym, co przeszła?

Poradniki i książki kucharskie

Mit rozpieszczonego dziecka Alfie Kohn, Wydawnictwo Mind

Poradnik dla rodziców, którzy nawet podczas wakacyjnych wojaży nie potrafią zapomnieć o swoich rodzicielskich obowiązkach i odpowiedzialnej roli wobec własnych dzieci. Jak sam tytuł wskazuje, w publikacji znajdziemy informacje dotyczące wielu ważnych i nurtujących kwestii: wychowania dzieci do samodzielnego i odpowiedzialnego podejmowania decyzji, ale także pomocy w budowaniu u dziecka pewności siebie i poczucia szczęścia czy spełnienia.

Złamane serca. Poradnik przetrwania Amalia Andrade Arango, Wydawnictwo Buchmann

Dla wszystkich, którzy próbują wyleczyć się z nieszczęśliwej, wakacyjnej miłości, ale także dla tych, którzy nie potrafią pogodzić się i porozumieć z najlepszym przyjacielem lub którzy na zawsze stracili ukochaną osobę. Zamieszczone w publikacji ćwiczenia być może pomogą czytelnikowi w poradzeniu sobie z natłokiem trudnych, negatywnych emocji.

Happy Food. Przez żołądek do szczęścia Henrik Ennart, Burda Książki

Żyjemy szybko – i szybko jemy. Nawet podczas wakacyjnych wyjazdów zapominamy, że powinniśmy sięgać po zdrowe produkty i pozwolić odetchnąć także naszemu organizmowi. Bo żeby umysł mógł wypocząć i podjąć po powrocie z urlopu nowe zawodowe wyzwania, musi mieć do dyspozycji także zdrowe ciało.

Literatura faktu i przewodniki

Ostatni pustelnik Michael Finkel, Wydawnictwo Poznańskie

Macie czasami dość swoich sąsiadów, współpracowników albo szefa? Chcielibyście rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady? Przeczytajcie o losach Christophera Knighta, który przez 27 lat żył jak pustelnik. A gdy wpadł w ręce policji i został aresztowany, rozgorzała gwałtowna i ostra dyskusja.

Weź wyjdź Patryk Świątek, Znak

Jeśli nie lubicie wychodzić z domu i uważacie, że poza własnymi czterema kątami nic ciekawego już Was nie spotka, powinniście sięgnąć po przewodnik Patryka Świątka. Autor prezentuje czytelnikowi zaskakujące informacje związane z naszą ojczyzną, zaprasza do odwiedzania miejsc nieznanych czy zapomnianych. I do podróżowania – samemu albo w miłym towarzystwie.

Bałtyk. Historie zza parawanu Aleksandra Arendt, Wydawnictwo Poznańskie

Wyjeżdżacie nad morze? Właśnie stamtąd wróciliście? A może w tym roku spędzacie urlop w domu? Jeśli macie ochotę poczuć morską bryzę i usłyszeć szum fal już teraz, sięgnijcie po Bałtyk. Historie zza parawanu. Autorka w swojej publikacji zamieściła sporo ciekawostek o znanych ludziach, miejscach, kurortach czy plażowej modzie. A wszystko to historie inspirowane naszym morzem.

Krupówki Kuba Szpilka, Piotr Mazik, Wydawnictwo Czarne

Nawet nie będąc nigdy w Zakopanem, sztuką jest nie usłyszeć o Krupówkach. Ta pełna turystów, kiczowatych pamiątek i regionalnych wyrobów ulica przyciąga lub odpycha, ale z pewnością nie pozwala o sobie zapomnieć. Warto zagłębić się w jej historię i poznać jej fenomen.

Planujecie sięgnąć po którąś z zaprezentowanych przez nas książek? Jakie lipcowe nowości i zapowiedzi Was zaciekawiły? Piszcie w komentarzach!

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje