Legimi poinformowało, że pomiędzy spółką a Platformą Dystrybucyjną Wydawnictw doszło do zawiązania listu intencyjnego. To podstawa do stworzenia nowych warunków współpracy pomiędzy Legimi a wydawnictwami.
Ostatnie tygodnie były naprawdę gorące dla rynku e-booków. Zmiany w prawie autorskim, ale także brak porozumienia w sprawie współpracy między Legimi a Platformą Dystrybucyjną Wydawnictw doprowadziły do wycofania z oferty popularnego „książkowego streamingu” wielu e-booków największych polskich oficyn, w tym m.in. Wydawnictwa Czarne, Czwartej Strony czy Wydawnictwa Marginesy. Platforma próbuje wypracować współpracę satysfakcjonującą obie strony, o czym informuje w opublikowanym właśnie komunikacie giełdowym.
Legimi dogadało się z wydawcami?
W minioną środę, 30 października 2024 r., między Legimi a Platformą Dystrybucyjną Wydawnictw doszło do zawarcia listu intencyjnego. Jak wynika z komunikatu, w ostatnich dniach trwać miały rozmowy między obiema stronami sporu. Ostatecznym efektem listu ma być wypracowanie satysfakcjonującej formy współpracy.
– Mając na uwadze, że strony w ostatnich tygodniach prowadziły rozmowy co do realizacji warunków współpracy, mimo zaistniałych nieporozumień, na mocy Listu intencyjnego zadeklarowały, że chcą ze sobą współpracować i wyrażają intencję ukształtowania nowego modelu współpracy, w tym, w drodze zawarcia aneksu do umowy aktualnie wiążącej strony lub nowej umowy – czytamy.
W komunikacie Legimi jasno wskazuje także, że na mocy podpisanego listu spółka Legimi „dokonała zapłaty za wszystkie wystawione przez PDW faktury związane z udostępnianiem, w ramach systemu Legimi, publikacji elektronicznych, do których prawa posiada PDW, w ten sposób uwzględniając roszczenia PDW podnoszone w trakcie sporu”.
Legimi podejmie się przeprowadzenia audytu
Legimi przyznało w komunikacie, że wciąż trwa jednak proces „uzgadniania wzajemnych rozliczeń w zakresie dotychczasowej współpracy”, natomiast do 29 października uregulowane zostały wszystkie dotychczasowe „nieprawidłowości”. Teraz zarówno Legimi, jak i reprezentująca interesy wydawców PDW, mogą siąść do stołu i rozmawiać o warunkach przyszłej współpracy:
– Strony oświadczyły, że podejmą rozmowy handlowe na temat sprecyzowania zakresu i warunków współpracy w dłuższym terminie. Rozmowy handlowe zmierzać będą do zawarcia aneksu do umowy, który uporządkuje system rozliczeń.
Dodatkowo Legimi zobowiązało się również do przeprowadzenia niezależnego audytu systemu.
– W związku z przekazanymi przez PDW opinii publicznej informacjami o nieprawidłowościach w rozliczeniach, Legimi podejmie się przeprowadzenia audytu systemu informatycznego w celu weryfikacji poprawności funkcjonowania mechanizmu naliczania wynagrodzenia z udziałem niezależnego podmiotu o nieposzlakowanej reputacji audytorskiej na rynku.
Legimi dodaje także, że „o wynikach audytu Legimi poinformuje całe środowisko wydawnicze, w tym PDW”. Komunikat giełdowy podpisany został przez członków zarządu: prezesa Legimi Mikołaja Małaczyńskiego oraz członka zarządu, Mateusza Frukacza.
Tagi: literatura, aktualności literackie,