Kilka propozycji dla miłośników literatury faktu, powieści obyczajowe i sporo wznowień - oto najnowszy przegląd książkowych premier tygodnia.
Therese Mourlevat, Wydawnictwo Literackie
Słynny francuski poeta i dramaturg oraz Polka, córka gorliwego patrioty, jednego z dowódców w powstaniu styczniowym. Zakazana miłość w biograficznej opowieści o Paulu Claudelu i Rosalie Ścibor-Rylskiej. Dla miłośników literatury faktu - pozycja obowiązkowa.
Anna Kleiber, Wydawnictwo Bis
Justyna, świeżo po trzydziestce, jest samotna i nie potrafi w nikim się zakochać. Staje się samotna jeszcze bardziej, gdy jej ojciec wyprowadza się do kobiety, z którą właśnie się związał. W dodatku Justyna traci pracę. Na szczęście wkrótce znajduje zatrudnienie w nieco dziwnym biurze matrymonialnym, które otworzył jej szkolny kolega. Tymczasem w okolicy dochodzi do tajemniczego morderstwa, którego ofiarą jest znajomy mieszkającej po sąsiedzku pani Eugenii. Donosząc Justynie o tym, pani Eugenia prosi ją jednocześnie, by zaopiekowała się młodym księdzem, który przyjechał do swego wuja, innego sąsiada, na dłuższy urlop zdrowotny. Justyna ma opory, tym bardziej że ksiądz wygląda jak obiekt jej snów, przystaje jednak na tę propozycję, by wprowadzić w błąd niechcianego adoratora... Dowcipny romans z wątkiem kryminalnym. Na osłodę końcówki lata - w sam raz.
Kat. Biografia Huberta Wagnera
Wydawnictwo Agora
Grzegorz Wagner – syn legendarnego „Kata”, największego trenera w dziejach polskiej siatkówki, który wygrał z reprezentacją Polski mistrzostwa świata w Meksyku i zdobył olimpijskie złoto w Montrealu – odkrywa fascynującą i skomplikowaną biografię legendy sportu. Opowiada o krętej drodze na sportowy szczyt, sukcesach i porażkach Huberta Jerzego Wagnera.
Lois Lowry, Wydawnictwo Galeria Książki
W kinach mamy właśnie okazję oglądać "Dawcę pamięci" - film w gwiazdorskiej obsadzie, który powstał na podstawie tej książki. Dlatego też, choć to wznowienie, Dawca znalazł się w naszym zestawieniu.
W świecie Jonasza wszystko jest doskonałe: nie ma bólu, przemocy ani cierpienia, nie trzeba podejmować decyzji ani dokonywać wyborów. Nie ma też barw, muzyki ani uczuć. Obowiązuje tu ścisły regulamin, którego nikt nie waży się łamać. Każdy zna przypisaną mu rolę w społeczeństwie i wykonuje ją perfekcyjnie. Dwunastoletni Jonasz ma właśnie otrzymać swoją i rozpocząć szkolenia. Wtedy dowiaduje się czegoś, co nim wstrząsa i burzy tak mozolnie wypracowany ład jego świata.
Marek Hłasko, Wydawnictwo Agora
Kolejne wznowienie - tym razem prawdziwa klasyka. Piękni dwudziestoletni to nie tylko osobisty dziennik Marka Hłaski, lecz także pasjonujące świadectwo epoki. To rodzaj oryginalnego przewodnika po czasach PRL-u, ówczesnych barach i wydarzeniach, które rozpalały wyobraźnię młodych buntowników. Wybuchowi i nieobliczalni mieli swoje sposoby, aby sprzeciwiać się rygorom politycznego systemu. Jacy byli naprawdę? O czym marzyli? Po prostu - lektura obowiązkowa.