Książki w domenie publicznej 2023. Te powieści przeczytamy już za darmo w internecie!

Data: 2023-01-11 20:11:38 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Danuta Awolusi
udostępnij Tweet

Co roku do domeny publicznej przechodzą utwory artystów, które można przeczytać całkowicie za darmo. Wolne Lektury to cyfrowa biblioteka, w której zbiorach znajdziecie obecnie ponad 6500 książek, a do tej puli teraz dołączają dzieła m.in. Aleksandra Kołłątaja i Ferenca Molnara. 

Obrazek w treści Książki w domenie publicznej 2023. Te powieści przeczytamy już za darmo w internecie!  [jpg]
fot. mat. ilustracyjne / Pixabay

W nowym roku do domeny publicznej trafiły kolejne utwory, którym w 2023 r. wygasły autorskie prawa majątkowe. Tak dzieje się zawsze 70. lat po śmierci autora dzieła i dlatego teraz za darmo przeczytamy kolejne klasyki znane m.in. z listy lektur szkolnych.

Nowe książki w domenie publicznej 2023 – czyje teksty zostały uwolnione?

O zupełnie nowych tytułach, które nieodpłatnie i zupełnie legalnie można teraz ściągać w sieci, w swoim najnowszym komunikacie pisze popularna platforma Wolne Lektury. W tym roku do domeny publicznej trafiły dzieła takich twórców jak Knut Hamsun, Ferenc Molnár, Władysław Strzemiński, Aleksandra Kołłontaj, Paul Éluard, Benedykt Hertz, Perec Markisz, Elizabeth MacKintosh czy Feliks Gwiżdż.

Czytaj także: Próbna matura 2023 - grudzień: język polski w nowej formule – odpowiedzi i pytania. Tematy

Aby dzieło mogło stać się dostępne w domenie, od śmierci autora lub autorki musi upłynąć przynajmniej 70 lat. Oznacza to, że w tym roku za darmo będzie można korzystać z utworów artystów, którzy zmarli w 1952 roku.

Ferenc Molnár w domenie publicznej. Co przeczytamy?

Molnár (1878-1952) to węgierski autor znanej w Polsce powieści młodzieżowej Chłopcy z Placu Broni. To jego największy bestseller, który został przetłumaczony na wiele języków i stał się najbardziej znaną, węgierską powieścią świata. Oprócz tego autor pisał również dramaty, a sławę przyniósł mu impresjonistyczny dramat Diabeł, który ukazał się w 1907 roku. Za jego najwybitniejsze dzieło uznaje się jednak Liliom z 1909 roku, miłosną historię, a jednocześnie analizę ludzkich dusz, które oprócz zła, zawsze skrywają w sobie dobro. 

Noblista za darmo w internecie. Książka Knuta Hamsuna w domenie publicznej

Do domeny publicznej trafia właśnie także powieść Głód, która ukazała się po raz pierwszy w 1890 roku. Uważa się ją za arcydzieło zapowiadające modernistyczną literaturę psychologiczną XX wieku. Autorem jest Knut Hamsun, norweski pisarz i zdobywca nagrody Nobla. To wyjątkowe wyróżnienie otrzymał w 1920 roku za powieść Błogosławieństwo ziemi. Pierwszoplanowa postać, zbuntowany włóczęga, stał się później bohaterem trylogii: Włóczęgi (1927), Augusta Powsinogi (1930), A życie toczy się dalej (1933). W czasie II wojny światowej autor popierał działania i politykę Adolfa Hitlera, za co został skazany przez sąd.

Pod przykrywką. Elizabeth MacKintosh trafiła do domeny publicznej

MacKintosh to szkocka autorka powieści detektywistycznych i historycznych, która tworzyła także pod pseudonimem literackim Josephine Tey. W Polsce ukazały się takie jej dzieła jak Trudna decyzja panny Pym, seria powieści detektywistycznych Klub Srebrnego Klucza, Morderstwo przed teatrem, czy Tam piaski śpiewają. W 1937 roku Alfred Hitchcock przeniósł na duży ekran jej powieść Młody i niewinny.

Aleksandra Kołłontaj na Wolnych Lekturach

Rosyjska autorka to jednocześnie rewolucjonistka, pisząca o nowych modelach kobiecości i macierzyństwa, a także pierwsza w świecie kobieta pełniąca funkcję ministry i ambasadorki. Aleksandra Kołłontaj (1872-1952) opublikowała w 1919 roku książkę Nowa mentalność a klasa robotnicza. 

Benedykt Hertz w domenie publicznej

Benedykt Hertz to z kolei urodzony w 1872 roku polski dziennikarz i pisarz, znanym przede wszystkim z pisania baśni. Pośród jego ważniejszych dzieł warto wyróżnić m.in. Bajki minionych dni, Satyry, oraz powieść autobiograficzną Ze wspomnień Samowara. Za swoją twórczość został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Czytaj także: Narodowe Czytanie za nami. Lekturą 2023 roku „Nad Niemnem”

Sherlock Holmes także trafi do domeny publicznej?

Arthur Conan Doyle, czyli słynny autor serii o Sherlocku Holmesie także znajduje się w domenie publicznej, choć na razie możecie przeczytać bezpłatnie tylko cztery jego powieści: Pies Baskerville'ów (z serii o Sherlocku Holmesie), Groźny cień, Trup w obłokach, czyli historia maszyny latającej w powietrzu oraz Studium w szkarłacie. Dlaczego jedynie tylko kilka z nich odnajdziemy legalnie w sieci? 

Czytaj także: W jakiej kolejności czytać Sherlocka Holmesa? Przewodnik po serii z najsłynniejszym detektywem

Choć Artur Conan Doyle zmarł w 1930 roku, warto zauważyć, że w przypadku zagranicznych autorów, do domeny publicznej tłumaczenia trafiają dopiero w chwili, gdy od śmierci tłumacza lub tłumaczki upłynie 70 lat.

Pierwszy tom przygód detektywa, zatytułowany Sherlock Holmes Studium w szkarłacie, kupicie w wielu księgarniach:

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Pies Baskerville
Arthur Conan Doyle0
Okładka książki - Pies Baskerville

Arcydzieło klasycznego kryminału i najsłynniejsza powieść z Sherlockiem Holmesem w roli głównej. Wśród bagien hrabstwa Devon w nie...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje