Dla młodszych i starszych. Pomysły na książkowe prezenty 2023 

Data: 2023-11-13 14:33:35 | artykuł sponsorowany | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

Nadchodzące święta Bożego Narodzenia już teraz przysparzają wielu rodziców i opiekunów o zawrót głowy. Jak co roku, w głowach rodziców zaczynają pojawiać się pytania: jaki prezent świąteczny kupić swojej pociesze? Przychodzimy z pomocą i prezentujemy kilka interesujących publikacji dla młodszych i starszych czytelników. 

prezenty świąteczne od świętego mikołaja
fot. ilustracyjna/Pexels

Dla najmłodszych: niezwykły elementarz 

Chociaż kupowanie książek pod choinkę często rozpoczyna się dopiero w wieku szkolnym, nic nie stoi na przeszkodzie, by literaturę sprawić także i tym dzieciom, które dopiero wchodzą w świat literek i czytania. Wśród najnowszych propozycji znajduje się nietypowa, interaktywna książka – „Czytaj z Albikiem”.

To wyjątkowa publikacja, która łączy w sobie elementy klasycznego elementarza wraz ze specjalnym piórkiem umożliwiającym szybsze i sprawniejsze uczenie się czytania. Wydana w 2018 roku książeczka skierowana jest do starszych przedszkolaków i uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej. Elementarzem „Czytaj z Albikiem” przede wszystkim zachwycone będą ciekawe świata dzieci w wieku 6-8 lat. 

Dzięki książeczce dzieci poznają nie tylko kolejne litery alfabetu, ale także liczby, kolory czy zwierzątka. W treść elementarza wplecione zostały zagadki i quizy, dzięki której lepiej utrwala się wiadomości zdobywane na jej kolejnych kartach. Dzięki tak urozmaiconej formule nowe informacje poznawane przez najmłodszych czytelników pozostaną z nimi na długo!

Jednym z najważniejszych elementów zestawu – poza książeczką – jest magiczne piórko. Elektroniczny gadżet ładowany przez USB pozwala odczytywać treści książeczki, prezentuje także liczne piosenki zakodowane na kartach. Co ważne, urządzenie jest uniwersalne i wykorzystywać można je także w innych książeczkach z cyklu, które nabyć można oddzielnie. Poza piórkiem i książką, w zestawie znaleźć można również przewodnik, 10 naklejek na odtwarzacz mp3, a także 10 naklejek pomocnych do regulacji głośności. 

Dla starszaków – propozycja literatury dziecięco-młodzieżowej 

Co z kolei warto podarować dziecku, które wyrosło już z elementarzy i króciutkich bajeczek, zamiast tego sięga po coraz bardziej skomplikowane powieści? Dla uczniów szkół podstawowych klasykiem jest – oczywiście – seria o Harrym Potterze. Pierwszego tomu powieści J.K. Rowling nie polecamy, bo jesteśmy pewni, że wszyscy go już znają. Zamiast tego jednak… warto spojrzeć na to, co brytyjska pisarka wydała zupełnie niedawno! 

W jej dorobku od niedawna znaleźć można publikację „Harry Potter i Magiczny Almanach”. To książka, która – jak sama nazwa wskazuje – odnosi się do popularnego cyklu powieści o młodym czarodzieju, jednocześnie jednak nie wchodzi w skład klasycznego uniwersum. To zupełna świeżynka na wydawniczym rynku, po którą sięgnąć powinni wszyscy fani powieści stworzonych przez J.K. Rowling, a dla tych, którzy dobrze nie znają Harry’ego Pottera, może stanowić dobry pretekst do sięgnięcia po resztę książek z tym bohaterem. 

Reklamowane jako magiczne kompendium, spodoba się przede wszystkim czytelnikom w wieku od 10 do 13 lat. W środku „Magicznego Almanacha” odnajdziemy wiele barwnych, interesujących ilustracji, wykresów i grafik, które prezentują ważne elementy uniwersum: rośliny, zwierzęta czy… magiczne zaklęcia! Za stworzenie ilustracji odpowiadają: Peter Goes, Louise Lockhart, Weitong Mai, Olia Muza, Pham Quang Phuc, Levi Pinfold oraz Tomislav Tomić. Książka Rowling z całą pewnością okaże się strzałem w dziesiątkę pod choinkę: twarda oprawa, złocona folia i wstążkowa zakładka wywrze ogromne wrażenie na każdym obdarowanym młodym czytelniku (a może i czarodzieju?)! 

Co wybrać na prezent dla nastoletniej czytelniczki? 

Wybór powieści dla nastolatki może być prosty, ale i trudny jednocześnie. Prosty dlatego, że dziś na rynku wydawniczym niemal w każdym miesiącu ukazują się powieści z nurtu literatury Young Adult, a ostatnie wydarzenia literackie w Polsce i na świecie udowodniły jedno: książki znów są w modzie, a młodzież jest dziś wyjątkowo rozczytana! Paradoksalnie jednak to może nieco utrudniać nam zadanie – bo jak wybrać coś, co na pewno się spodoba? 

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na absolutny bestseller ostatnich miesięcy – książki spod pióra Weroniki Marczak. To młoda autorka, która początkowo tworzyła swoje teksty w sieci, umieszczając kolejne rozdziały opowiadań na popularnej platformie zupełnie bezpłatnie. W stworzonej przez nią historii zakochały się jednak nastoletnie czytelniczki z całej Polski, a sukces ten dostrzeli również wydawcy. W ten sposób na półki księgarń trafiły książki z serii „Rodzina Monet”. 

Dla niewtajemniczonych wyjaśniamy: w pierwszej części serii – „Rodzina Monet. Skarb” – poznajemy główną bohaterkę, Hailie, która w tragicznych okolicznościach traci dwie osoby, które kocha nad życie: swoją babkę i matkę. Wkrótce okazuje się, że piętnastoletnią dziewczyną zająć mają się jej jedyni najbliżsi krewni – przyrodni bracia mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Wyrwana ze swojego środowiska, trafia do domu Willa, Vincenta, Shane’a, Dylana oraz Tony’ego. Chociaż rodzeństwo do tej pory nic o sobie nie wiedziało, teraz musi szybko się poznać, by bez większych zgrzytów zamieszkać pod jednym dachem. Wkrótce na horyzoncie pojawią się pierwsze kłopoty.

„Rodzina Monet” obecnie składa się z pięciu książek. Poza wspomnianym „Skarbem”, od którego warto zacząć przygodę z serią, Weronika Anna Marczak wydała również powieść „Królewna” i „Perełka” (obie podzielone na dwa tomy). 

To już wszystkie nasze propozycje! Poszukując idealnego prezentu, nie zapomnijcie, że przede wszystkim warto jednak podejść do obdarowywanej osoby indywidualnie. Jeśli więc wybieracie książki – sprawdźcie, co już ma w swojej biblioteczce, co lubi czytać, co jest na jej liście „chcę przeczytać”. Powodzenia!

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje