Rozdają książki za ratowanie drzew. Rusza akcja społeczna

Data: 2021-09-29 14:09:53 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

29 września w Warszawie zainaugurowana została akcja „Książka za drzewo”. W ramach niej każdy czytelnik, który uratuje jedno drzewo w Polsce, otrzyma darmową książkę z drugiej ręki. 

Obrazek w treści Rozdają książki za ratowanie drzew. Rusza akcja społeczna [jpg]
Fotografia ilustracyjna
  • W ramach akcji Fundacji Arka, za każde zasadzone drzewo będzie rozdawana książka. 
  • Przekazywane w nagrodę tytuły pochodzić będą z drugiej ręki. 
  • Więcej podobnych historii odnajdziesz na łamach serwisu Granice.pl

Pod koniec września ruszyła akcja proekologiczna, której celem jest nauczanie szacunku do drzew. Za inicjatywę odpowiada Fundacja Ekologiczna Arka, która za zasadzone drzewa rozdawać będzie książki. 

Książka za drzewo – rusza inicjatywa społeczna 

Akcja „Książka za drzewo” zorganizowana została przez fundację Arka i jej celem jest promocja drzew i pokazanie, jak ważne i potrzebne są one dla naszego życia. W ramach działań edukacyjnych prowadzonych przez organizację, Fundacja skupi się na problemie zmian klimatycznych oraz promocji sadzenie drzew. W tym ostatnim pomogą jej… książki! 

Może zainteresować cię także...

Chodzi o tytuły, które fundacja otrzyma z drugiej ręki. Używane książki ponownie trafią do obiegu – przekazane zostaną tym, którzy zasadzą własne drzewa i zgłoszą je na wirtualnej mapie stworzonej na stronie organizacji. 

W ten sposób dajemy książkom drugie życie – oszczędzamy drzewa, wodę, energię i ograniczamy emisję CO2. Promujemy zasadę „zero waste” oraz funkcjonowanie gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym używa się zasobów, zamiast tworzyć odpady – mówi Wojciech Owczarz, który jest prezesem Fundacji Arka. 

Książki rozdawane w czasie akcji zostaną wcześniej zebrane w czasie specjalnych zbiórek zorganizowanych na terenie całego kraju. 

Ekologia lubi książki

Akcja „Książka za drzewo” nie jest jedyna, która łączy edukację proekologiczną z literaturą. Zaledwie przed kilkoma tygodniami wystartowała inicjatywa „Książka za worek śmieci”

Akcja, która pierwszy raz odbyła się w 2019 i powstała z inicjatywy Anny Jaklewicz, powtórzona została na terenie całego kraju w 2021 roku. Każdy z uczestników nietypowego wspólnego sprzątania świata – w nagrodę za udział w akcji – mógł otrzymać darmową książkę ufundowaną przez partnerów wydarzenia.

Coraz częściej słychać także o ponownym wykorzystywaniu książek przy tworzeniu bibliotek bookcrossingowych przez liczne instytucje. Jednym z najlepszych przykładów takiego działania jest Krakowski Kantorek Wymiany, czyli specjalna biblioteka, której księgozbiór uratowany został przez… Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie. Podobna biblioteczka powstała również w centrum handlowym w Pile

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje