Stworzył książkę za pomocą sztucznej inteligencji. Internauci: „To żadne osiągnięcie”

Data: 2022-12-14 17:49:04 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Danuta Awolusi
udostępnij Tweet

Narzędzia połączone ze sztuczną inteligencją budzą coraz większe zainteresowanie i coraz więcej kontrowersji. Za sprawą AI coraz częściej tworzyć bloki tekstu – fragmenty literatury, artykułów i nie tylko. Ammaar Reshi, design manager, właśnie dzięki sztucznej inteligencji „napisał” książkę dla dzieci.

Obrazek w treści Stworzył książkę za pomocą sztucznej inteligencji. Internauci: „To żadne osiągnięcie” [jpg]
Fot. ilustracyjna / Pexels

O projekcie współtworzonym wraz ze sztuczną inteligencją Ammaar Reshi, na co dzień zajmujący stanowisko design managera w jednej z firm, pochwalił się na Twitterze. Szybko okazało się, że książka nie wzbudza jednak zachwytu innych twórców.

Książka dla dzieci napisana przez AI

Jak wyglądały prace nad książką? Sztuczna inteligencja wygenerowała tekst i grafikę, bazując na dwóch narzędziach: ChatGPT i MidJourney. W ten sposób w kilka godzin Ammaar Reishi stworzył książeczkę dla dzieci pod tytułem Alice and Sparkle, a następnie wystawił ją na sprzedaż w serwisie Amazon.

Sam autor w wywiadzie dla „BuzzFeed News” podkreślił, że podczas pracy z programem odrzucił setki ilustracji, by ostatecznie wybrać te, które zamiesił w 14-stronicowej opowieści.

W ten sposób powstała historia o Alice, młodej dziewczynie, która marzy o tym, by poznać świat technologii. Pomaga jej w tym robot o imieniu Sparkle.

Pisarze krytykują książki tworzone przez sztuczną inteligencję

Gdy twórca ogłosił na Twitterze, co udało mu się wygenerować, do sprawy odniosła się Kayla Ancrum, autorka, która tworzy książki dla najmłodszych. Zarzuciła mu, że pisanie wymaga wyobraźni, a literatura dziecięca musi bazować na odpowiednim słownictwie i wspierać rozwój młodego człowieka. Inna autorka, Anupa Roper uważa, że literatura tworzona w sposób, w który zrobił to Ammaar Reshi, nie ma serca. Z kolei pisarka Josie Dom jest zdania, że tego typu historie zaniżą poziom, a opowieść o Alice jest płaska i nudna.

Ilustrator Corey Brickley również nie szczędził krytyki pod adresem grafiki wygenerowanej przez sztuczną inteligencję. Pojawiły się głosy, że Reshi niczego nie stworzył i nie jest autorem książki, a takie osiągnięcie nic nie znaczy. Sam autor przyznał, że zaskakujące reakcje mocno dały mu do myślenia i rozumie doskonale, o co walczą pisarze.

Myślę, że wstrzymam się z tym, dopóki nie dowiem się więcej o tym, jak ta sztuka jest wykorzystywana i czy istnieją sposoby na jej wykorzystanie, jednocześnie chroniąc artystów

- podsumował Ammaar.

Sztuczna inteligencja – ułatwienie czy zagrożenie? 

Nowa książka, która powstałą za sprawą sztucznej inteligencji, wpisuje się w ostatnie trendy związane z rozpowszechnieniem tego typu narzędzi. Warto zauważyć, że AI wykorzystywane jest już od jakiegoś czasu m.in. przez grafików. Piotr Cieśliński, prowadzący studio graficzne Dark Crayon, w rozmowie z serwisem Granice.pl wspominał, że AI w przyszłości może być podobnym narzędziem jak bazy zdjęć.

Ze sztucznej inteligencji coraz częściej korzystają także amatorzy, chcący wypróbować siłę tkwiącą w nowej technologii. Hitem ostatnich tygodni jest aplikacja Lensa AI, która tworzy portrety twarzy na podstawie udostępnianego przez użytkownika pakietu zdjęć. Inną sprawą jest prywatność użytkowników, którzy – by aplikacja mogła stworzyć portrety – muszą wcześniej przekazać AI zestaw kilkunastu zdjęć swojej twarzy.

Równie popularne okazuje się narzędzie ChatGPT, które „rozmawia” z użytkownikiem, stawiając mu różne pytania. O ile efekty Lensy zobaczyć można głównie na Instagramie, o tyle o ChatGPT coraz częściej przeczytać można na Twitterze, gdzie w pewnym momencie stało się jednym z trendów. Użytkownicy chwalą się swoimi próbami ze sztuczną inteligencją, która generuje teksty na życzenie. Użycie darmowej wersji narzędzia momentami może okazać się niemożliwe – na stronie ChatGPT czytamy: Przepraszamy, ChatGPT jest obecnie bardzo popularny. Spróbuj ponownie później!

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje