Koronawirus wspiera czytelnictwo

Data: 2020-03-08 11:12:31 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Adrianna Michalewska
udostępnij Tweet

Wydawałoby się, że w czasach wzmożonego zachorowania na każdą chorobę, która szybko przenosi się z człowieka na człowieka zarabiają tylko firmy farmaceutyczne. Ogólny niepokój na świecie powoduje spadek wymiany towarowej, ograniczenia w handlu i duże zmiany na giełdach finansowych. Już mówi się o tym, że 2020 rok jest dla międzynarodowych spółek stracony.

Obrazek w treści Koronawirus wspiera czytelnictwo [jpg]

„Spółki amerykańskie nie osiągną wzrostu zysków w 2020 roku. Nasze obniżone prognozy zysków są wynikiem poważnego spadku aktywności w Chinach w pierwszym kwartale, mniejszego popytu na produkty amerykańskich eksporterów, zakłócenia łańcucha dostaw dla wielu amerykańskich przedsiębiorstw, spowolnienia amerykańskiej gospodarki i podwyższonej niepewności”

- ocenia na łamach „Forbesa" David Kostin, główny strateg amerykańskich akcji w Goldman Sachs.

Przy 100 000 zarażonych osób – a liczby te wciąż rosną – ekonomia na pewno odczuje skutki epidemii. Tymczasem oprócz wzrostu sprzedaży środków dezynfekcyjnych, wzmacniających organizm i zwykłego mydła w górę idzie także sprzedaż niektórych książek.

Czytaj także: Czy grypa jest groźna?

Po pierwsze: wielkim zainteresowaniem cieszą się poradniki, np. Wirusologia – podręcznik akademicki Wydawnictwa Naukowego PWN przedstawiający najnowsze teorie dotyczące pochodzenia, ewolucji i zwalczania wirusów.

Pisaliśmy już o tym, że we Włoszech na listy bestsellerów powróciła Dżuma Alberta CamusaDystrybutor książek OSWD Azymut z grupy PWN zaznacza, że także w Polsce wyraźny jest wzrost zainteresowania takimi klasykami jak Miłość w czasach zarazy Gabriela Garcíi Márqueza i Dżuma. Dotychczas ta ostatnia była zamawiana głównie przez szkoły, jako lektura. Teraz wydaje się być lekturą bardzo poszukiwaną. Ta opowieść o epidemii w Oranie niesie jednak za sobą konkretne przesłanie. Zaraza jest jednocześnie próbą dla ludzkości, która musi się zjednoczyć, aby przetrwać.

“Dżuma” powraca na listę bestsellerów nie tylko we Francji i we Włoszech. Podobny efekt koronawirusa jest już zauważalny w Polsce. W porównaniu do roku ubiegłego w okresie 17 lutego – 5 marca 2020 dystrybutor książek OSDW Azymut sprzedał co najmniej pięć razy więcej egzemplarzy słynnej powieści Alberta Camusa.

- czytamy w komunikacie dystrybutora.

Wciąż nie słabnie zainteresowanie powieściami sensacyjnymi i thrillerami medycznymi. Po powieści Oczy ciemności Deana Koonza czytelnicy chętniej sięgają po Nano, Pandemię i Epidemię Robina Cooka, a także Wirusa Grahama Mastertona. Na rynek trafiła też pierwsza polska książka o koronawirusie – Koronawirus. Wszystko, co musisz wiedzieć, aby się zabezpieczyć.

Odpowiadając na apele Ministerstwa Zdrowia, przypominamy film prezentujący najważniejsze informacje dotyczące koronawirusa – tego, z którym mierzymy się w świecie rzeczywistym, nie w literaturze.   

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Dżuma
Albert Camus15
Okładka książki - Dżuma

Nowe wydanie jednej z najbardziej popularnych powieści tego autora i cenionej lektury dla uczniów szkół średnich. Jest ona napisana w formie...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje