Kolejne gwiazdy na festiwalu Apostrof

Data: 2016-04-07 10:49:11 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Kolejne gwiazdy na festiwalu Apostrof

Zdradzamy nazwiska kolejnych gwiazd, które spotkają się z czytelnikami na organizowanym przez Empik Międzynarodowym Festiwalu Literatury Apostrof. Marc Elsberg, Mons Kallentoft i Diane Ducret już w maju przyjadą do Polski. Do programu dołączają także kolejne spotkania z polskimi twórcami: Olgą Tokarczuk, Zygmuntem Miłoszewskim i Andrzejem Ziemiańskim.

 

Milion sprzedanych w Europie egzemplarzy Blackoutu mówi samo za siebie. Ogromnym sukcesem okazała się także druga powieść Marca Elsberga – Zero (Wydawnictwo W.A.B.). Autor w swoich książkach tworzy katastrofalną wizję świata pokonanego przez osiągnięcia cywilizacji. Z fanami spotka się także Mons Kallentoft, który od początku był doceniany przez krytykę i czytelników. Już jego pierwsze dzieło – Pesetas – zostało wyróżnione przez Związek Pisarzy Szwedzkich nagrodą Katapultpriset. Król skandynawskiej powieści kryminalnej przyjedzie na festiwal z okazji premiery tytułu Ziemna burza (Dom Wydawniczy Rebis). O nowej książce mówić będzie także pisarka, która zasłynęła odkrywając tajemnice żon i kochanek przywódców XX wieku w serii Kobiety Dyktatorów. Diane Ducret tym razem pokazuje, jak męskie wyobrażenia na temat kobiecego ciała wpłynęły na życie milionów osób. Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji (Znak Horyzont) to jeden z najczęściej komentowanych tytułów tego roku.

 

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury to także święto polskiej książki. W wydarzeniu weźmie udział Olga Tokarczuk – zdobywczyni wielu laurów, m.in.: Nagrody Literackiej „Nike” (dwukrotnie), Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Paszportu Polityki. Jedna z najbardziej utytułowanych współczesnych pisarek spotka się z czytelnikami niedługo po premierze teatralnej adaptacji Ksiąg Jakubowych (Wydawnictwo Literackie) w reżyserii Eweliny Marciniak. Licznymi sukcesami może się pochwalić także Zygmunt Miłoszewski, który tylko w minionym roku, za powieść Gniew, zdobył m.in. Paszport Polityki, Bestseller Empiku i Różę Gali. Dzięki trylogii opisującej przygody prokuratora Szackiego zyskał miano jednego z najbardziej poczytnych rodzimych pisarzy XXI wieku. Nowe wydanie „Trylogii kryminalnej” (Wydawnictwo W.A.B.) będzie miało swoją premierę podczas festiwalu. Z kolei Andrzej Ziemiański w ramach festiwalu zaprezentuje, długo wyczekiwaną przez wielbicieli fantastyki, ostatnią część serii Pomnik cesarzowej Achai (Fabryka Słów).

 

Szóstka nowych autorów dołącza do grona ogłoszonych już gości festiwalu Apostrof: jednego z najpoczytniejszych pisarzy europejskich – Jaume Cabré, norweskiego pretendenta do literackiej Nagrody Nobla – Larsa Saabye Christensena, amerykańskiej mistrzyni powieści kobiecej – Paulliny Simons, królowej polskiego kryminału – Katarzyny Bondy, laureatki Nagrody Wielkiego Kalibru – Gai Grzegorzewskiej oraz poety i prozaika – Jacka Dehnela.

 

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury to pierwsze wydarzenie literackie w kraju, które łączy ogólnopolski charakter z międzynarodową skalą. Podczas siedmiu dni (16-22 maja) w ośmiu miastach odbędzie się ponad siedemdziesiąt spotkań, debat i spacerów literackich. Kuratorem tegorocznej edycji jest Sylwia Chutnik. Wydarzenia będą odbywać się m.in. na deskach stołecznych teatrów: Powszechnego i Dramatycznego oraz w salonach Empik. Poza Warszawą festiwal zawita do Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Katowic, Łodzi i Szczecina. Autorem oprawy wizualnej festiwalu jest Tymek Borowski. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Empik. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Czytaj dalej”.

 

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury

16-22 maja 2016 roku

www.festiwalliteratury.pl

https://www.facebook.com/events/912556515532107/

 

Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Łódź i Szczecin.

Organizator: Empik

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje