Kiedy będą otwarte biblioteki? Jak będą funkcjonowały w czasie epidemii?

Data: 2020-04-17 10:03:17 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

4 maja 2020 będą zdjęty zostanie zakaz działalności bibliotek, jednak nie oznacza to, ze wszystkie biblioteki w Polsce zostaną natychmiast otwarte. Wszystko zależy od dyrektora konkretnej placówki i od tego, jakie warunki w niej panują. Jak będzie wyglądało  funkcjonowanie bibliotek po szczytowym okresie pandemii?

Obrazek w treści Kiedy będą otwarte biblioteki? Jak będą funkcjonowały w czasie epidemii? [jpg]

Czytaj także: Polska Izba Książki nawołuje do otwarcia księgarń i bibliotek w pierwszej kolejności

Biblioteka Narodowa zaznacza, że zdjęcie zakazu działalności bibliotek nie oznacza konieczności ich otwarcia. Tę decyzję musi podjąć dyrektor konkretnej biblioteki, a uczynić to może dopiero wtedy, gdy rząd wyda zgodę na otwarcie bibliotek w Polsce, a placówka będzie w pełni przygotowana do bezpiecznego funkcjonowania. Kluczowe aspekty, które warto rozważyć, to liczba użytkowników danej biblioteki (a po ponad miesiącu przymusowego „postu" od książek do placówki może zgłosić się więcej czytelników niż zwykle) i wielkość pomieszczeń.

Przede wszystkim trzeba pamiętać:

Nie należy otwierać biblioteki, jeśli bibliotekarze nie będą dysponowali maseczkami, rękawiczkami i płynem dezynfekcyjnym!

Na początek warto otworzyć jedynie wypożyczalnię książek, przy ograniczonym dostępie do księgozbioru i innych przestrzeni (na przykład czytelni).

Warto zachęcić, by w początkowym okresie, póki zagrożenie nie minie, w miarę możliwości katalog biblioteki czytelnicy przeglądali jeszcze w domu, jeśli jest taka możliwość – zamawiali konkretny tytuł przez internet czy telefonicznie, a do placówki zgłaszali się wyłącznie po odbiór zamówionej książki – tak, by czas ich przebywania w bibliotece nie był zbyt długi. Można też umawiać się po odbiór książki na konkretną godzinę. Czytelnicy i bibliotekarze – szczególnie ci mający kontakt z czytelnikami lub pracujący razem w niewielkich pomieszczeniach – powinni w bibliotece przebywać w maseczkach i rękawiczkach. Warto ustawić przesłonę ochronną (na przykład z pleksi) w punkcie kontaktu z czytelnikami – na przykład na ladzie). Kiedy czytelnik przejawia objawy choroby lub z różnych względów nie posiada maseczki, należy zachować bezpieczną odległość. Czytelnikom warto zapewnić również – w miarę możliwości – stanowisko do mycia i dezynfekcji dłoni, a także dostęp do jednorazowych rękawiczek czy maseczek.

Kwarantanna dla książek zwracanych przez czytelników!

Kiedy odbiera się książki od czytelnika, należy zdezynfekować ladę lub blat, na którym leżały książki. Te zaś nie mogą zostać przekazane od razu kolejnemu z użytkowników biblioteki! Należy poddać je „kwarantannie" - przełożyć na 3 dni do skrzyni, pudła, torby lub na specjalne półki, a wcześniej opisać datą zwrotu i terminem ponownego włączenia do użytkowania. Nie ma konieczności, by książki poddane kwarantannie i te, które są dostępne do wypożyczenia umieszczać w oddzielnych pomieszczeniach. Książek nie wolno dezynfekować preparatami do dezynfekcji. Należy za to często wietrzyć pomieszczenia biblioteki, dezynfekować wrzutnie i biblioboxy, klamki, klawiatury, telefony, włączniki światła i często używane powierzchnie lub elementy wyposażenia. 

Czytaj także: Nowe wytyczne dotyczące funkcjonowania bibliotek! Książki na kwarantannie tylko trzy dni

Należy przestrzegać zasad profilaktycznych zaprezentowanych przez Ministerstwo Zdrowia i GIS. Warto umieścić w bibliotece instrukcje dotyczące tych zaleceń, dostępne na stronie GIS. 

Czytelnie zamknięte do zakończenia epidemii

Do czasu zakończenia epidemii nie należy otwierać czytelń. Otwarty dostęp do katalogów kartkowych, księgozbioru czy czasopism nie powinien być możliwy. Warto korzystać z katalogów internetowych i zasobów dostępnych online. 

Kiedy otwarte zostaną biblioteki?

Zakaz funkcjonowania bibliotek zdjęty zostaje 4 maja 2020, jednak informacji o otwarciu konkretnej placówki czy filii bibliotecznej decydował będzie jej dyrektor w porozumieniu wraz z organem prowadzącym daną placówkę (np. urząd miasta) po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną, warto więc śledzić sytuację na bieżąco. Oprócz bibliotek otwarte mają być także archiwa, muzea oraz inne instytucje kultury - poza kinami czy teatrami.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje