Kajko i Kokosz powracają!

Data: 2017-08-15 23:35:49 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Kajko i Kokosz powracają!

Tworzone przez wspaniałego scenarzystę i rysownika Janusza Christę przygody dwóch słowiańskich wojów od dziesięcioleci są jedną z najpopularniejszych polskich serii komiksowych. Dziś wydawnictwo Egmont kontynuuje wydawanie legendarnego cyklu „Kajko i Kokosz”. Drugi tom serii „Kajko i Kokosz – Nowe przygody” zatytułowany Łamignat Straszliwy ukaże się 17 sierpnia br. Komiks stworzyli znani polscy scenarzyści i rysownicy, którzy zaproponowali opowieści w swoim stylu, ale z wielkim szacunkiem dla ducha oryginału. Fani Kajka i Kokosza nie mogą tego przegapić!

Choć na świecie od dawna kontynuuje się kultowe serie komiksowe, w Polsce takie projekty są jeszcze mało popularne. Przeszło ćwierć wieku musieliśmy czekać na reaktywację słynnej serii Janusza Christy „Kajko i Kokosz”. Pierwszy tom wznowionego cyklu, Obłęd Hegemona”, okazał się jednym z największych bestsellerów polskiego rynku komiksowego w 2016 roku. Teraz do rąk czytelników trafia drugi album Łamignat Straszliwy. Znani z pierwszego tomu autorzy (Piotr Bednarczyk, Sławomir Kiełbus, Maciej Kur oraz Tomasz Samojlik) stworzyli cztery opowieści z Mirmiłowa: Zbójcerze. Słoń, a sprawa zbójcerska, Łamignat. Łamignat straszliwy, Miluś. Instytut Badania Smoków oraz Mirmił i Wojmił. Pojedynek.



 W nowych komiksach z Mirmiłowa powracają starzy bohaterowie – rozbójnik Łamignat i jego ukochana żona Jaga, fajtłapowaci Zbójcerze na czele z Hegemonem, niesforny smok Miluś, desperujący Mirmił i jego rubaszny brat Wojmił, a także sami tytułowi bohaterowie. Czytelnicy znajdą w nowych przygodach Kajka i Kokosza wszystko to, za co kochali oryginalną serię – przygody, czary, bijatyki, humor sytuacyjny i słowny.



Do współpracy przy tworzeniu nowych przygód Kajko i Kokosza Egmont i Klub Świata Komiksu po raz drugi zaprosił scenarzystów i rysowników, którzy od dawna są obecni na polskim rynku. Maciej Kur i Piotr Bednarczyk to laureaci organizowanego przez Egmont konkursu na komiks dla dzieci, twórcy serii Lil i Put, którzy odpowiadają za przygody zbója Łamignata. Tomasz Samojlik to najpopularniejszy chyba obecnie polski autor komiksów dziecięcych, w tym tetralogii o ryjówkach – jemu przypadły perypetie smoka Milusia. Sławomir Kiełbus, autor wielu świetnych komiksów, w swoim czasie wskazywany przez samego Janusza Christę jako ewentualny kontynuator jego pracy rysuje historie ze Zbójcerzami oraz Mirmiłem i Wojmiłem do scenariuszy wspomnianego wyżej Macieja Kura.


45-LECIE KAJKA I KOKOSZA

W 2017 roku przypada 45. rocznica publikacji pierwszego paska z przygodami dwóch dzielnych słowiańskich wojów. W sierpniu 1972 roku, jeszcze na łamach „Wieczoru Wybrzeża”, zadebiutowali Kajko i Kokosz, przedstawieni przez autora jako przodkowie Kajtka i Koka. Powstały trzy opowieści: „Złote prosię”, „Szranki i konkury”, „Woje Mirmiła”. Trzy lata później Kajko i Kokosz przeprowadzili się do gazety ogólnopolskiej, harcerskiego „Świata Młodych”. To tam właśnie ukazały się klasyczne i najbardziej znane epizody, m. in. „Szkoła latania”, „Wielki turniej”, „Na wczasach”.

Seria przenosiła nas w umowne wczesne słowiańskie średniowiecze, do grodu Mirmiłowo, rządzonego przez marudnego Mirmiła. To Nibylandia, ale Christa podrzuca w tekście wiele wskazówek sytuujących ją na terenach polskich, w okresie jeszcze przedchrześcijańskim. Na przykład, do stolicy na turniej baranów przybywają turyści wzorowani na góralach, Kaszubach i Ślązakach, a w słynnej podróży na wczasy trafiają do Jomsborga (czyli pod dzisiejszy Szczecin).

Oprócz tytułowych bohaterów Christa stworzył całą galerię charakterystycznych postaci – korpulentną i zdecydowaną żonę kasztelana, Lubawę; wrażliwego zbója Łamignata i jego żonę, czarownicę Jagę; wędrownego rycerza-poetę Wita; wreszcie ekipę czarnych charakterów, krzyżakopodobnych zbójcerzy, z hersztem Krwawym Hegemonem, jego pomagierem Kapralem i fajtłapowatym Ofermą. Siłą serii – oprócz perfekcyjnej i bogatej warstwy plastycznej – była jakość opowieści. Wartka narracja, pełna humoru i przygód, z lekkimi aluzjami do PRLowskiej rzeczywistości za oknem („Następnego dnia przybył do grodu książęcy referent do spraw turystki i wypoczynku”), z elementami fantasy (np. smok Miluś).

Christa perfekcyjnie wykorzystywał formułę komiksu baśniowego, tworząc dynamiczne fabuły, jednocześnie igrał z tą konwencją, autoparodiował ją, mrugając okiem do odbiorcy. Stworzył opowieść wielopoziomową, atrakcyjną dla dziecka, ale i dojrzalszemu czytelnikowi serwującą językowe i fabularne anegdoty. Dziś to standard, choćby w kinowych produkcjach dla dzieci, zapoczątkowany filmem „Shrek”. Wtedy stanowiło samodzielne odkrycie Christy i było jedną z przyczyn tak wielkiej popularności jego prac.

Janusz Christa to jeden z największych polskich twórców komiksu. Narysował ok. 4700 komiksowych pasków, 700 plansz i olbrzymią ilość ilustracji. Wydał ok. 40 albumów komiksowych w łącznym nakładzie 10 mln egzemplarzy. Stworzone przez niego serie komiksowe Kajko i Kokosz oraz Kajtek i Koko od pokoleń cieszą się mianem kultowych, a ich bohaterowie znani są chyba wszystkim Polakom. Na początku XXI wieku wydawnictwo Egmont zaczęło wydawać tomy wszystkich jego komiksów w postaci kompletnych albumów. W sprzedaży dostępna jest pełna, kolorowa edycja 20 tomów oryginalnego cyklu „Kajko i Kokosz”, dwa tomy z kontynuowanej serii „Kajko i Kokosz. Nowe przygody”, jednotomowy „Gucek i Roch” oraz siedem tomów przygód „Kajtka i Koka” (w tym najdłuższy polski komiks „Kajtek i Koko w kosmosie).

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Kajko i Kokosz Łamignat Straszliwy, tom 2
praca zbiorowa1
Okładka książki - Kajko i Kokosz  Łamignat Straszliwy, tom 2

Kajko i Kokosz Janusza Christy to jedna z najpopularniejszych polskich serii komiksowych. Kolejne pokolenia czytelników zachwycają się przygodami...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje