Już za miesiąc Big Book Festival

Data: 2016-05-09 17:17:16 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Już za miesiąc Big Book Festival

William Szekspir w wersji pop, seans leczenia literaturą, teleturniej niewiedzy 
o Henryku Sienkiewiczu, słuchowisko o Zuzannie Ginczance, gry, wykłady i pisarskie gwiazdy z pięciu kontynentów. Już za miesiąc rusza najbardziej zakręcony festiwal czytania w Polsce! 


 

Odbędzie się 60 wydarzeń z udziałem ponad 100 gości z Polski i 10 krajów.
Fundacja „Kultura nie boli“, organizator festiwalu, spodziewa się 10 tysięcy czytelników 
i zapowiada, że wszystkich zabierze do innego świata. - Chodźcie z nami! Lećcie z nami! Płyńcie z nami! Do innego świata, do odległych krajów, w przeszłość i w przyszłość, do niezwykłych historii, do ludzi prawdziwszych i wspanialszych niż w codziennym życiu. Wreszcie – do własnego wnętrza. Literatura pozwala się zgubić i pięknie odnaleźć – zaprasza Anna Król, pomysłodawczyni i dyrektor festiwalu. Festiwal odbędzie się w XVIII-wiecznym Pałacu Szustra i Parku Morskie Oko. Na trzy dni grupa projektowa Centrala stworzy tam scenografię przenoszącą w czasie i przestrzeni. Działać będzie m.in. otwarta czytelnia, Big Book Radio - pierwsze radio literackie i mobilna stacja kulinarna. – Warto przybyć z kocami, koszami piknikowymi, latawcami i parasolami. Ekwipunek ułatwiający oderwanie się od rzeczywistości jest mile widziany – zapraszają organizatorki.

 

Festiwal rozpocznie w piątek, 10 czerwca późnym wieczorem HAMLET #CASTING – multimedialny eksperyment teatralny na motywach Szekspira. W plenerowym wydarzeniu zobaczymy ponad dwudziestu znanych aktorów, na żywo wystąpią popularni muzycy. Sobotę i niedzielę 11 i 12 czerwca wypełnią rozmowy, potyczki, spacery, pogadanki z udziałem m.in.: Józefa Hena, Elżbiety Cherezińskiej, Bogusława Wołoszańskiego, Grażyny Plebanek, Łukasza Orbitowskiego, Justyny Kopińskiej. – Porozmawiamy o pisaniu scen erotycznych, o fascynacji złem, fenomenie hipsterstwa, modzie na powieści historyczne, a także o wkurzeniu czytelników na uprzedmiotowienie literatury. Pisarze i publiczność wspólnie zmierzą się z elektryzującymi nas problemami – mówi Paulina Wilk, wicedyrektor festiwalu. – Z autorami zagranicznymi poruszymy i piękne, i bolesne wątki współczesności. W tym roku gościmy cały świat – dodaje. 

 

Gwiazdami Big Book Festival będą autorzy z odległych zakątków, m.in. z Nowej Fundlandii - Michael Crummey, z Indii – Rana Dasgupta, z Argentyny – Martin Caparrós. Z czytelnikami spotkają się też Lars Mytting, Kritisna Sabaliauskaitė, Deborah Moggach, Boris Akunin, Steve Sem-Sandberg czy Yasmina Khadra. Jak zawsze w nieformalnej atmosferze. 

 

– Smokingi, koturny i trudne słownictwo radzimy zachować na inne okazje, u nas obowiązującą etykietą jest otwartość i swoboda – podkreślają organizatorki.

 

W programie festiwalu dużo nowości. Po raz pierwszy odbędzie się seria spotkań 
UWAGA: PREMIERA! To sześć książek, które festiwal poleca na nadchodzące lato. Rozmowy z ich autorami poprowadzą inni pisarze, na przykład z Michałem Piedziewiczem spotka się Anna Dziewit-Meller, a z Matthiasem Nawratem – Wojciech Kuczok. W bloku znalazły się też powieści Katarzyny Puzyńskiej, Magdaleny Parys, Vedrany Rudan i Anne Tyler.

 

W bloku POGADANKI fascynujące miniwykłady o wielkich kompozytorach: Kilarze, Mycielskim, Panufniku i Szymanowskim, a także o książkach, które zmieniły świat: Koranie, „Mein Kampf“ i „Kapitale“. W bloku LITERATURA DLA KUCHAREK legendy o kulturze i potrawach z krańców globu w wykonaniu Grupy Studnia O. A także kuchnia mobilna Kukbuk, czyli społeczny happening, który rozwiązuje języki podczas posiłku z nieznajomymi.  





Które wydarzenia najbardziej polecają same organizatorki?

 

- Znów pobijemy REKORD ŚWIATA w liczbie osób czytających na wolnym powietrzu – zaprasza Wilk. - Tym razem ta radosna manifestacja odbędzie się na parkowej polanie. Wystarczy wziąć książkę, pobrać numerek i rozsiąść się z lekturą na pół godziny – wyjaśnia. 

 

Anna Król rekomenduje natomiast projekty z pogranicza literatury, terapii i słuchowiska. 

 

- To nasza specjalność: unikatowe wydarzenia zawieszone pomiędzy różnymi twórczymi dyscyplinami. Tekst jest punktem wyjścia, ale prowadzi w zaskakujące wymiary odczuwania 
i rozmyślania. Tegoroczne wydarzenia zostały stworzone tak, by poruszyć, rozbawić, ale też najdosłowniej leczyć bolączki codzienności – mówi.

 

Działać będzie m.in. SANATORIUM LITERACKIE, do złudzenia przypominające to 
z Czarodziejskiej góry Tomasza Manna. Każdy pacjent uzdrowiska zostanie poddany diagnozie, a następnie otrzyma odpowiednią dla swej dolegliwości leczniczą dawkę słynnej powieści w wykonaniu Przemysława Bluszcza. Uwaga, liczba miejsc leżących ograniczona!

 


Premierowo zaprezentowane zostanie także słuchowisko ZUZANNA o zmarłej w 1944 r. poetce – Zuzannie Ginczance. Za scenariusz i reżyserię tej dźwiękowej opowieści odpowiada duet - Jarosław Mikołajewski i Tomasz Cyz, a udział biorą m.in. Maja Komorowska, Maria Maj i Przemysław Stippa. Wydarzenie, realizowane we współpracy z Medium Publicznym można wspierać na platformie crowdfundingowej polakpotrafi.pl.

 

Najzabawniejszy będzie TELETURNIEJ NIEWIEDZY O HENRYKU SIENKIEWICZU, inspirowany „Wielką grą“. Publiczność wraz prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem będzie szukać odpowiedzi na pytania dotyczące dzieł i życia noblisty. – Im mniej się wie, tym lepsza zabawa! Chodzi o to, byśmy wspólnie na nowo odkryli tego pisarza, a przy tym dużo się śmiali. Bez obaw, nad naszą niewiedzą będą czuwali najlepsi sienkiewiczolodzy: Ryszard Koziołek i Joanna Sztachelska. Na pewno wyjdziemy z tej hecy mądrzejsi – zachęca Wilk.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia Big Book Festival jest wolny, na niektóre obowiązują zapisy. Pełny program: bigbookfestival.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje