Do tej pory z ramienia rządu istniało kilka instytucji, które zajmowały się kulturą. Do jednej z tych najważniejszych dla rynku książki zalicza się Instytut Książki, który w ostatnim czasie miał sporo zawirowań w związku z przyznawanymi dotacjami dla festiwali kulturalnych. Teraz decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołano do życia Instytut Literatury.
Utworzenie nowej instytucji związanej z książkami nie oznacza likwidacji poprzednich – np. Instytutu Książki czy Państwowego Instytutu Wydawniczego. Jak podkreśla wicepremier, minister Piotr Gliński, stworzenie Instytutu Literatury stanowić ma uzupełnienie dla istniejących już jednostek.
Nowopowstały Instytut Literatury stanowić ma odpowiedź na „liczne głosy twórców wskazujące potrzebę instytucjonalizacji wsparcia środowiska współczesnych polskich literatów”. Oznacza to, że Instytut Literatury objąć ma swoim mecenatem niezależnych twórców literatury, badań literaturoznawczych i krytykę literacką. Jednocześnie nowa jednostka ma stanowić dopełnienie istniejących już instytucji kultury.
Oprócz tych zadań, Instytut Literatury zajmie się publikacją kwartalnika kulturalnego „Nowy Napis”. Tytuł ten wzbudza kontrowersje, gdyż początkowo nazwa brzmiała po prostu „Napis”, przy czym w tym samym czasie wydawane jest już czasopismo o takim tytule. Prawdopodobnie to z tego powodu zdecydowano się na zmianę nazwy kwartalnika. Redaktorem naczelnym jest Józef Maria Ruszar.
Obowiązki dyrektora Instytutu Literatury także pełnić będzie Józef Ruszar, filolog, znany szczególnie z tworzonych Warsztatów Herbertowskich. W 1979 był członkiem warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, był też zaangażowany w organizację Dni Kultury Chrześcijańskiej. Od marca 1981 był członkiem redakcji Tygodnika Solidarność, a 13 grudnia tego samego roku został internowany przez władze PRL. W 1984 był pracownikiem Radia Wolna Europa. Ruszar w roku 2006 pełnił funkcję koordynatora Roku Conrada, a w 2007 otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Fot. P. Tracz / KPRM